Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

czyli wszystkie giełdy bardziej rozwinięte niż GPW
slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

Postautor: slayer74 » 21 mar 2023 10:35

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czechy całkowicie zaskoczone. Niespodziewana deklaracja Szwajcarii

Na początku miesiąca Szwajcaria oświadczyła, że prowadzi rozmowy z Czechami dot. sprzedaży Leopardów. Deklaracja Berna zaskoczyła Pragę, ponieważ wcześniej Niemcy ogłosiły, że przekażą krajowi swoje czołgi.

Helweci ogłosili, że prowadzą negocjacje z Czechami ws. sprzedaży Leopardów 2. Deklaracja Berna zaskoczyła Pragę. - Nie rozmawialiśmy o sprzedaży czołgów ze stroną szwajcarską. Jeśli jednak Szwajcaria zechce zaoferować nam swoje czołgi Leopard 2 w nagrodę za naszą pomoc Ukrainie, na pewno nie będziemy temu przeciwni - oświadczył dyrektor Departamentu Łączności Ministerstwa Obrony David Jareš.

Niemcy zapowiedziały wcześniej, że przekażą Czechom Leopardy - 15 niemieckich czołgów ma trafić do kraju, by wypełnić luki spowodowane wysłaniem przez Pragę swoich T-72 Kijowowi.
...
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/ot ... dc200&ei=7
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

REKLAMA


slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

Postautor: slayer74 » 23 mar 2023 10:08

Obrazek

Swiss National Bank hikes key rate by 50bps to 1.5%, says more may be needed

Investing.com -- The Swiss National Bank (SIX:SNBN) raised its key rate by 50 basis points and warned that further hikes may be necessary, shrugging off risks to the financial sector and to economic growth from the collapse of Credit Suisse (SIX:CSGN) last week.

"It cannot be ruled out that additional rises in the SNB policy rate will be necessary to ensure price stability over the medium term," the bank said, adding that further sales of its foreign currency reserves to support the franc are also possible.

The bank's announcement comes less than a week after the SNB, regulator FINMA, and the federal government forced through a hasty sale of Credit Suisse to rival UBS (SIX:UBSG), aiming to stop a disorderly collapse that would have devastated the international reputation of Switzerland as a haven of financial stability.

The SNB devoted only one brief paragraph in its statement to that episode, saying tersely that "The measures announced at the weekend by the federal government, FINMA and the SNB have put a halt to the crisis. The SNB is providing large amounts of liquidity assistance in Swiss francs and foreign currencies. These loans are backed by collateral and subject to interest."

Swiss inflation stood at 3.4% in February, "principally due to higher prices for electricity, tourism services and food," the SNB said. "However," it added, "price increases are now broad-based."

The SNB expects inflation to return to just over 2% by the end of 2025, while it expects growth of a modest 1% this year.

The franc rose against the dollar after the SNB's statement, on expectations that the bank will find it easier than the Federal Reserve to raise rates any further, given the greater concerns about financial stability in the U.S.

By 04:50 ET (08:50 GMT), the dollar fetched CHF 0.9130, down 0.5% on the day.

https://www.investing.com/news/economy/ ... ed-3037408
https://www.parkiet.com/gospodarka-swia ... zly-w-gore
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

Postautor: slayer74 » 13 kwie 2023 01:39

Obrazek
Obrazek

W obliczu sankcji nałożonych na Rosję przez UE neutralna Szwajcaria odnotowuje właśnie imponujące wyniki z eksportu środków farmaceutycznych. Sprzedaż jest bardziej opłacalna niż kiedykolwiek, bo Rosjanie gromadzą leki - podają szwajcarskie media. :shock: :twisted:

Szwajcaria w znacznym stopniu przystąpiła do sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską. Oprócz zamrożenia aktywów czy sankcji dla podróżnych wstrzymana została sprzedaż Rosjanom m.in. broni, węgla czy towarów luksusowych. Mimo to, jak się okazuje, wojna na Ukrainie ma niewielki wpływ na szwajcarski eksport do Rosji.

Przemysł farmaceutyczny kwitnie
Jak wskazuje gazeta "20minuten", w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Szwajcaria wyeksportowała do Rosji towary o wartości 2,9 mld franków szwajcarskich (ponad 13 mld złotych), z czego dwie trzecie stanowiły produkty przemysłu farmaceutycznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od marca 2022 do lutego 2023 wyeksportowała do Rosji towary o wartości dwóch miliardów franków. W analogicznym okresie rok wcześniej było to "zaledwie" 1,4 mld franków - ocenia "20minuten".

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... a9a6&ei=18

TAGI chflag swissflag szwajcflag
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

Postautor: slayer74 » 03 maja 2023 01:21

Obrazek

Neutralna Szwajcaria. Z wyjątkowej stała się uciążliwa

Wspaniała przyroda, pyszna czekolada. Szwajcaria w sondażach cieszy się dobrą opinią, ale ten wizerunek stopniowo się kruszy. Ma to związek głównie z polityką Szwajcarii od czasu ataku Rosji na Ukrainę.

Gdy Szwajcarzy po raz kolejny powołują się na swoją neutralność i domagają się wyjątkowej roli, zagraniczni dyplomaci i politycy coraz częściej przewracają oczami. Na reputacji Szwajcarii pojawiają się rysy. – W przyszłości nasi sąsiedzi jeszcze głośniej będą zadawać pytanie, jak dalece chcą pójść Szwajcarii na rękę – mówi agencji informacyjnej DPA politolog Christoph Frei z Uniwersytetu w St. Gallen i dodaje: „Jesteśmy na drodze do utraty przyjaciół”.

Połowiczne zaangażowanie
Słowo-klucz: sankcje wobec Rosji. Gdy rozpoczęła się wojna, rząd w Bernie najpierw oświadczył, że Szwajcaria jest neutralna i nie będzie się angażować. Jednak pod naciskiem z zagranicy szybko zmienił kurs, chociaż zdaniem politologa Szwajcaria jest zaangażowana tylko połowicznie. – Na przykład, jeśli chodzi o handel surowcami, władze szwajcarskie zachowują się tak, jakby nie wiedziały, jak ważny dla Rosji jest handel przez Szwajcarię – mówi Christoph Frei.

Słowo-klucz: pieniądze oligarchów. Do końca 2022 roku zablokowano osiem miliardów franków szwajcarskich należących do oligarchów związanych blisko z Władimirem Putinem. Tymczasem podejrzewa się, że w Szwajcarii znajduje się o wiele więcej rosyjskich miliardów.

Słowo-klucz: broń. Szwajcaria odmawia zgody na przekazanie Ukrainie amunicji, którą sprzedała swoim sojusznikom.

W Berlinie z gniewem zareagowano również na przepuszczanie imigrantów do Niemiec, a w świecie finansów – na wykorzystywanie praw akcjonariuszy przy ratowaniu banku Credit Suisse. Właśnie szykują się liczne pozwy sądowe.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwajcarii dostrzega jedynie krytyczne głosy w mediach. Gdyż, jak odpowiada na zapytanie, „media mają pewien wpływ na wizerunek danego kraju, ale nie jest to jedyny czynnik”. „Jak dotąd nie ma dowodów na znaczne pogorszenie ogólnego postrzegania Szwajcarii, które miałoby trwale negatywne skutki” – dodało szwajcarskie MSZ.

„Szwajcaria zrujnowała swoją reputację”
Krytyka płynie ze strony wybitnych środowisk: Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO stwierdził w styczniu w Davos: „Nie chodzi o neutralność, lecz o prawo do samoobrony”. Zdaniem szefa Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christopha Heusgena: „Neutralność wywodzi się z ubiegłego wieku”. Jak podkreślił, Szwajcaria musi wspomóc obronę międzynarodowego porządku prawnego. – Sankcje są mocne na tyle, na ile stoi za nimi wola polityczna – powiedział dziennikowi „Neue Zürcher Zeitung” ambasador USA Scott Miller.

W przypadku finansowych zasobów rosyjskich oligarchów Szwajcaria z pewnością mogłaby zablokować 50 lub 100 mld franków. – Oczekujemy, że Szwajcaria w niektórych przypadkach przeskoczy swój neutralnościowy cień – powiedział amabsador Niemiec Michael Flügger.

Z kolei po tym, jak parlament Szwajcarii odmówił zniesienia zakazu przesyłania Ukranie amunicji, szwajcarski poseł Zielonych Gerhard Andrey stwierdził, że „Szwajcaria zrujnowała swój wizerunek”.

W rankingu wsparcia dla Ukrainy, prowadzonym przez Kiloński Instytut Gospodarki Światowej, Szwajcaria zajmuje 21 miejsce wśród 40 krajów świadczących pomoc humanitarną, finansową i wojskową. Są to dane z 24 lutego.

Odludek z wyjątkami
Szwajcaria zawsze przypisuje sobie szczególną rolę. Lubi prowadzić własne interesy polityczne; z wyjątkiem, gdy chodzi o gospodarkę i dostęp do rynków. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero w 2002 roku. Położona w środku Europy odrzuca przystąpienie do UE, a w 2021 roku zerwała wieloletnie negocjacje w sprawie aktualizacji traktatów bilateralnych. – Z bycia wyjątkowymi staliśmy się uciążliwi i musimy uważać, by z naszym kurczowym trzymaniem się przeszłości nie stać się przypadkiem specjalnej troski – ostrzega politolog Frei.

Z kolei Diana Ingenhoff, profesor komunikacji organizacyjnej i dyplomacji publicznej na szwajcarskim uniwersytecie we Fryburgu zwraca uwagę na szkody wizerunkowe spowodowane fiaskiem pomocy dla Credit Suisse, gdy prawa akcjonariuszy zostały podważone za pomocą nazwyczajnych przepisów. – Pojawiają się efekty transferowe: Szwajcaria pozycjonuje się jako silne centrum finansowe, a banki szwajcarskie korzystają na wizerunku kraju. Credit Suisse miał nawet w tytule jego nazwę. Jeśli potem coś pójdzie nie tak, odbija się to na wizerunku kraju – wskazuje Diana Ingenhoff.

Jednak według badań Szwajcaria nadal zajmuje wysokie miejsce. – Reputacja marki lub kraju, to wynik skojarzeń w głowach – tłumaczy Johanna Gollnhofer, dyrektor Instytutu Marketingu na Uniwersytecie St. Gallen. Zmieniają się one bardzo powoli. Szwajcaria jest postrzegana jako bezpieczna przystań, bliska naturze i niezawodna, i tego wyobrażenia nie da się zniszczyć w krótkim czasie.

Jak pączek donut
Za promowanie wizerunku Szwajcarii za granicą jest odpowiedzialny Wydział Prezentacji Szwajcarii w ministerstwie spraw zagranicznych. Po ostatnim badaniu w grudniu 2022 roku poinformował, że wszystko jest w porządku i Szwajcaria znajduje się w czołówce, wyprzedzając m. in. Niemcy, Szwecję i Wielką Brytanię. Z kolei w badaniu Ipsos dotyczącym postrzegania krajów na świecie, w listopadzie 2022 roku na czele znalazły się Niemcy, a Szwajcaria dopiero na 7 miejscu.

Christoph Frei widzi potrzebę działania. – Jako zamożny, często uprzywilejowany kraj musimy wyłożyć wreszcie więcej pieniędzy zarówno na pomoc humanitarną, jak i na bezpieczeństwo – mówi agencji DPA. Politolog jest za przystąpieniem Szwajcarii do NATO, gdyż już teraz korzysta ona na tym, że sojusz finansuje bezpieczeństwo wokół tego kraju. A ambasador USA Scott Miller przyrównuje Szwajcarię do dziurki w amerykańskim pączku donut.

Według Diany Ingenhoff: „Szwajcaria podtrzymuje swoje stanowisko tak długo, jak może i często reaguje dopiero na silną presję z zewnątrz”. Ekspertka jest zdania, że ze względu na wizerunek Szwajcarii w obecnych społecznych i medialnych warunkach „bardziej wskazane byłoby aktywniejsze pozycjonowanie się jako innowacyjny, kreatywny pomocnik oraz większe zaangażowanie w zapobieganiu konfliktom, w budowanie pokoju i pomoc humanitarną”.

– Musimy zejść z obłoków na ziemię i zaakceptować, że także my jesteśmy na drodze do stania się normalnym europejskim krajem – uważa Christoph Frei.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... 39ef&ei=26
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

Postautor: slayer74 » 04 cze 2023 01:11

Obrazek
Obrazek

320 mln franków szwajcarskich pomocy dla Polski

Obrazek

Przedstawiciele Polski i Szwajcarii rozmawiali w Warszawie o przygotowaniach do nowego rozdania funduszy szwajcarskich i uzgadniali szczegóły programów. Było to pierwsze spotkanie roczne w ramach drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW).

Fundusze szwajcarskie będą wdrażane w ramach dwóch programów. Pierwszym z nich jest Program Rozwoju Miast (Development of Towns, DoT) z budżetem 327 882 mln franków szwajcarskich (278,7 mln ze Szwajcarii i 49,182 mln wkładu polskiego). Program będzie skierowany do miast średniej wielkości tracących funkcje społeczne i gospodarcze. Z jego funduszy finansowane będą m.in. inwestycje na ochronę środowiska, transport publiczny, przedsiębiorczość, zaangażowanie obywatelskie, zarządzanie migracją. Operatorem Programu będzie MFiPR, a w jego wdrażaniu pomoże Związek Miast Polskich (ZMP).

Drugi program to Program Badania Naukowe i Innowacje z budżetem 41 176 mln franków szwajcarskich (35 mln ze Szwajcarii i 6,176 mln wkładu polskiego), którego Operatorem będzie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Program ma na celu poprawę jakości badań stosowanych w Polsce poprzez wzmocnienie współpracy naukowo-badawczej pomiędzy Polską i Szwajcarią. W programie znalazła się również część poświęcona wzmocnieniu umiędzynarodowienia badań podstawowych, gdzie przewiduje się współpracę wielostronną.

W trakcie rozmów ustalono m.in., że na jesieni powinny zostać podpisane umowy programowe, a pod koniec roku ruszyć nabory wniosków.

Kolejnym krokiem – po uzgodnieniu kształtu programów - będzie podpisanie umów na poszczególne programy pomiędzy Polską a Szwajcarią. Stosowne umowy zostaną zawarte także pomiędzy MFiPR a NCBiR i ZMP. Wtedy możliwe będzie uruchomienie naborów wniosków. Pierwszy nabór w ramach SPPW jest planowany w IV kwartale 2023 roku. Będzie on przeznaczony dla samorządów. Wdrożenie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w grudniu 2029 r.

Negocjacje w sprawie drugiej edycji SPPW rozpoczęły się w czerwcu 2022 roku. Umowę międzyrządową, która jest podstawą wdrażania funduszy szwajcarskich w Polsce, podpisali 5 grudnia 2022 roku Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda oraz sekretarz stanu ds. gospodarki Szwajcarii Helene Budliger Artieda. Na mocy tej umowy Polska otrzyma 320,1 mln franków szwajcarskich.

Od tego czasu w ministerstwie trwają intensywne prace nad uruchomieniem nowego rozdania tych funduszy.

12 maja 2023 r. podpisano umowę w sprawie Pomocy Technicznej, która reguluje kwestie wykorzystania dwóch form pomocy - Funduszu Pomocy Technicznej oraz funduszu, z którego finansowane jest przygotowanie programów badawczego i rozwoju miast. Zgodnie z porozumieniem, Szwajcaria przekaże Polsce kwotę 6,4 mln franków szwajcarskich, z czego 4,8 mln franków szwajcarskich służyć będzie pokryciu kosztów Funduszu Pomocy Technicznej, który ma na celu zapewnienie sprawnego i efektywnego wdrażania SPPW.

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... d9536&ei=8
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

Postautor: slayer74 » 22 cze 2023 11:01

The Swiss National Bank raised its policy interest rate by 25 bps on Thursday as it pressed ahead with its fight against sticky inflation and left the door open for more tightening.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

Postautor: slayer74 » 26 cze 2023 11:05

Szwajcarski Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) w swoim rocznym raporcie wezwał do dalszych podwyżek stóp procentowych, twierdząc, że światowa gospodarka znajduje się obecnie w punkcie krytycznym.

Jak poinformował Reuters, dyrektor generalny BIS Agustin Carstens zwrócił uwagę, że pomimo stałego wzrostu stóp w ciągu ostatnich 18 miesięcy, inflacja w wielu krajach rozwiniętych pozostaje stabilnie wysoka. Dodatkowo, niedawny upadek kilku dużych zachodnich banków spowodował skok kosztów zadłużenia. Zdaniem BIS, to najpoważniejsze tego typu zdarzenie od czasów ostatniego kryzysu finansowego sprzed 15 lat.

– Gospodarka światowa znajduje się na krytycznym etapie. Poważne problemy muszą zostać rozwiązane. Czas obsesyjnej pogoni za krótkoterminowym wzrostem się skończył. Polityka pieniężna musi teraz przywrócić stabilność cen. Polityka fiskalna musi zostać skonsolidowana – powiedział Carstens.
...
https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... 17cc&ei=41
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

Postautor: slayer74 » 03 lip 2023 16:26

Inflacja w Szwajcarii spadła poniżej 2 proc. To pierwszy raz od półtora roku, gdy osiągnięto cel inflacyjny. Mimo tego analitycy spodziewają się jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych, co jest bardzo złą informacją dla frankowiczów.

Inflacja w Szwajcarii spadła z 2,2 proc. w maju do 1,7 proc w czerwcu. To pierwszy raz od stycznia 2023 roku, gdy udało się osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 0-2 proc. To też lepszy wynik od przewidywanej w sondażu Refinitiv inflacji na poziomie 1,8 proc. - pisze Reuters. Mimo tego informacje dla frankowiczów nie są najlepsze.

Mimo spadku inflacji analitycy wciąż oczekują, że stopy procentowe znów wzrosną. Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na wrzesień. Eksperci szacują, że jest 66 proc. szans na podwyżkę o 25 punktów bazowych, do 2 proc.

Normalnie te dane pozwoliłyby SNB powstrzymać zacieśnianie polityki monetarnej. Jednakże na ostatniej konferencji prasowej SNB wyraził się dość jasno i wydaje się, że nie chce brać pod uwagę inflacji, która jest tymczasowo poniżej 2 proc.
- mówiła Reutersowi Charlotte de Montpellier, ekonomistka z ING. Jej zdaniem wrześniowa podwyżka będzie jednak już ostatnią. Ten pogląd podziela też J. Safra Sarasin z Kartes Junus, które podkreśla, że Szwajcarki Bank Centralny (SNB) nie zmienił swojej oceny, w której wyraził opinię, że wzrost cen najmu i energii może znów dodać do inflacji 25 pb.

Warto przypomnieć, że już w czerwcu (SNB) podniósł stopy procentowe o 25 pb., do 1,75 proc. To najwyższy poziom stóp procentowych od 2008 roku. Poprzednia podwyżka oznaczała już skok rat kredytowych o jedną szóstą w górę. Kolejny wzrost będzie oznaczał więc jeszcze wyższe raty dla frankowiczów.

Analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki patrzy nieco bardziej optymistycznie na podwyżki i jego zdaniem SNB będzie mógł ograniczyć swoje interwencje. Co ciekawe, jego zdaniem kurs euro i franka w tym roku zrównają się wartością.

Inflacja po raz pierwszy od stycznia 2022 r. spada pod 2 proc. i osiąga cel. SNB nie dołączył do banków centralnych, które ostatnio zaostrzyły kurs, może pobłażliwiej patrzeć na osłabienie CHF i ograniczyć interwencje. Prognozujemy, że frank i euro zrównają się w tym roku wartością
- napisał Sawicki. Dodał także w odpowiedzi na nasze zapytanie, że: "stopy podniesiono, ale nie zaostrzono komunikacji, w przeciwieństwie do Fed, EBC, czy innych mniejszych banków centralnych gospodarek rozwiniętych".

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... d845f&ei=7
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

Postautor: slayer74 » 14 lip 2023 01:04

Obrazek

Swiss parliament starts investigation into Credit Suisse collapse

BERN (Reuters) -A Swiss parliamentary investigation into the role played by state institutions in the collapse and emergency rescue of Credit Suisse will take 12 to 15 months to complete, its president said on Thursday.

UBS agreed to buy Credit Suisse for 3 billion Swiss francs ($3.48 billion) in March after panicked customers withdrew cash from their accounts at the stricken lender.

The collapse has proved controversial, with Swiss political parties raising concerns about the huge amount of state aid involved, potential job losses as well as the size of the newly enlarged UBS, already Switzerland's biggest bank.

The investigation is only the fifth of its kind in the country's modern history and the committee of lawmakers conducting it has sweeping powers to call on the Swiss cabinet, finance ministry and other state bodies.

The parliamentary commission will investigate the "legality, expediency and effectiveness of the conduct by the competent authorities and bodies in the context of the Credit Suisse crisis and report to the Swiss parliament," it said in a statement.

After an initial meeting on June 16, the committee held its first regular meeting in Bern on Thursday.

It decided to operate under a duty of strict confidentiality for committee members and people called for questioning, citing the secrecy of information to be disclosed.

The investigation, which is being led by 14 lawmakers from the country's upper and lower houses, will examine how the Swiss government and the finance ministry, acted in the run up to the crash.

It will also scrutinise the role played by financial regulator FINMA as well as the Swiss National Bank.

Commission president Isabelle Chassot, a lawmaker from Die Mitte party, told a briefing in Bern she expected the commission to last 12 to 15 months.

Chassot said the commission could invite anyone to its hearings, but declined to give specifics.

There has been debate in Switzerland whether Credit Suisse bankers, who are not the subject of the inquiry, will be grilled by lawmakers.

"I cannot say who will be invited, but bankers could be invited," Chassot told Reuters. "It depends on the status of the invited person whether they have to come or not.

"If they are a witness, they must attend, if they are here to give information, they can refuse to testify," she said.

The committee was not a judicial authority she said, but a political enquiry which will compile its findings in a report.

"It will point out shortcomings, if there are any," Chassot said, adding it would make recommendations to relevant authorities.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

Postautor: slayer74 » 29 lip 2023 15:00

Szwajcarzy są najbardziej zadłużeni na świecie
Globalne zadłużenie zbliża się do rekordowego poziomu 305 bilionów dolarów – o około 45 bilionów dolarów więcej niż przed pandemią. A obywatele którego kraju są najbardziej zadłużeni?

Portal Moneyzine przeanalizowało poziomy kredytów konsumenckich w 65 krajach. Szwajcaria ma największe zadłużenie z tytułu kredytów konsumenckich na osobę na świecie: 127,4 tys. dolarów na głowę każdego mieszkańca, 193,1 tys. na każdego w wieku 15-64 lata. To o 93 proc. więcej niż średni światowy dług konsumencki na osobę, wynoszący 129,8 tys. USD na osobę. Będąc w pierwszej trójce krajów o najwyższych kosztach utrzymania, prawie 1 na 6 mieszka w zadłużonym gospodarstwie domowym w Szwajcarii.

https://www.parkiet.com/gospodarka-swia ... na-swiecie
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

Postautor: slayer74 » 07 sie 2023 23:02

Obrazek

Szwajcarska zbrojna neutralność i jej siły zbrojne. Takiej armii nie ma nikt w Europie

Neutralna Szwajcaria od połowy XIX w. nie uczestniczy w wojnach. Jej armia została w przeglądzie Global FirePower w 2023 r. jest sklasyfikowana na 44. miejscu. Nasze siły zbrojne są o dwadzieścia kilka miejsc wyżej. Jednak niech nikogo nie zwiodą takie dysproporcje. Schweizer Armee (Armée suisse, Esercito svizzero, Armada svizra), szwajcarskie siły zbrojne są ewenementem w Europie. Opierają się one na nałożonym na wszystkich Szwajcarów obowiązku odbycia służby wojskowej. To jedna z dwóch w świecie, obok Kuby, armii typu milicyjnego.
...
https://portalobronny.se.pl/geopolityka ... -yzxk.html
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Szwajcarii i giełda w Zurychu

Postautor: slayer74 » 24 sie 2023 12:25

Obrazek

Szwajcarski organ nadzoru finansowego przyjrzał się ryzyku prania pieniędzy w 30 bankach tej wiosny, powiedział FINMA w analizie opublikowanej w czwartek, po zidentyfikowaniu niedociągnięć w tym obszarze.

"W szczególności w niektórych przypadkach brakowało odpowiedniej definicji tolerancji na ryzyko prania pieniędzy, która stanowi ramy ograniczające solidną analizę ryzyka poprzez ustalone limity" - powiedział FINMA.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!


Wróć do „Zagranica”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości