Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

czyli wszystkie giełdy bardziej rozwinięte niż GPW
slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 20 mar 2023 10:29

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Indonezja

Bali traci cierpliwość. Pod lupą Rosjanie, i Ukraińcy uciekający przed wojną

Na Bali, bajecznej wyspie indonezyjskiej, od początku zeszłego roku schronienie znalazły tysiące przybyszy z Ukrainy ni Rosji. Władze są zniecierpliwione wykroczeniami wizowymi
Na Bali, bajecznej wyspie indonezyjskiej, od początku zeszłego roku schronienie znalazły tysiące przybyszy z Ukrainy ni Rosji. Władze są zniecierpliwione wykroczeniami wizowymi
© Getty Images, Nyimas Laula
Najsłynniejsza wakacyjna wyspa Indonezji, przyciągająca turystów spragnionych egzotycznych wrażeń i rekreacji, stała się docelowym punktem ucieczki również dla tysięcy Rosjan i Ukraińców, szukających azylu przed okropnościami wojny. Władze Bali są już zniecierpliwione tym napływem i zapowiadają zmianę polityki wizowej w stosunku do obywateli Rosji i Ukrainy.

Śledź wydarzenia w Ukrainie w relacji Wirtualnej Polski

Indonezyjski parlament chce uporządkować sytuację związaną z legalnością pobytu na swoim terytorium uchodźców z krajów wschodniej Europy, szczególnie Rosji i Ukrainy. Obywateli z paszportami Moskwy i Kijowa po przełomie zimy i wiosny zeszłego roku jest na Bali i innych egzotycznych wyspach Indonezji szczególnie dużo

Według rządu indonezyjskiego Rosjanie są drugą co do wielkości grupą gości, tuż po Australijczykach. To w dużej mierze młodzi mężczyźni, którzy uciekli przed poborem, ogłoszonym przez Władimira Putina we wrześniu zeszłego roku. Sporo tu także uchodźców z Ukrainy, jednak tu przeważają kobiety, niektóre z dziećmi.

Jak podaje CNN, miejscowe władze mają dość. Twierdzą, że mnożą się incydenty związane z niewłaściwym zachowaniem członków tych społeczności. Rosjanie i Ukraińcy ignorują przepisy wizowe, nie dbają o legalizację pobytu i podejmują pracę bez zezwolenia, imając się różnych zajęć dorywczych. Zatrudniają się jako fryzjerzy, barmani, przewodnicy wycieczek, taksówkarze, kierowcy.

Zapowiedź wprowadzenia zmian i skrupulatniejszego monitorowania spraw legalności pobytu pewnych grup obywateli spotkała się z konsternacją wielu Ukraińców. Jak informuje CNN, uchodźcy z Ukrainy twierdzą, że większość niepożądanych incydentów dotyczy Rosjan.

- Prawie za każdym razem, gdy otrzymujemy zgłoszenia dotyczące złego zachowania obcokrajowca, na miejscu okazuje się, że chodzi o Rosjanina. Cudzoziemcy przyjeżdżają na Bali i zachowują się tak, jakby byli ponad prawem. Trzeba to skończyć - powiedział CNN funkcjonariusz policji w mieście Kuta.

Obcokrajowcy różnych narodowości regularnie trafiają na pierwsze strony gazet w Indonezji za pijaństwo, rozboje i bójki, nieodpowiednie zachowanie, publiczną nagość i brak szacunku dla miejsc kultu religijnego. Tak było tu od przez dekady, ale władze balijskie skarżą się na szczególne nasilenie incydentów.

Gubernator Bali Wayan Koster na konferencji prasowej w tym tygodniu wyjaśnił, że władze przyjrzą się bacznie sprawom wiz obywateli Rosji i Ukrainy. Rządzący są skłonni wprowadzić szczególne zasady dla przybyszy z terenów objętych wojną.

Bali traci cierpliwość. Rosjan, Ukraińców uciekających przed wojną
Bali było ulubioną destynacją rosyjskich turystów jeszcze przed wojną. Po inwazji Putina życie w tym bajecznym zakątku wybrało wielu zamożnych obywateli. Wielu z nich zainwestowało w nieruchomości, aby zapewnić sobie możliwość długoterminowego pobytu.

Indonezja umożliwia obywatelom ponad 80 krajów - w tym nadal Rosji i Ukrainy - ubieganie się o wizę po przyjeździe. Jest ona ważna przez 30 dni, ale można ją jednorazowo przedłużyć do 60 dni.

To wystarczający zakres czasu, by spędzić wakacje życia, ale tym którzy szukają schronienia na dłuże, to nie wystarcza. Nie pozwala też na podjęcie pracy. W ostatnich miesiącach władze indonezyjskie zaczęły zaostrzać kontrole wizowe. Doszło nawet do deportowania kilku rosyjskich turystów za przekroczenie terminu ważności wiz.

Jak zauważa CNN, wśród Rosjan i obywateli Ukrainy, którzy z obawą obserwują wyraźne zniecierpliwienie władz Bali, w związku z tym ogromnym napływem przybyszy ze wschodu, po wiadomości o możliwej zmianie przepisów wizowych zapanowała nerwowość. Niektórzy, by być w zgodzie z przepisami, co 60 dni podejmują nieodległe podróże, które pozwalają im przekroczyć granice i wrócić. Przedłużają wizę i unikają w ten sposób łamania zasad.

https://www.msn.com/pl-pl/podroze/news/ ... 297f&ei=30
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

REKLAMA


slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 22 mar 2023 09:45

Obrazek
Obrazek

Kreml na chińskiej smyczy. Szokujące wyznanie. Rosja będzie kolonią

Doniesienia Brytyjczyków zdają się mieć poparcie w rzeczywistości, źródła na Kremlu sugerują, że Rosja uzależnia się od Chin, żeby zminimalizować straty spowodowane zachodnimi sankcjami, w efekcie Moskwa stanie się "kolonią" Pekinu, z kolei Pekin zyska rosyjskie surowce. "Do końca 2023 r. naszą walutą będzie chiński Juan".

Brytyjski dziennik Financial Times komentuje wizytę chińskiego prezydenta w Moskwie opierając się na źródłach zbliżonych do Kremla. W myśl tej narracji Moskwa widzi handel i zacieśnienie więzi z Pekinem jako szansę na ominięcie zachodnich sankcji i wygranie wojny w Ukrainie. Rosyjsko-Chiński handel osiągnął w 2022 r. rekordową wartość190 mld dolarów. "Trudno ukryć fakt, że Rosja jest teraz młodszym partnerem Chin" - opiniuje Maria Shagina z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych.

Tym samym anonimowe źródło z Kremla zdradza, że kluczowym elementem wtorkowych rozmów komunistycznych przywódców był gazociąg Syberia 2 - za jego pomocą Putin miałby kontynuować eksport rosyjskich rezerw surowcowych, które przez sankcje zostają w kraju.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/sw ... 854c&ei=23
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 22 mar 2023 17:32

Xi Jinping nie podpisał z Putinem kluczowej umowy. "Kreml czekał na to od lat"


Chińska delegacja podczas wizyty w Moskwie nie podpisała nowego kontraktu na zakup rosyjskiego gazu i budowę gazociągu Siła Syberii 2.

"Pompatycznie zorganizowana wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Moskwie zakończyła się bez kluczowej decyzji, na którą Kreml czekał od lat" – podkreśla "The Moscow Times".

Mimo że prezydent Rosji Władimir Putin nazwał Xi Jinpinga "drogim przyjacielem" i mówiąc po chińsku wzniósł toast za jego zdrowie, chińska delegacja nie podpisała nowego kontraktu na zakup rosyjskiego gazu i budowę gazociągu Siła Syberii 2.

Putin zaproponował sześciokrotne zwiększenie przesyłu gazu rurociągowego do Chin do 2030 r. Ale Pekin nie zamierza powtórzyć błędu Europy i zbytnio uzależnić kraju od rosyjskich dostaw, tym bardziej że chętnych do sprzedaży gazu jest aż nadto – Katar, Stany Zjednoczone, Australia, Turkmenistan.

– Chiny mogą czekać w nieskończoność, aż Rosja złoży niezwykle korzystną ofertę. ChRL nie potrzebuje dodatkowego gazu z Rosji, zwłaszcza po stagnacji gospodarczej spowodowanej zeszłoroczną masową kwarantanną – uważa Batt Odgerel, analityk z US Energy Policy Research Foundation.

Siła Syberii 2. Chiny nie chcą więcej gazu od Putina
– Projekt Siła Syberii 2, o przepustowości 50 mld m3 gazu rocznie, został praktycznie uzgodniony pod każdym względem – przekonywał we wtorek Putin. I dodał, że rosyjski biznes jest w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu chińskiej gospodarki na energię.

W 2022 r. Gazprom dostarczył do Chin 15,5 mld m3 gazu Siłą Syberii 1 (do 2025 r. gazociąg ma osiągnąć planowaną przepustowość 38 mld m3 rocznie). Według Putina całkowity wolumen dostaw gazu do 2030 r. wyniesie co najmniej 98 mld m3 plus 100 mln ton LNG.

Ale wspólne oświadczenie chińsko-rosyjskie kończące wizytę nic nie mówi o Sile Syberii 2 i dodatkowych dostawach gazu do ChRL. Xi Jinping również nic nie powiedział na ten temat.

– Lista dokumentów podpisanych przez strony podczas wizyty wygląda raczej skąpo – ocenił Aleksander Gabujew, ekspert Carnegie Endowment for International Peace. – Przeważnie są to umowy międzyrządowe, memoranda. Nic tak wielkiego, jak Siła Syberii, tam nie ma – dodał.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... 2103&ei=18
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 22 mar 2023 23:19

Obrazek
Obrazek

Saudyjczycy sprzedają rosyjskiego diesla. Ropa Putina omija unijne sankcje

Rosyjska ropa wciska się do Europy niczym karaluchy, przez każdą możliwą szparę - porównuje w rozmowie z 'Politico' doradca do spraw gospodarczych prezydenta Ukrainy. Według Olega Ustenki embargo na rosyjską ropę i wyroby ropopochodne jest pełne takich szpar, a Rosja je wykorzystuje i nadal zarabia na eksporcie do Europy, podobnie jak pośrednicy, którzy jej w tym pomagają. Płynne skarby z Rosji mają trafiać do krajów Unii okrężną drogą, a na liście podejrzewanych o pośrednictwo są: Azerbejdżan, Turcja i... Arabia Saudyjska. O tym, że Saudowie kupują produkty naftowe z Rosji piszą portale branżowe, a agencja Reutera, wskazując na system śledzenia ruchu morskiego Refinitiv, wskazuje nawet akwen na Morzu Jońskim, gdzie diesel z tankowców płynących z rosyjskich terminali jest przeładowywany do zbiornikowców, których porty przeznaczenia znajdują się na saudyjskim wybrzeżu. Po co Saudyjczykom diesel z Rosji? Nietrudno się domyślić. Europa jest spragniona diesla bez metki opisanej cyrylicą :twisted:
...
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-woj ... rp_state=1
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 28 mar 2023 10:35

Obrazek
Obrazek

Płoną Mińskie Zakłady Samochodowe. Było kilka wybuchów

W Mińsku płonie fabryka samochodów. Najpierw rozległy się wybuchy, a potem w powietrze strzeliły kłęby czarnego, smolistego dymu. Reżim nabrał wody w usta.

Oficjalne reżimowe media nie informują o ogromnym pożarze, który w poniedziałek wybuchł na terenie Mińskich Zakładów Samochodowych (MAZ). Na portalach społecznościowych ludzie publikują filmiki, na których widać gęste kłęby czarnego dymu, jakby płonęły hałdy opon, unoszące się nad zakładami. Pożar wybuchł o ok. 19.15 czasu miejscowego.

Internauci portalu opozycyjnego Chartia97 komentują: „Cóż, MAZ to miasto w mieście. Ze swoimi przełożonymi, hierarchią, prawami i przepisami itp. Nie ma problemu z robieniem materiałów wybuchowych w fabryce, bez wychodzenia poza nią, wszystkie składniki są swobodnie dostępne”.

MAZ to postsowieckie zakłady produkujące samochody ciężarowe, autobusy i trolejbusy. Zakład wraz z kierownictwem od czerwca 2021 jest na liście sankcji Unii oraz wielu innych krajów w tym Kanady i Szwajcarii, jako źródło dochodów mińskiego reżimu.

W 2016 r. MAZ był najbardziej deficytowych przedsiębiorstwem Białorusi (-30 mln dol. straty netto); potem straty były mniejsze, ale wciąż na minusie. MAZ montował też części (silniki, skrzynie biegów itp) do samochodów z Niemiec (Mercedes Benz) oraz dla firm z USA (Eaton, Allison) i Rosji.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... da68&ei=15
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 30 mar 2023 09:41

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Najlepszy interes USA w historii. Rosja dawała łapówki, żeby sprzedać im Alaskę za grosze :lol: 8)

30 marca świętują mieszkańcy Alaski. To kolejna rocznica zakupu tej części Północnej Ameryki przez USA z rąk Rosji. Tego dnia, w 1867 roku, oba państwa podpisały umowę w tej sprawie. W październiku 1867 roku w Nowo-Archangielsku (dziś Sitka), czyli stolicy rosyjskiej Alaski podniesiona została flaga amerykańska. Jednak dopiero 1 sierpnia 1868 roku rosyjski charge d’affaires w Waszyngtonie, baron Edward Steckel, otrzymał od amerykańskiego skarbu czek na 7,2 mln dolarów.

Alaska, Rosjanie i futra
Od momentu odkrycia Alaska nie wzbudzała wielkiego entuzjazmu wśród rosyjskich władców. Początkowo nawet mało kto wierzył w jej istnienie. Podobno odkrył ją Kozak Siemion Dieżniow, który w 1648 roku kilkoma łodziami wypłynął z ujścia rzeki Kołymy. Opisał drogę i wybrzeże Alaski. Jednak na carskim dworze przez kolejne dekady nie dowierzano tym doniesieniom, wierząc, że Azja jest połączona lądem z Ameryką. W końcu Piotr I wysłał ekspedycję pod wodzą Duńczyka Witusa Beringa (1728), który potwierdził, że cieśnina oddzielająca kontynenty istnieje, choć z powodu mgły brzegu Alaski nawet nie ujrzał.

Po raz pierwszy Rosjanie wylądowali na niej w 1732 roku. Byli to marynarze statku „Święty Gabriel”, prowadzeni przez geodetę Michaiła Gwozdiewa, którzy odkryli miejscową ludność, Aleutów. Dziewięć lat później Bering wybrał się z drugą wyprawą, by odkryć Alaskę na nowo i ostatecznie umieścić na mapie, a w 1745 r. na wyspie Attu wylądowali Rosjanie polujący na wydry morskie (zwane wówczas bobrami morskimi), których skóry wówczas w Europie były szokująco drogie. Aleuci nie przywitali przybyszów zbyt przyjaźnie i doszło do potyczki, która jednak zakończyła się zwycięstwem uzbrojonych w broń palną Rosjan. Kolejne lata to kolejne wyprawy rosyjskie, zarówno na Aleuty, jak i na wybrzeża Alaski. Zaczęły powstawać osady. Ich mieszkańcy zajmowali się głównie polowaniem na morskie zwierzęta, od wspomnianych wydr morskich po morsy i foki.

Kolonizacja po rosyjsku
Pod koniec XVIII wieku z wielu małych i dużych firm tego futrzarskiego biznesu pozostała tylko największa, a ostatecznie tylko jedna - Kompania Północno-Wschodnia, której właścicielem był kupiec Grigorij Szelichow. Podobno dzięki dobrze prowadzonym interesom udało mu się w ciągu dziesięciu lat powiększyć swój kapitał kilkudziesięciokrotnie. W 1788 roku Szelichow poprosił Katarzynę II o przyznanie spółce monopolu handlowego, wysłanie na Alaskę wojskowych i popów, zezwolenie na bezpośredni handel z krajami azjatyckimi i zakaz prowadzenia tam interesów przez cudzoziemców. Dla Petersburga było to najlepsze wyjście, bo nie było możliwości zarządzania tak odległym terytorium ze stolicy. I sprawa została rozwiązana pozytywnie - ale już po śmierci Szelichowa i carycy. Za panowania Pawła I, gdy w 1799 r. powstała Kompania Rosyjsko-Amerykańska, na czele której stanął zięć i spadkobierca Szelichowa, Nikołaj Riezanow. Przez pierwsze 10 lat działania Kompanii Rosyjsko-Amerykańskiej zarobiła ona na czysto ponad 15 mln złotych rubli!

To była pierwsza w Rosji spółka akcyjna, zbudowana na wzór brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Jednym z udziałowców był sam car i członkowie jego rodziny. Podobnie jak wspomniana Kompania Wschodnioindyjska, Kompania Rosyjsko-Amerykańska była swoistym państwem w państwie, z własną flagą, systemem zarządzania, budżetem, zagranicznymi przedstawicielstwami. Zaś na czele Rosyjskiej Ameryki stanął Aleksandr Baranow. Powstawały nowe osady i miasta (pierwszym był Nowo-Archangielsk na wyspie Sitka, zbudowany na miejscu zniszczonego przez Indian fortu, który stał się stolicą Rosyjskiej Ameryki). Otwierano szkoły, budowano kościoły i kaplice. Aleuci chętnie uczyli się języka rosyjskiego i przechodzili na prawosławie. Na jednej z wysp zbudowano stocznię, zorganizowano wydobycie minerałów, zbudowano hutę miedzi...

Rosyjski odwrót z Ameryki
W 1812 roku Riezanow zbudował kilka małych fortów na Hawajach i sięgnął aż do Kalifornii, gdzie powstała Fort Ross, najdalej na południe wysunięta placówka rosyjska w Ameryce. Terytoria te znajdowały się wówczas pod jurysdykcją Hiszpanii, ale nie zostały jeszcze przez nią skolonizowane, więc Riezanow uzyskał ziemię na mocy traktatu z miejscowymi Indianami, którzy chętnie scedowali ją za trzy koce, trzy pary spodni, dwie siekiery i kilka sznurków paciorków. Jednak kolejne dekady pokazywały, że z punktu widzenia Petersburga, nie opłaca się inwestować nie tylko w rozwój, ale i obronę odległych ziem. W 1841 roku sprzedano Amerykanom deficytowy od dłuższego czasu Fort Ross za 42 000 rubli w srebrze.

Wiosną 1853 r. generalny gubernator Syberii Wschodniej Mikołaj Murawjow-Amurski pisał do cara Mikołaja I: "Trzeba pogodzić się z myślą, że Stany Zjednoczone nieuchronnie rozprzestrzenią się na całą Amerykę Północną, a my nie możemy nie mieć na uwadze, że prędzej czy później trzeba będzie im ustąpić z naszych amerykańskich posiadłości”. W Petersburgu zwyciężyła myśl, że lepiej szukać przyjaźni i sojusznika w USA przeciwko Wielkiej Brytanii. Tym bardziej, że w 1854 roku, podczas wojny krymskiej, flota brytyjska podjęła próbę zdobycia leżącego na rosyjskim Dalekim Wschodzie Pietropawłowska Kamczackiego.
...
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... ba03&ei=29
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 01 kwie 2023 15:31

Obrazek

MOSCOW (Reuters) -Russia and Toyota said on Friday that the Japanese carmaker's factory in St Petersburg had been handed over to state entity NAMI, with Moscow snapping up more assets from global automakers leaving Russia over the conflict in Ukraine.

"Toyota's production site in St Petersburg has... been transferred to the state," Russia's Ministry of Industry and Trade said in a statement.

The company said in September it had decided to stop vehicle production in Russia due to the interruption in supplies of key materials and parts.

"Toyota confirms that it has concluded the transfer of its vehicle production plant to NAMI effective from March 31, 2023," Toyota said in a statement. "The agreement includes the full transfer of ownership of the plant buildings and land."

Neither party disclosed a fee for the transaction, and Toyota declined to give any further details of the deal.

The company produced the Camry and RAV4 models at the factory, which had been in operation since 2005, a company spokesperson said. Just over 80,000 vehicles were manufactured at the plant in 2021.

The Russian ministry said it was working on resuming production at the facility as soon as possible.

NAMI, Russia's Central Automobile and Engine Research and Development Institute, has already taken plants from Renault (EPA:RENA) and Nissan (OTC:NSANY).

France's Renault sold its majority stake in Russia's Avtovaz for reportedly just one rouble, but with a six-year option to buy it back. NAMI paid one euro for Nissan's assets.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 05 kwie 2023 11:20

Oto pomysł Rosji na łatanie długu

Rosja planuje sprzedaż części długu państwowego w walutach obcych przez kraje, które uznaje za przyjazne, co ma być jednym ze sposobów na sfinansowanie rosnącego wskutek wojny deficytu budżetowego - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 28 marca premier Rosji Michaił Miszustin powiedział, że przejście do emisji części długu państwowego w walutach obcych jest "w fazie rozwoju", co niemal na pewno wskazuje, iż Rosja przewiduje zewnętrzne wsparcie finansowe ze strony państw obcych, które uznaje za "przyjazne".

Oznacza to, że inwestorzy z innych krajów mogliby kupować rosyjski dług państwowy, a tym samym finansować część przyszłych niedoborów budżetowych Rosji, a tacy inwestorzy pośrednio finansowaliby inwazję Rosji na Ukrainę, wyjaśniono.

Czytaj więcej w tym temacie
Putin boi się wiosennej kontrofensywy Ukraińców. Da Łukaszence „ostatnią szansę”?
"W ostatnich miesiącach głównymi podmiotami kupującymi rosyjski dług państwowy były rosyjskie banki. Jest jednak mało prawdopodobne, aby miały one zdolność do pełnego finansowania przewidywanych przyszłych deficytów budżetowych. Rosyjscy urzędnicy prawdopodobnie postrzegają emisję długu zewnętrznego jako jeden ze sposobów na załatanie dziur w finansach Rosji, która planuje długą wojnę na Ukrainie. Nie wiadomo jednak, czy Rosji uda się wdrożyć te środki"
- oceniono.

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... 1ad3&ei=11
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 08 kwie 2023 21:00

Obrazek

Rosyjski rubel coraz bardziej osłabia się w stosunku do dolara i euro. Efekt - ogromne kolejki przed kantorami. Przyczyną osłabiania się waluty może być opuszczanie rosyjskiego rynku przez zachodnich inwestorów - mówią ekonomiści.

Jak podaje rosyjski niezależny serwis Meduza, rubel ponownie, podobnie jak w pierwszych miesiącach po inwazji Rosji na Ukrainę, osiągnął swój szczyt. Od początku ubiegłego tygodnia cena dolara wzrosła w stosunku do rosyjskiej waluty o ponad cztery ruble i wzrósł do swoich maksymalnych wartości od kwietnia 2022 roku.

"Kurs wymiany dolarów w Rosji gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich kilku dni. Ludzie ustawiają się w kolejce w pobliżu punktów wymiany walut. To kolejka w pobliżu jednego z punktów w Petersburgu" - napisał na Twitterze ukraiński polityk Anton Heraszczenko, były wiceminister spraw wewnętrznych.

Nagranie kolejki opublikował wcześniej na swojej stronie internetowej rosyjski serwis fontanka.ru. Portal publikuje opinię Siergieja Konygina, starszego ekonomisty banku inwestycyjnego Sinara, według którego "spadek wartości rubla ma związek z odpływem kapitału, który przyspieszył w związku z wykupem aktywów firm opuszczających Rosję".

Na początku kwietnia rosyjski serwis Kommiersant pisał o zgodzie Władimira Putina na sprzedaż przez Shell udziałów w projekcie Sachalin-2 firmie Novatek PJSC. Transakcja opiewała na 94,8 mld rubli (1,2 mld dolarów). Tego typu transakcje, zdaniem ekonomistów, mają właśnie wpływ na osłabianie się rubla.

Według Siergieja Konygina tendencja wzrostowa jest chwilowa. Ale inny ekonomista cytowany przez serwis fontanka.ru, sugeruje, że dolar i euro mogą nawet osiągnąć poziom 100 rubli. - Nie można tego wykluczyć, wszystko zależy od polityki Banku Centralnego, jaką podejmie decyzję, kiedy zacznie interweniować - powiedział ekonomista Konstantin Selyanin.

"Międzynarodowe sankcje sprawiają, że rosyjski rynek staje się zaściankiem, odciętym od globalnego systemu finansowego, z kurczącą się płynnością" - komentuje amerykański serwis Bloomberg.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/ot ... a16fe&ei=7
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 11 kwie 2023 16:51

Finlandia
Finlandia
Finlandia

Obrazek

Obrazek

Rosatom żąda od Finlandii 3 mld euro. Chodzi o kontrakt atomowy

Ok. 3 mld euro odszkodowania domaga się od firmy Fennovoima Rosatom. Po ataku Rosji na Ukrainę, fińskie przedsiębiorstwo zerwało kontakt na budowę elektrowni atomowej.

Przypomnijmy, że na początku maja zeszłego roku firma projektowa Fennovoima, w której 34 proc. należało do Rosatomu (Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej) ogłosiła, że rozwiazała kontrakt z Rosjanami na budowę elektrowni atomowej Hanhikivi-1. Ruch ten podyktowany był niechęcią fińskiej firmy do prowadzenia biznesu z krajem, który niespełna trzy miesiące wcześniej rozpoczął inwazję na Ukrainę. Ponadto, zdaniem Finlandii, budowa była poważnie opóźniona z winy Rosjan, którzy nie byli w stanie zrealizować kontraktu.

Rosatom chce 3 mld euro odszkodowania
W związku z zerwaniem kontaktu na budowę elektrowni atomowej Rosatom pozwał fińską firmę. Międzynarodowe sądy arbitrażowe rozpatrują roszczenia korporacji na łączną kwotę ok. 3 mld euro.

Rosjanie – jak podaje „Rzeczpospolita" – domagają się też przedterminowego spłacenia udzielonej na budowę pożyczki. – Żądamy wcześniejszej spłaty pożyczki w wysokości 920,5 mln euro udzielonej fińskiej firmie Fennovoima Oy na sfinansowanie budowy elektrowni jądrowej Hanhikivi 1 – napisano w sprawozdaniu koncernu za 2022 rok.

Rosjanie nie podali, do jakich międzynarodowych instytucji arbitrażowych złożyli pozwy.

Jak pisze gazeta, projekt Hanhikivi-1 zakładał budowę jednoblokowej elektrowni jądrowej z rosyjskim reaktorem WWER-1200 generacji 3+ o mocy 1200 MW. Fińska elektrownia miała być całkowicie zależna od Rosjan. Rosatom miał zaopatrywać siłownię w paliwo jądrowe i odbierać odpady. Produkcja prądu miała ruszyć w 2024 roku.

Koszt budowy elektrowni szacowano na ok. 7-7,5 mld euro.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... c60a&ei=22
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 13 kwie 2023 01:37

Obrazek
Obrazek

W obliczu sankcji nałożonych na Rosję przez UE neutralna Szwajcaria odnotowuje właśnie imponujące wyniki z eksportu środków farmaceutycznych. Sprzedaż jest bardziej opłacalna niż kiedykolwiek, bo Rosjanie gromadzą leki - podają szwajcarskie media. :shock: :twisted:

Szwajcaria w znacznym stopniu przystąpiła do sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską. Oprócz zamrożenia aktywów czy sankcji dla podróżnych wstrzymana została sprzedaż Rosjanom m.in. broni, węgla czy towarów luksusowych. Mimo to, jak się okazuje, wojna na Ukrainie ma niewielki wpływ na szwajcarski eksport do Rosji.

Przemysł farmaceutyczny kwitnie
Jak wskazuje gazeta "20minuten", w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Szwajcaria wyeksportowała do Rosji towary o wartości 2,9 mld franków szwajcarskich (ponad 13 mld złotych), z czego dwie trzecie stanowiły produkty przemysłu farmaceutycznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od marca 2022 do lutego 2023 wyeksportowała do Rosji towary o wartości dwóch miliardów franków. W analogicznym okresie rok wcześniej było to "zaledwie" 1,4 mld franków - ocenia "20minuten".

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... a9a6&ei=18
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 14 kwie 2023 01:56

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Rosja przegrywa wojnę o uran. Zagrożenie wyrosło jej pod nosem

Światowy lider w produkcji uranu, kazachski Kazatomprom, przygotowuje rezerwy uranu w celu zwiększenia produkcji, w miarę jak klienci z Europy i Stanów Zjednoczonych będą chcieli zmniejszyć zależność swoich elektrowni atomowych od Rosji. Jak podaje Bloomberg, część podmiotów chce do 2025 r. uwolnić się od kontraktów z Rosatomem.

Kontrolowany przez moskiewskie władze Rosatom to państwowa spółka, która zaspokaja ok. 35 proc. światowego zapotrzebowania na uran. Ten krytyczny surowiec niezbędny jest do funkcjonowania elektrowni atomowych, a nawet do produkcji broni, w tym czołgów.

Z rosyjskiego uranu trudniej zrezygnować niż z gazu czy ropy
Kontrolowana przez Moskwę spółka pokrywa około 25 proc. zapotrzebowania USA na wzbogacony uran, jest też producentem około 17 proc. globalnego zapotrzebowania na gotowe paliwo jądrowe. Funkcjonowanie Rosatomu jest więc niezwykle ważne dla bezpieczeństwa światowej gospodarki energetycznej. Z tego powodu nie dotknęły go sankcje, które po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, zostały nałożone na inne gałęzie rosyjskiego przemysłu.
...
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/ot ... 75a5&ei=19
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 17 kwie 2023 10:54

Obrazek

MOSCOW (Reuters) - Belarusian furniture company Swed House, which sells items intended to look like those made by Swedish giant IKEA, opened its first store in Moscow on Saturday to a mixed initial reaction from consumers.

IKEA halted all retail and production operations in Russia soon after Moscow started its "special military operation" against Ukraine, along with scores of other Western companies.

"We are not IKEA - we aim to be like IKEA, we have our own brands, our own goods. Yes, we have IKEA items as well," said Swed House general director Mamedali Kasymov.

"We sell them -- 15% to 20% of our range are original IKEA products. Nobody prohibited us from doing this ... our own Swed House goods are in big demand as well," he said, referring to the packed store.

Customers inside the store, who declined to give their surnames, offered differing views.

"We have been missing IKEA a lot lately. This new store is, let's say, a pleasant beginning," said Natalia.

Others said the premises were too small.

"Goods must not be just lying on top of each other. IKEA had a certain approach to product placement ... you could lie on beds, test the furniture," said Iohann. "If these guys want to improve, the road ahead is still very long."

Swed House initially aims to open five stores in Moscow malls before moving into other Russian regions next year, Kasymov said. IKEA briefly resumed online sales last summer and part of the company still operates 14 MEGA-branded shopping malls in Russia.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 21 kwie 2023 00:27

Obrazek

Rzeź elity! Rosja już nie ma wojsk specjalnych? :shock: :shock: :shock:

Przed 24 lutego 2022 roku armia Rosji wydawała się profesjonalna i niepokonana. Dziś wiemy, że były to tylko pozory i propaganda. A co z elitarnym Specnazem? :shock: Wszystko wskazuje na to, że został zmasakrowany!

Przed 24 lutego 2022 roku armia Rosji wydawała się profesjonalna i niepokonana. Dziś wiemy, że były to tylko pozory i propaganda. A co z elitarnym Specnazem? Wszystko wskazuje na to, że został zmasakrowany!

Rosyjskie oddziały specjalne, wchodzące między innymi w skład słynnego Specnazu, od początku operacji na Ukrainie zostały nie tyle nawet nadwyrężone co zdziesiątkowane! Jak informuje wp.pl, powołując się na „The Washington Post”:

Z amerykańskich akt wynika, że 346. brygada Specnazu przestała praktycznie istnieć i w jej składzie pozostało tylko 125 z 900 żołnierzy.

Doskonale pamiętamy też sytuację z samego początku wojny, kiedy to w pierwszych godzinach rosyjskiego ataku Specnaz został zdesantowany na lotnisku pod Hostomelem… a następnie zdziesiątkowany! Do dziś wojskowi wspominają też następstwo tej sytuacji, kiedy to niedobitki Specnazu uciekły do podkijowskiej dzielnicy luksusu. Tam rozpoczęło się regularne polowanie na specnazowców, prowadzone przez pracujących dla zamożnych kijowian ochroniarzy, którzy sami często byli… weteranami Specnazu, tyle, że ukraińskiego!

Skąd jednak tak tragiczne straty w elitarnych jednostkach? Jak wskazuje fiński generał Pekka Toveri Rosjanie po prostu swymi elitami… nie umieją się posługiwać!

Siły elitarne były już wcześniej zmuszane do walki w sytuacjach, do których nie były szkolone

Jak zaznacza wojskowy - złe rozkazy, brak rozpoznania i niewłaściwe misje doprowadziły do straszliwych strat w elitach!

Atakują wroga świetnie przygotowanego, na stanowiskach obronnych, bez odpowiedniego wsparcia artyleryjskiego ogniem. Szturmu dokonują pojazdy opancerzone, które nie są do tego przeznaczone. Sprzęt sił desantowych jest lekki, bo to wyposażenie wykorzystywane przy zrzutach. Kierowanie ich do regularnych bitew powoduje, że dochodzi do nieuchronnych strat

Co istotne elitarne jednostki wymagają odbudowy - jednak Rosji brakuje na to odpowiednich rezerw, kadry szkoleniowej i czasu.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/ot ... 79fb5&ei=8
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Gospodarka w Rosji i giełda w Moskwie - Биржа и экономика

Postautor: slayer74 » 26 kwie 2023 21:16

Obrazek

vs

Obrazek

Gazprom traci ostatnich klientów. Europa Wschodnia kupi gaz z Azerbejdżanu

Ostatni klienci Gazpromu w Europie Wschodniej uzależnieni od dostaw rosyjskiej gazu zgodzili się na zakup błękitnego paliwa z Azerbejdżanu.

Węgry, które pokrywają 85 proc. zapotrzebowania na gaz importem z Rosji, oraz Słowacja, na rynku której Gazprom zajmuje około jednej trzeciej, w najbliższych miesiącach zaczną kupować azerbejdżański gaz.

Poinformował o tym prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podczas ceremonii podpisania protokołu ustaleń między operatorami systemów przesyłowych gazu (GTS) Bułgarii, Rumunii, Węgier, Słowacji a Państwową Spółką Naftową Azerbejdżanu (SOCAR) w Sofii.

Dokument, podpisany przez ministrów pięciu krajów, umożliwi połączenie krajowych GTS w jeden "pierścień", tak aby gaz ze złóż Morza Kaspijskiego trafiał do odbiorców od Budapesztu po Bratysławę.

Azerbejdżan planuje podwoić eksport błękitnego paliwa
– Zwiększymy obszar naszych dostaw gazu z 6 do co najmniej 10 krajów – powiedział Alijew. Państwowa spółka SOCAR już zaopatruje w ten surowiec Gruzję, Turcję, Grecję, Bułgarię i Włochy. W tym roku rozpocznie się eksport do Rumunii.

– Do końca tego roku, pod warunkiem dostępności wszystkich niezbędnych gazociągów łączących, planujemy rozpocząć dostawy gazu na Węgry i Słowację – dodał Alijew.

Według niego w ubiegłym roku Azerbejdżan dostarczył do Europy 8 mld m3 gazu. W tym roku celem jest zwiększenie eksportu do 12 mld m3. W lipcu ub.r. Azerbejdżan i Komisja Europejska podpisały memorandum o strategicznym partnerstwie w dziedzinie energii, zgodnie z którym do 2027 r. planowane jest podwojenie dostaw azerbejdżańskiego gazu na rynek europejski.

Gazprom dostarczył Europie najmniej gazu od czasów sowieckich :shock: :twisted:
Tymczasem eksperci szacują, że eksport Gazpromu do Europy może spaść do 20-30 mld m3 gazu. W ubiegłym roku rosyjski monopolista dostarczył na rynki UE i do Turcji 85 mld m3 gazu – najmniej od rozpadu Związku Radzieckiego.

Agencja Reutera podaje, że w pierwszym kwartale tego roku do Europy trafiło zaledwie 6 mld m3 gazu od Gazpromu, wobec 62 mld m3 w tym samym okresie rok wcześniej. Jednocześnie w 2022 r. udział rosyjskiego gazu w rynku europejskim spadł z 45 proc. do 7,5 proc.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... 4e572&ei=7
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!


Wróć do „Zagranica”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości