Tesla Motors NASDAQ: TSLA samochody elektryczne

czyli wszystkie giełdy bardziej rozwinięte niż GPW
slayer74
Porucznik
Posty: 23601
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Tesla Motors NASDAQ: TSLA samochody elektryczne

Postautor: slayer74 » 12 cze 2019 23:49

Elon Musk zasugerował, że Tesla może wejść do branży wydobywczej. Przyznał, że rozwój firmy jest uzależniony od tego, czy będzie ona w stanie wyprodukować wystarczającą liczbę baterii dla powiększającej się rodziny samochodów.

"Nie ma większego sensu tworzenie coraz bardziej złożonego produktu, jeśli nie mamy wystarczająco dużo baterii" – powiedział Musk podczas zgromadzenia akcjonariuszy. "Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby móc się skalować najszybciej jak to możliwe" – dodał.

Tesla i jej apetyt na baterie
Przyznał, że nowe modele pojazdów od Tesli: pickup, nowy Roadster czy ciężarówka Semi – nie pojawią się na rynku, jeśli Tesla nie znajdzie sposobu na to, by produkować więcej baterii.

Po to buduje gigafabryki, które mają powstawać na całym świecie. Jak przypomina serwis The Verge, gigafabryka w stanie Nevada została zaprojektowana tak, by wjeżdżały do niej surowe materiały, a wyjeżdżały gotowe samochody. Jednak Tesla nadal jest daleka od wcielenia tej wizji w życie.

Samochody na prąd nakręciły popyt na lit i kobalt
Jednymi z najważniejszych surowców dla producentów elektrycznych pojazdów są lit i kobalt (używane do produkcji baterii litowo-jonowych). Tesla pozyskuje lit z kilku źródeł. W 2018 roku podpisała umowę na odbiór tego metalu z firmą wydobywczą z Australii. Prowadziła też rozmowy z firmą z Chile. Kluczowym partnerem Tesli, dostarczającym ten surowiec, jest jednak chiński producent Jiangxi Ganfeng Lithium Co. - jeden z największych na świecie producentów, zajmujący się wydobyciem tego metalu. Firma Muska ma z nim umowę do 2020 roku z opcją jej przedłużenia.

Popularność samochodów na prąd podniosła oczywiście popyt na lit i inne surowce wykorzystywane do produkcji tych pojazdów. Według raportu A.T. Kearney i Energy Transition Institute Battery Electric Vehicles z 2018 roku światowy popyt na te surowce już dawno przewyższył podaż. Według prognoz braki surowcowe dotkną przede wszystkim kobaltu. Szacunki wskazują, że światowe zasoby pozwalają na produkcję 300 milionów aut. Zatem ten, kto odpowiednio wcześnie się zabezpieczy i zdobędzie surowce, zapewni sobie ciągłość produkcji i szanse na utrzymanie tempa rozwoju.

https://businessinsider.com.pl/technolo ... za/lxc9exy
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!Wróć do „Zagranica”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość