BPH Nieruchomości [BPHFIZSN]

TFI, PTE i inne...
maslak
Młodszy chorąży
Posty: 593
Rejestracja: 08 sie 2005 21:20
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: maslak » 04 cze 2008 18:10

Jeśli mówisz o inwestycji jako o kupnie biurowca to owszem masz racje kupujemy przed bumem. Ale ja nie myślę o kupie tylko o inwestycji w fundusz nieruchomości który będzie miał w portfelu takie nieruchomości i sądzę że włamie na bumie może dorobić się niezłych wzrostów.
Nie spotkałem naganiających na fundusze ale kiedyś musi być ten pierwszy raz.. po co kupować coś warte 100 zł za 100 zł, jak masz na rynku do kupienia coś za 98 zł warte 123 ?
Nie kumam.
Nic na tym świecie nie jest pewne, oprócz śmierci i podatków.

REKLAMA


ciułacz
Młodszy chorąży
Posty: 575
Rejestracja: 02 lis 2006 08:14
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: ciułacz » 04 cze 2008 20:47

Dodatkowo ma już zbudowany portfel nieruchomości i pobiera z tego tytułu opłatę za wynajem powierzchni biurowej.
Która na dzień dzisiejszy jest warta (opłata) 17,5 mln euro(59 mln zł) rocznie.A portfel nieruchomości jest warty( wycena na 31-03-2008)
926 750 000 zł.
Ten drugi fundusz musi to wszysko dopiero sobie zbudować.
Żeby jeszcze bardziej Ci to uświadomić to powim że kupowałem certyfikaty w 2005 roku w ofercie pierwotnej po 97zł za sztukę, a dzisiaj na giełdzie mogę je sprzedać za 98zł przy wartości nominalnej 123zł.
To inwestycja dla wytrwałych.

gajkowy
Starszy kapral
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2008 13:24

Postautor: gajkowy » 06 cze 2008 13:28

Nie naganiam przecież każdy może mieć swoje zdanie i każdy inwestuje w co uważa bo to jego pieniądze. Rozumiem że na pierwszy rzut oka lepiej i bezpieczniej kupić pierwszy i nikomu tego nie zabraniam niech kupuje i cieszy się z zysku. Ale ja lubię ryzyko i inwestycje dla wytrwałych dlatego zamierzam zainwestować tak a nie inaczej.

markopolobis
Plutonowy
Posty: 10
Rejestracja: 12 maja 2008 20:15

Postautor: markopolobis » 09 cze 2008 11:04

kupowałem certyfikaty w 2005 roku w ofercie pierwotnej po 97zł za sztukę, a dzisiaj na giełdzie mogę je sprzedać za 98zł przy wartości nominalnej 123zł.
To inwestycja dla wytrwałych.
Faktycznie to daje to do myślenia no ale to inwestycja dla wytrwałych jak piszesz wiec trzeba sie liczyć z czasem.

maslak
Młodszy chorąży
Posty: 593
Rejestracja: 08 sie 2005 21:20
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: maslak » 01 lip 2008 20:18

mala lipka... 111,91 :(
Nic na tym świecie nie jest pewne, oprócz śmierci i podatków.

neczer
Sierżant
Posty: 68
Rejestracja: 25 sie 2006 12:39
Lokalizacja: Katowice

Postautor: neczer » 02 lip 2008 10:44

mala lipka... 111,91 :(

Potrafiłbyś może merytorycznie wytłumaczyć taką wycenę funduszu, bo mój umysł jakoś tego nie pojmuje.
Przyznam szczerze, że takiego spadku raczej do myśli nie dopuszczałem.
Trudno to zrozumieć, że nieruchomości Arki systematycznie zyskują na wartości, a tutaj taki koszmar.
Może zarządzanie funduszem dokonywane jest w sposób nieudolny?

Fawelas
Starszy plutonowy
Posty: 28
Rejestracja: 11 kwie 2007 18:29

Postautor: Fawelas » 02 lip 2008 11:21

mala lipka... 111,91 :(

Potrafiłbyś może merytorycznie wytłumaczyć taką wycenę funduszu, bo mój umysł jakoś tego nie pojmuje.
Przyznam szczerze, że takiego spadku raczej do myśli nie dopuszczałem.
Trudno to zrozumieć, że nieruchomości Arki systematycznie zyskują na wartości, a tutaj taki koszmar.
Może zarządzanie funduszem dokonywane jest w sposób nieudolny?
IMO wszystko kwestia ksiegowania, a konkretnie wyceny wartości nieruchomości. Mogli je przeszacowac zgodnie z obecną wyceną rynkową powinny być mniej warte, primo. Secundo ciekawe jak mają podpisane umowy najmu. Jeśli w Euro bez zadnego zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym to im to też nie pomaga. Co do Arki (wycena dzisiejsza 177.93) to wcale bym sie tak nie podniecał. W nastepnym kwartale mogą przeszacować swoje nieruchomości i też będą mieli spadek. Nie jestem do końca pewny ale w ich statucie jest zapisana informacja, że takie przeszacowanie robi się właśnie w III kw każdego roku. Podsumowując mam oba i trzymam, dalej uważam, że na dzisiejszą sytuację rynkową to jest jedna z bezpieczniejszych alternatyw. Nikt nie powiedzał, że zarobi się tu szybko. Nie dajcie się wyleszczyć. Zawsze lepiej posiadać papier który jest częścią nieruchomości niż np takiego Fona który oprócz obietnic nie ma nic.

Fawelas
Starszy plutonowy
Posty: 28
Rejestracja: 11 kwie 2007 18:29

Postautor: Fawelas » 03 lip 2008 09:57

Jest i fachowy bełkot zarządzającego. Mniej więcej to samo o czym pisałem wyżej.

Komentarz zarządzającego BPH FIZ Sektora Nieruchomości dotyczący
W oparciu o wycenę przeprowadzoną na dzień 30.06.2008r. wartość certyfikatu funduszu BPH FIZ Sektora Nieruchomości została określona na kwotę 111,91 PLN, co stanowi spadek o 11,3.PLN w porównaniu do wyceny przeprowadzonej w poprzednim kwartale.



Na zmianę wartości certyfikatu wpłynęły następujące elementy:



umocnienie złotówki w stosunku do euro, co pomimo zwiększenia przychodów czynszowych wyrażonych w euro, w porównaniu z poprzednim kwartalem, skutkowało zmniejszeniem łącznych przychodów przeliczonych na PLN
wzrost stopy dyskontowej przyjmowanej do okresowej wyceny nieruchomości. Dla odzwierciedlenia bieżącej wartości pieniądza wartość nieruchomości kalkulowana jest w oparciu o przyszłe przychody z umów najmu oraz stopę dyskonta (umożliwiającej przeliczenie przyszłych przychodów na ich wartość bieżącą).

Wzrost stopy dyskonta nastąpił na skutek wzrostu oprocentowania papierów wartościowych o niskim ryzyku (10 letnich euroobligacji).



Parametry specyficzne dla sektora nieruchomości, takie jak stopa kapitalizacji czy tez poziom ryzyka rynkowego wpływający na finalną stopę dyskonta nie uległy zmianie na przestrzeni ostatniego kwartału."

LAS1
Sierżant sztabowy
Posty: 188
Rejestracja: 09 lip 2007 11:34

Postautor: LAS1 » 03 lip 2008 12:27

mala lipka... 111,91 :(

Potrafiłbyś może merytorycznie wytłumaczyć taką wycenę funduszu, bo mój umysł jakoś tego nie pojmuje.
Przyznam szczerze, że takiego spadku raczej do myśli nie dopuszczałem.
Trudno to zrozumieć, że nieruchomości Arki systematycznie zyskują na wartości, a tutaj taki koszmar.
Może zarządzanie funduszem dokonywane jest w sposób nieudolny?
IMO wszystko kwestia ksiegowania, a konkretnie wyceny wartości nieruchomości. Mogli je przeszacowac zgodnie z obecną wyceną rynkową powinny być mniej warte, primo. Secundo ciekawe jak mają podpisane umowy najmu. Jeśli w Euro bez zadnego zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym to im to też nie pomaga. Co do Arki (wycena dzisiejsza 177.93) to wcale bym sie tak nie podniecał. W nastepnym kwartale mogą przeszacować swoje nieruchomości i też będą mieli spadek. Nie jestem do końca pewny ale w ich statucie jest zapisana informacja, że takie przeszacowanie robi się właśnie w III kw każdego roku. Podsumowując mam oba i trzymam, dalej uważam, że na dzisiejszą sytuację rynkową to jest jedna z bezpieczniejszych alternatyw. Nikt nie powiedzał, że zarobi się tu szybko. Nie dajcie się wyleszczyć. Zawsze lepiej posiadać papier który jest częścią nieruchomości niż np takiego Fona który oprócz obietnic nie ma nic.
nie ma czegoś takiego jak przeszacowanie raz w roku. Kazda kwartalna wycena musi zawierać aktualną wycenę nieruchomości. (czytałem ale nie chce mi sie szukać ponownie gdzie to jest...)

LAS1
Sierżant sztabowy
Posty: 188
Rejestracja: 09 lip 2007 11:34

Postautor: LAS1 » 03 lip 2008 13:19

Jest i fachowy bełkot zarządzającego. Mniej więcej to samo o czym pisałem wyżej.

Komentarz zarządzającego BPH FIZ Sektora Nieruchomości dotyczący
W oparciu o wycenę przeprowadzoną na dzień 30.06.2008r. wartość certyfikatu funduszu BPH FIZ Sektora Nieruchomości została określona na kwotę 111,91 PLN, co stanowi spadek o 11,3.PLN w porównaniu do wyceny przeprowadzonej w poprzednim kwartale.



Na zmianę wartości certyfikatu wpłynęły następujące elementy:



umocnienie złotówki w stosunku do euro, co pomimo zwiększenia przychodów czynszowych wyrażonych w euro, w porównaniu z poprzednim kwartalem, skutkowało zmniejszeniem łącznych przychodów przeliczonych na PLN
wzrost stopy dyskontowej przyjmowanej do okresowej wyceny nieruchomości. Dla odzwierciedlenia bieżącej wartości pieniądza wartość nieruchomości kalkulowana jest w oparciu o przyszłe przychody z umów najmu oraz stopę dyskonta (umożliwiającej przeliczenie przyszłych przychodów na ich wartość bieżącą).

Wzrost stopy dyskonta nastąpił na skutek wzrostu oprocentowania papierów wartościowych o niskim ryzyku (10 letnich euroobligacji).



Parametry specyficzne dla sektora nieruchomości, takie jak stopa kapitalizacji czy tez poziom ryzyka rynkowego wpływający na finalną stopę dyskonta nie uległy zmianie na przestrzeni ostatniego kwartału."
nie potrafię znależć tego komentarza , mógłbyś podać źródło

Fawelas
Starszy plutonowy
Posty: 28
Rejestracja: 11 kwie 2007 18:29

Postautor: Fawelas » 03 lip 2008 15:52


LAS1
Sierżant sztabowy
Posty: 188
Rejestracja: 09 lip 2007 11:34

Postautor: LAS1 » 03 lip 2008 22:13

dziękuję, znalazłem

maslak
Młodszy chorąży
Posty: 593
Rejestracja: 08 sie 2005 21:20
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: maslak » 06 lip 2008 07:49

Jest i fachowy bełkot zarządzającego. Mniej więcej to samo o czym pisałem wyżej.

Komentarz zarządzającego BPH FIZ Sektora Nieruchomości dotyczący
W oparciu o wycenę przeprowadzoną na dzień 30.06.2008r. wartość certyfikatu funduszu BPH FIZ Sektora Nieruchomości została określona na kwotę 111,91 PLN, co stanowi spadek o 11,3.PLN w porównaniu do wyceny przeprowadzonej w poprzednim kwartale.



Na zmianę wartości certyfikatu wpłynęły następujące elementy:



umocnienie złotówki w stosunku do euro, co pomimo zwiększenia przychodów czynszowych wyrażonych w euro, w porównaniu z poprzednim kwartalem, skutkowało zmniejszeniem łącznych przychodów przeliczonych na PLN
wzrost stopy dyskontowej przyjmowanej do okresowej wyceny nieruchomości. Dla odzwierciedlenia bieżącej wartości pieniądza wartość nieruchomości kalkulowana jest w oparciu o przyszłe przychody z umów najmu oraz stopę dyskonta (umożliwiającej przeliczenie przyszłych przychodów na ich wartość bieżącą).

Wzrost stopy dyskonta nastąpił na skutek wzrostu oprocentowania papierów wartościowych o niskim ryzyku (10 letnich euroobligacji).



Parametry specyficzne dla sektora nieruchomości, takie jak stopa kapitalizacji czy tez poziom ryzyka rynkowego wpływający na finalną stopę dyskonta nie uległy zmianie na przestrzeni ostatniego kwartału."
nie potrafię znależć tego komentarza , mógłbyś podać źródło
Mogłby ktos odnieść się do tego komentarza ? bo przyznam szczerze ze troche niezrozumiały dla mnie ? Jaki płynie z niego morał oraz jakie perspektywy co do nastpenych wycen?
Nic na tym świecie nie jest pewne, oprócz śmierci i podatków.

Fawelas
Starszy plutonowy
Posty: 28
Rejestracja: 11 kwie 2007 18:29

Postautor: Fawelas » 07 lip 2008 12:05

Mogłby ktos odnieść się do tego komentarza ? bo przyznam szczerze ze troche niezrozumiały dla mnie ? Jaki płynie z niego morał oraz jakie perspektywy co do nastpenych wycen?
A co tu sie odnosic. Napisane czarno na białym.
1 Jak złotówka w górę to mniejsza kasa z najmu.
2 Jak oprocentowanie euroobligacji będzie rosło (a pewnie będzie) to i wycena nieruchomości pójdzie w dół.
3 Stopy kapitalizacji nie zmienili a trzeba pamiętać o tym, że boom na nieruchomości się skończył i raczej będą tanieć.

Tyle tylko że ten fundusz działa do 2012-2013 a w perspektywie tych kilku lat wiele może się zmienić. Ja trzymam. Bessa jest ale nie zawsze tak będzie.

ciułacz
Młodszy chorąży
Posty: 575
Rejestracja: 02 lis 2006 08:14
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: ciułacz » 10 lip 2008 12:56

Ktoś sobie bardzo ładnie pogrywa 77zł? Wartość cetyfikatu 111,91, różnica prawie 35 zł.
Pytanie kto oddaje?


Wróć do „Fundusze”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości