Gospodarka w Wielkiej Brytanii i giełda w Londynie

czyli wszystkie giełdy bardziej rozwinięte niż GPW
slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Wielkiej Brytanii i giełda w Londynie

Postautor: slayer74 » 06 wrz 2023 23:09

Obrazek

Birmingham nie ma już pieniędzy. Drugie co do wielkości miasto w Wielkiej Brytanii, ogłosiło we wtorek faktyczne bankructwo. Wszystkie wydatki, poza tymi najbardziej podstawowymi, zostają wstrzymane. :shock: :shock: :evil:

W budżecie miasta Birmingham powstał deficyty w wysokości 650-760 mln funtów. Wynika on z konieczności spłaty roszczeń dotyczących równości wynagrodzeń. Miasto nie było w stanie udźwignąć takiego zobowiązania i we wtorek 5 września Rada Miasta Birmingham złożyła zawiadomienie na podstawie sekcji 114, wstrzymując wszelkie wydatki z wyjątkiem podstawowych usług. Sytuację pogorszyło także wdrażanie systemu informatycznego Oracle, który miał usprawnić pracę samorządu, ale od kilku lat się opóźnia, a jego koszty rosną. W związku z tym miasto spodziewa się obecnie deficytu w wysokości 87 mln funtów w roku budżetowym 2023-2024, opisuje CNN.

"Od jakiegoś czasu jesteśmy świadomi poważnych problemów w Radzie Miejskiej Birmingham, spowodowanych nierozwiązaniem historycznych problemów związanych z płacami i nieudanym wdrożeniem IT. To niezwykle rozczarowujące - ale nie nieoczekiwane - że Birmingham wydało dzisiaj zawiadomienie na podstawie sekcji 114" - poinformował minister Samorządu Lokalnego Lee Rowley. Opowiadał, że już w kwietniu zauważano problemy miasta i przeprowadzono w nim kontrolę. "Ponadto w zeszłym tygodniu napisałem również list do Birmingham, przypominając im o obowiązku, by pieniądze podatników były wydawane mądrze. Wszelkie decyzje podejmowane obecnie w celu rozwiązania problemów, które stworzono, muszą być przejrzyste i jasne" - opisuje dalej.

- Samorząd lokalny stoi przed prawdziwą burzą. Podobnie jak rady w całym kraju, jasne jest, że rada ta stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami finansowymi, począwszy od ogromnego wzrostu zapotrzebowania na opiekę społeczną dla dorosłych i dramatycznego spadku dochodów z tytułu stawek dla przedsiębiorstw, po wpływ szalejącej inflacji - mówiła z kolei zastępczyni przewodniczącego Partii Pracy Sharon Thompson, cytowana przez BBC. Państwo wyciągnęło jednak rękę do samorządów. Rzecznik premiera Rishiego Sunaka podkreślił, że rząd przekazał dodatkowe wsparcie dla samorządów lokalnych, w tym 5,1 mld funtów dla rad w roku finansowym 23/24, co stanowi wzrost o ponad 9 proc. dla Birmingham City Council. Zwrócił jednak uwagę, że to lokalne rady są odpowiedzialne za zarządzanie własnymi budżetami - podaje Sky News.

Międzynarodowa impreza w Birmingham zagrożona
W praktyce faktyczne bankructwo, które dotknęło Birmingham, oznacza, że wstrzymane zostają wszystkie wydatki z wyjątkiem tych przeznaczonych na zabezpieczenie podstawowych usług, jak ochrona zdrowia, oświata, opieka społeczna, ochrona osób bezrobotnych czy wywóz śmieci. Miasto ma bowiem prawny obowiązek świadczyć te usługi.

BBC opisuje, że cięcia mogą wpłynąć na drogi, parki, biblioteki i projekty kulturalne. Pod znakiem zapytania stanęło także finansowanie przez Radę Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w 2026 roku, które są zaplanowane właśnie w Birmingham na miejskim stadionie Alexander. - Birmingham to jak dotąd największa gmina, która poniosła porażkę, ale jeśli coś się nie zmieni, nie będzie ostatnią - mówił w rozmowie z "The Guardian" Jonathan Carr-West, dyrektor Jednostki Informacji Samorządu Lokalnego (LGIU).

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... 4d736&ei=9
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2023 19:12 przez slayer74, łącznie zmieniany 1 raz.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

REKLAMA


slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Wielkiej Brytanii i giełda w Londynie

Postautor: slayer74 » 20 wrz 2023 18:08

Obrazek
Francja i Niemcy złożyły propozycję Londynowi. W tle ogromne pieniądze

Francja i Niemcy proponują włączenie Wielkiej Brytanii do "wewnętrznego kręgu” partnerów europejskich utrzymujących "stałe i niezakłócone stosunki handlowe”.

Francja i Niemcy zamierzają przedstawić Wielkiej Brytanii i kilku innym krajom europejskim ofertę "stowarzyszonego członkostwa w UE". Dzięki temu Londyn mógłby odzyskać, utracone po Brexicie, preferencje w handlu z resztą kontynentu i korzystać z unijnych rozwiązań dotyczących swobodnego przepływu towarów i ludzi.

Propozycja dla Londynu
Według brytyjskiego dziennika "Independent”, Berlin i Paryż przedstawiły projekt, według którego w ramach UE utworzone zostaną cztery nowe poziomy integracji, na których państwa położone najbliżej siebie utworzą "wewnętrzny krąg”.

Zgodnie z założeniami planuje się stworzenie dla Wielkiej Brytanii nowego zewnętrznego poziomu "członkostwa stowarzyszonego”, co położy podwaliny pod zacieśnienie stosunków gospodarczych i umożliwi uczestnictwo w jednolitym unijnym rynku. W zamian Londyn będzie zobowiązany do uiszczania składek do rocznego budżetu UE i przestrzegania wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Członkami stowarzyszonymi, którzy znaleźliby się na "zewnętrznym poziomie” Wspólnoty, mogliby być członkowie jednolitego rynku spoza UE, tacy jak Szwajcaria. Nie będą ich wiązać przepisy traktatowe i dalsza integracja, ale będą musiały przestrzegać "wspólnych zasad i wartości” UE. Państwa te musiałby również wpłacać składki do unijnego budżetu, których wysokość byłaby jednak niższa od tych odprowadzanych przez pełnoprawnych członków UE.

Członkostwo stowarzyszone nie obejmowałoby unii celnej, co umożliwiłoby Wielkiej Brytanii prowadzenie niezależnej polityki handlowej. Organizacja Best for Britain, która opowiada się za zacieśnieniem więzi z UE, stwierdziła, że propozycje są "zachęcające”, chociaż perspektywa członkostwa stowarzyszonego jest wciąż "odległe”.

Brexit
W 2016 roku Brytyjczycy zagłosowali w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej. Brexit był projektem sił konserwatywnych niezadowolonych z zasad gospodarczych i migracyjnych UE, których Brytyjczycy również musieli przestrzegać.

Wielka Brytania opuściła UE w 2020 r., a od 1 stycznia 2021 r. przestały ją obowiązywać unijne przepisy.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... 7060&ei=30
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Wielkiej Brytanii i giełda w Londynie

Postautor: slayer74 » 20 wrz 2023 19:10

Obrazek
Obrazek
Firma z „wielkiej czwórki” z zakazem działania w Polsce. Zaskakująca decyzja władz

Deloitte może niebawem stracić uprawnienia do przeprowadzania audytów w Polsce. Jak wynika z nieoficjalnych informacji decyzja Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego zapadła.

Jedna z firm tak zwanej „wielkiej czwórki” może niebawem stracić prawa do przeprowadzania audytów w Polsce. Jest to efekt doprowadzenia do wybuchu afery GetBack, której Deloitte, bo o tej firmie mowa, był kontrolerem.

Deloitte straci uprawnienia w Polsce
Jeśli nieoficjalne informacje dziennikarzy Rzeczpospolitej się potwierdzą, to na polskim rynku z największych światowych firm pozostaną tylko PWC, KPMG i EY. Decyzja Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego ma być efektem postępowania w sprawie tak zwanej afery GetBack. To właśnie Deloitte był odpowiedzialny za audyt w tej instytucji, który nie wykazał nieprawidłowości. Szybko okazało się, że kontrola była bardzo nieskuteczna.

W efekcie tej sprawy Deloitte Audyt miał otrzymać trzyletni zakaz wykonywania badań sprawozdań finansowych w Polsce. Jak zaznacza Rzeczpospolita, która dotarła do informacji, jeśli decyzja się potwierdzi, to będzie ewenementem na skalę całej Unii Europejskiej i poważnie zatrzęsie rynkiem w Polsce.

Co ciekawe, wśród klientów Deloitte Audyt są największe z polskich firm. Wśród nich jest także Orlen SA, który jak wynika z nieoficjalnych informacji, zaczął już szukać nowej firmy do sprawowania audytów.

Decyzja nie jest prawomocna
Jak informuje rzeczniczka prasowa Deloitte, firma odwołała się od decyzji drugiej instancji PANA.

– Deloitte Audyt Sp. z o.o. Sp.k. otrzymała decyzję drugiej instancji PANA i równocześnie podjęła kroki zmierzające do odwołania się od jej zasadności na drodze sądowo-administracyjnej – poinformowała dla „Rz” Katarzyna Nowak z biura prasowego Deloitte.

Polska Agencja Nadzoru Audytowego nie chce sprawy komentować, gdyż wyrok nie jest jeszcze prawomocny, a w związku z tym sprawa jeszcze się toczy.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... 0fb0&ei=10
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Wielkiej Brytanii i giełda w Londynie

Postautor: slayer74 » 22 wrz 2023 13:37

In the UK, retail sales fell by 1.4% year-on-year in August, missing analysts' expectations for a drop of 1.2%. On a monthly basis, retail sales rose by 0.4% - a sharp rebound from the 1.1% fall recorded in a rain soaked July. Food and clothing sales provided the boost, although internet sales fell as shoppers headed back to physical stores. Automotive fuel sales fell by 1.2% in August, linked to the significant increase in petrol and diesel prices.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Wielkiej Brytanii i giełda w Londynie

Postautor: slayer74 » 22 wrz 2023 15:10

Obrazek

Posiadacze kredytów hipotecznych i kupujący po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii otrzymali wsparcie jako kredytodawcy, w tym NatWest, TSB, Nationwide i Virgin Money (LON:VM), rozpoczął cięcie stóp procentowych po decyzji Banku Anglii o utrzymaniu stopy bazowej na poziomie 5,25%. Decyzja ta, ogłoszona w czwartek, oznaczała koniec serii podwyżek stóp procentowych, które miały miejsce 14 razy z rzędu od listopada 2021 roku.

Decyzja Banku Anglii była zaskoczeniem dla wielu analityków, którzy spodziewali się 15. podwyżki z rzędu. Jednak ruch ten przyniósł natychmiastową ulgę 1,4 milionom osób korzystających z transakcji typu tracker i standardowej zmiennej stopy procentowej (SVR), które regularnie odnotowują wzrost miesięcznych spłat. Pomimo tej ulgi, w porównaniu z grudniem 2021 r., osoby na hipotece tracker płacą 540 funtów (1 £ = 1,2253 $) więcej miesięcznie lub 299 funtów więcej miesięcznie na SVR.

Wstrzymanie stóp wywołało również reakcje głównych kredytodawców. NatWest obniżył swoje stałe transakcje mieszkaniowe i buy-to-let o 0,31%. Nationwide poszedł w ich ślady, oferując pięcio- i 10-letnie umowy zaczynające się od 4,94%. TSB i Virgin Money również zmniejszyły niektóre ze swoich transakcji o stawki zaczynające się odpowiednio od 5,09% i 4,97%. Yorkshire Building Society obniżyło pięcioletnią umowę o stałej stopie procentowej do 4,99%.

Pomimo tych obniżek, średni dwuletni kredyt hipoteczny o stałej stopie procentowej pozostaje na poziomie 6,56%, co stanowi niewielki spadek z 6,58% poprzedniego dnia. Średnia pięcioletnia stała stopa kredytu hipotecznego wynosi obecnie 6,06%, w porównaniu ze średnią stopą 6,07%.

Na decyzję Banku Anglii wpłynął ogłoszony w środę szokowy spadek inflacji do 6,7 proc., sygnalizujący koniec potrzeby bardziej agresywnych działań. Urzędnicy pozostawili jednak otwarte drzwi do dalszych podwyżek w przyszłości, obiecując "podjęcie niezbędnych decyzji" do przywrócenia inflacji do poziomu 2%.

Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii, stwierdził, że chociaż inflacja znacznie spadła w ostatnich miesiącach i oczekuje się, że będzie nadal spadać, nie ma miejsca na samozadowolenie. Ekonomiści i brokerzy kredytów hipotecznych przewidują, że dalszy wzrost stóp szybko maleje i prawdopodobnie jest już na szczycie.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Wielkiej Brytanii i giełda w Londynie

Postautor: slayer74 » 28 wrz 2023 01:15

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na największym nieeksploatowanym brytyjskim złożu ropy naftowej i gazu ziemnego mogą rozpocząć się prace związane z wydobyciem - ogłosił urząd regulacyjny NSTA. Szacuje się, że w złożu Rosebank na Morzu Północnym znajduje się 500 mln baryłek ropy naftowej.

Sprawa wydania zgody na eksploatację zarówno Rosebank, jak i wszystkich nowych złóż na Morzu Północnym, budzi w Wielkiej Brytanii ogromne kontrowersje ze względu na wpływ paliw kopalnych na zmiany klimatu. Oblicza się, że wydobycie ropy i gazu z Rosebank spowoduje wyemitowanie do atmosfery 200 mln ton dwutlenku węgla.

Brytyjski rząd przekonuje, że inwestuje w energię odnawialną, ale odejście z dnia na dzień od paliw kopalnych, nie jest możliwe, więc lepiej używać własnych zasobów niż importować ropę i gaz.

"Miejsca pracy i miliardy funtów, jakie (Rosebank) przyniesie naszej gospodarce, pozwolą nam uzyskać większą niezależność energetyczną, dzięki czemu będziemy bardziej zabezpieczeni przed tyranami, takimi jak Putin. Będziemy nadal wspierać brytyjski przemysł naftowy i gazowy, aby wzmocnić nasze bezpieczeństwo energetyczne, rozwijać naszą gospodarkę i umożliwić przejście na tańszą, czystszą energię"

oświadczyła minister bezpieczeństwa energetycznego Claire Coutinho
Krytycy wskazują jednak, że 80 proc. ropy naftowej produkowanej w Wielkiej Brytanii i tak nie trafia na rynek wewnętrzny, lecz jest eksportowane.

Właścicielami licencji na wydobycie ropy i gazu ze znajdującego się ok. 120 km na zachód od szkockiego archipelagu Szetlandów pole Rosebank są norweski państwowy koncern Equinor oraz firma Ithaca Energy. Szacowały one w przeszłości, że jeśli wydobycie ropy zacznie się w 2026 r., do 2030 r. z Rosebank pochodzić będzie 8 proc. ropy wydobywanej na brytyjskich wodach, a uruchomienie wydobycia przyniesie brytyjskiej gospodarce 8,1 mld funtów w postaci bezpośrednich inwestycji.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/ot ... 2cc58&ei=9
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Wielkiej Brytanii i giełda w Londynie

Postautor: slayer74 » 02 paź 2023 11:28

Obrazek

Na wybrzeżu krajowym najnowsze badanie przeprowadzone przez Nationwide wykazało, że roczne ceny domów ponownie spadły we wrześniu, ponieważ wysokie stopy procentowe nadal obniżają przystępność cenową.

Roczne ceny domów spadły we wrześniu o 5,3%, zgodnie ze spadkiem odnotowanym w sierpniu, który był najsłabszy od lipca 2009 r.

W ciągu miesiąca ceny były płaskie, po spadku o 0,8% w sierpniu. Średnia cena nieruchomości wynosi obecnie 257 808 funtów.

Główny ekonomista Nationwide Robert Gardner powiedział: "Aktywność na rynku mieszkaniowym pozostaje słaba, z zaledwie 45 400 kredytami hipotecznymi zatwierdzonymi na zakup domu w sierpniu, około 30% poniżej średniej miesięcznej obowiązującej w 2019 r. przed wybuchem pandemii. Ten stosunkowo stonowany obraz nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę trudniejszy obraz przystępności cenowej mieszkań. Na przykład ktoś, kto zarabia średni dochód i kupuje typowy dom kupującego po raz pierwszy z 20% depozytem, wyda 38% swojej wypłaty na miesięczną spłatę kredytu hipotecznego - znacznie powyżej długoterminowej średniej wynoszącej 29%.

"Jednak w ostatnich miesiącach inwestorzy obniżyli swoje oczekiwania co do przyszłej ścieżki stóp procentowych w związku z oznakami, że bazowa presja inflacyjna w brytyjskiej gospodarce w końcu się łagodzi, a warunki na rynku pracy ulegają złagodzeniu. To z kolei wywiera presję na obniżenie długoterminowych stóp procentowych, które stanowią podstawę cen kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu. Jeśli zostanie utrzymany, zmniejszy to presję na tych, którzy przekredytowują lub chcą kupić dom. "
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Wielkiej Brytanii i giełda w Londynie

Postautor: slayer74 » 02 paź 2023 11:29

Obrazek

Przedwczoraj Bank Anglii po raz pierwszy od prawie dwóch lat utrzymał stopy procentowe na poziomie 5,25%.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Wielkiej Brytanii i giełda w Londynie

Postautor: slayer74 » 02 paź 2023 11:57

Brytyjscy detaliści domagają się działań rządu w związku z rosnącą przestępczością

LONDYN (Reuters) – Około 88 brytyjskich liderów handlu detalicznego, w tym szefowie Tesco (OTC:TSCDY), Sainsbury's i Marks & Spencer (OTC:MAKSY), podpisały list do minister spraw wewnętrznych Suelli Braverman, domagając się podjęcia działań w związku z rosnącymi wskaźnikami przestępczości detalicznej.

Rosnąca przestępczość staje się coraz bardziej problemem politycznym w Wielkiej Brytanii przed spodziewanymi wyborami krajowymi w 2024 roku.

Branżowa grupa lobbingowa British Retail Consortium (BRC) poinformowała, że jej badanie przestępczości w 2023 r. wykazało, że przypadki przemocy i nadużyć wobec pracowników handlu detalicznego prawie podwoiły się w porównaniu z poziomem sprzed pandemii do 867 incydentów dziennie w sezonie 2021/22.

Skala kradzieży detalicznej wyniosła również 953 miliony funtów (1,2 miliarda dolarów), pomimo ponad 700 milionów funtów wydatków na zapobieganie przestępczości przez sprzedawców detalicznych.

"Sytuacja wyraźnie się pogorszyła; Oddzielne badanie BRC wśród członków w 2023 r. wykazało, że poziom kradzieży sklepowych w 10 dużych miastach wzrósł średnio o 27 proc.

Przed rozpoczęciem dorocznej konferencji rządzącej Partii Konserwatywnej w Manchesterze w niedzielę, list przedstawia dwa żądania branży detalicznej wobec rządu.

Chce, aby rząd stworzył samodzielne przestępstwo napaści lub znęcania się nad pracownikiem handlu detalicznego, z surowszymi wyrokami dla przestępców. Wymagałoby to od sił policyjnych rejestrowania wszystkich przypadków przestępstw detalicznych.

Branża chce również większego priorytetowego traktowania przestępczości detalicznej przez siły policyjne w całej Wielkiej Brytanii.

"Nadszedł czas, aby rząd wprowadził swoje słowa w czyn" - powiedziała Helen Dickinson, dyrektor generalny BRC.

Na początku tego miesiąca John Lewis Partnership, właściciel domów towarowych i supermarketów Waitrose, powiedział, że Wielka Brytania widzi "epidemię" kradzieży sklepowych, z własnym "kurczeniem się", głównie kradzieżą, o 12 milionów funtów w pierwszej połowie.

Podobnie sieci odzieżowe Primark i Next stwierdziły, że ich marże zysku zostały dotknięte przez zwiększoną kradzież, podczas gdy supermarket Tesco powiedział, że rosnąca przestępczość sklepów skłoniła go do zaoferowania swoim pracownikom kamer nasobnych. Dyskont Aldi również je testuje.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Wielkiej Brytanii i giełda w Londynie

Postautor: slayer74 » 04 paź 2023 12:23

Obrazek
Obrazek

Funt brytyjski zanotował najgorszy miesiąc względem dolara amerykańskiego od roku, spadając we wrześniu o 3,75%. Spadek, największy od zeszłego lata, odzwierciedla słabnące oczekiwania dotyczące wzrostu.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!


Wróć do „Zagranica”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości