Korea Electric Power Corporation KEPCO KRX: 015760, NYSE: KEP energetyka w tym elektrownie atomowe

czyli wszystkie giełdy bardziej rozwinięte niż GPW
slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Korea Electric Power Corporation KEPCO KRX: 015760, NYSE: KEP energetyka w tym elektrownie atomowe

Postautor: slayer74 » 03 sie 2020 12:40

Obrazek
Obrazek

wykres NYSE
https://finance.yahoo.com/quote/KEP/chart?p=KEP
https://stockcharts.com/h-sc/ui?s=KEP

wykres KRX
https://finance.yahoo.com/quote/015760. ... =015760.KS
https://www.investing.com/equities/kepco

Korea Electric Power Corporation aka KEPCO KRX: 015760, NYSE: KEP kor. 켑코 - największy koreański koncern elektroenergetyczny posiadający elektrownie węglowe, wiatrowe i atomowe.

Spółki zależne:
Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP; Korean: 한국수력원자력)

https://en.wikipedia.org/wiki/Korea_Ele ... orporation
https://www.kepco-enc.com/eng/index.do
https://www.finviz.com/quote.ashx?t=KEP

dywidendy - spółka od 2018 roku nie płaci dywidendy wcześniej raz w roku
https://www.investing.com/equities/kepco-dividends

TAGI atom, elektroenergetyka, energetyczny, prąd
Ostatnio zmieniony 21 maja 2022 23:46 przez slayer74, łącznie zmieniany 7 razy.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

REKLAMA


slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Korea Electric Power Corporation KEPCO KRX: 015760, NYSE: KEP energetyka w tym elektrownie atomowe

Postautor: slayer74 » 03 sie 2020 12:43

Pierwsza elektrownia atomowa w krajach arabskich

W sobotę ruszył pierwszy reaktor budowanej od 2011 r. elektrowni atomowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest to pierwsza elektrownia atomowa na Półwyspie Arabskim. Inwestycja miała być oddana do użytku najpierw w 2017, a następnie w 2018 r.

Centrala został zbudowana przez koreańską firmę KEPCO (Korea Electric Power Corporation). Znajduje się w zachodniej części Emiratów, w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską.

O tym, że w Barakah zaczął pracować pierwszy z czterech reaktorów poinformował w sobotę na Twitterze szejk Dubaju Muhammad ibn Raszid al-Maktum. Jak podkreślił, chodzi "o pierwszy reaktor wykorzystywany do produkcji pokojowej energii atomowej w całym świecie arabskim".

"Zbliżyliśmy się tym samym o kolejny krok do naszego celu, jakim jest zaspokojenie 25 proc. naszych potrzeb energetycznych i zapewnienie dalszego wzrostu gospodarczego w oparciu o czystą, bezpieczną, pewną i bezemisyjną energię elektryczną" - ocenił z kolei prezes utworzonej w 2009 r. korporacji ENEC (Emirates Nuclear Energy Corporation) Mohamed Ibrahim al-Hammadi.

Według oceny Najwyższego Federalnego Urzędu ds. Energii Atomowej (FANR) elektrownia spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i na tej podstawie jeszcze w lutym b.r. FANR wydał licencję na działalność.

Źródła rządowe w ZEA nie informują, jaka jest skala dalszych inwestycji; wiadomo jedynie, że po uruchomieniu wszystkich czterech reaktorów całkowita moc wyniesie 5600 MW.

Inwestycja wpisuje się w plan wysiłku modernizacyjnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który oprócz budowy elektrowni atomowej obejmuje też misje i loty kosmiczne załóg z ZAE.

https://www.pb.pl/pierwsza-elektrownia- ... ich-998209
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Korea Electric Power Corporation KEPCO KRX: 015760, NYSE: KEP energetyka w tym elektrownie atomowe

Postautor: slayer74 » 05 lis 2021 19:07

KHNP: oferta dla polskiego atomu może być o 30 proc. tańsza od francuskiej

Prezes koreańskiego koncernu KHNP Jae Hoon Chung ocenił, że jego oferta dla polskiego programu energetyki jądrowej może być o 30 proc. tańsza od francuskiej. Państwowa koreańska firma zamierza ją złożyć do końca marca 2022 r.

„Wierzę, że nasza oferta będzie o co najmniej 30 proc. tańsza niż francuska” - powiedział w piątek dziennikarzom prezes Korea Nuclear&Hydro Power. Według nieoficjalnych źródeł, francuski EDF w swojej niewiążącej ofercie dla polskiego rządu oszacował, że budowa 4 reaktorów EPR kosztowałaby ok. 33 mld euro, a sześciu - 48,5 mld euro.

W 2018 r. oferta KHNP dla Arabii Saudyjskiej była o 40 proc. tańsza od francuskiej przypomniał Jae Hoon Chung. „Można powiedzieć, że podobna relacja była w przypadku oferty dla ZEA i wtedy były głosy, że to się nie uda. Ale jak się okazało, jest to możliwe” - dodał, nawiązując do budowy przez KHNP elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podkreślił, że Barakah powstaje w terminie i bez przekroczenia budżetu.

Polski rząd oczekuje od partnera w programie jądrowych objęcia 49 proc. udziałów w spółce realizującej projekt, lub wsparcia finansowego na podobnym poziomie. „Niezależnie od wersji, jesteśmy w stanie zapewnić 49 proc. w wybranej formie” - podkreślił prezes KHNP.

Zapewnił jednocześnie, że koreański koncern nie musi uzyskiwać żadnych zgód strony amerykańskiej na eksport technologii jądrowej, po raz pierwszy importowanej z USA 50 lat temu Zwrócił uwagę, że oba kraje - Polska i Korea Płd. mają umowy z USA o współpracy w zakresie energetyki jądrowej.

„Nie potrzebujemy do eksportu technologii ani zgody, ani zgłoszenia, ani do Westinghouse, ani do władz USA” - oświadczył Jae Hoon Chung.

Koreańczycy deklarują, że ich oferta będzie przewidywać budowę w Polsce 6 reaktorów typu APR1400.

APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji. W budowie lub eksploatacji jest obecnie 10 bloków z APR1400. Pierwszy - Shin-Kori 3 - rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r. APR1400 działa też w bloku Shin-Kori 4, a w Korei Płd. w budowie są dalsze cztery - Shin-Kori 5 i 6, oraz Shin-Hanul 1 i 2. W Shin-Hanul 1 zakończył się już pierwszy załadunek paliwa, a początek komercyjnej eksploatacji jest planowany na połowę 2022 r.

Kolejne 4 bloki APR1400 znajdują się w elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Komercyjna eksploatacja pierwszego bloku rozpoczęła się w kwietniu 2021 r. Trwa rozruch drugiego bloku. Budowa dwóch pozostałych dobiega końca.

Zgodnie z PPEJ Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Koreański APR1400 spełnia te wymagania. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

W lutym 2021 r. weszła w życie polsko-amerykańska międzyrządowa umowa ws. „współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczpospolitej Polskiej”. Na jej mocy firmy Westinghouse i Bechtel przedstawią w ciągu 18 miesięcy polskiemu rządowi ofertę w oparciu o reaktor AP1000 Westinghouse.

W październiku wstępną, niewiążącą ofertę złożył francuski EDF. Oferta obejmuje budowę i eksploatację czterech lub sześciu reaktorów EPR w 2-3 lokalizacjach. (PAP)

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... d=msedgntp
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Korea Electric Power Corporation KEPCO KRX: 015760, NYSE: KEP energetyka w tym elektrownie atomowe

Postautor: slayer74 » 28 lis 2021 21:03

Kto zbuduje polski atom?

Polskę stać na zainwestowanie w energetykę nuklearną, tym bardziej, że w grę wchodzi współfinansowanie inwestycji przez zagraniczne koncerny energetyczne, bądź instytucje finansowe© Pixabay Polskę stać na zainwestowanie w energetykę nuklearną, tym bardziej, że w grę wchodzi współfinansowanie inwestycji przez zagraniczne koncerny energetyczne, bądź instytucje finansowe

Westinghouse Electric, dostawca technologii nuklearnej z USA, oświadczył w listopadzie, że w połowie przyszłego roku strona amerykańska złoży polskiemu rządowi ofertę na budowę w naszym kraju elektrowni atomowych, tak jak przewiduje to ratyfikowana w lutym br. umowa międzyrządowa. Oferta amerykańska ma być zgodna z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej i Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. Westinghouse nie jest jednak jedynym potencjalnym partnerem w budowie atomu w Polsce, konkurencyjne oferty złożyli bowiem polskiemu rządowi niedawno Francuzi i Południowi Koreańczycy.

Westinghouse to pionier rynku energii jądrowej – technologia firmy jest obecna mniej więcej w co drugiej elektrowni jądrowej na świecie. Amerykanie planują dostarczyć Polsce reaktory AP1000, chcą też współfinansować inwestycję. Firma ma w ofercie dostawy paliwa, projekty konstrukcji elektrowni, jej wyposażenie i wszystkie niezbędne usługi. Amerykański dostawca prowadzi obecnie rozmowy m.in. z rządem brytyjskim o zbudowaniu nowej elektrowni jądrowej w Walii, z której prąd mógłby zasilić ponad sześć milionów domów. Uruchomienie siłowni miałoby nastąpić w połowie lat 30. Francuzi za to już budują dwa reaktory w Anglii, i planują kolejne.

Polskę stać na zainwestowanie w energetykę nuklearną, tym bardziej, że w grę wchodzi współfinansowanie inwestycji przez zagraniczne koncerny energetyczne, bądź instytucje finansowe. Jednak według źródeł związanych z rynkami finansowymi problemem dla Polski nie są pieniądze, ale polityka, albowiem na rozwój energetyki nuklearnej w naszym kraju niechętnie patrzą Niemcy, jak i nasi sąsiedzi ze wschodu.

Francuski sojusz jądrowy

Energia jądrowa ma w Unii status „zielonej”, ponieważ jej produkcja i wykorzystanie nie powoduje emisji gazów cieplarnianych. Jest to ważne z punktu widzenia przyjętego przez Komisję Europejską celu osiągnięcia w UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Złożenie oferty na atom premierowi Mateuszowi Morawieckiemu przez Jeana-Barnarda Levy’ego, szefa francuskiego giganta energetycznego EDF, w październiku br. ma o tyle znaczenie, że Francja już od dwóch lat buduje w UE „sojusz jądrowy”. Jak podaje „Die Welt”, sojusz spaja idea, że zeroemisyjny atom należy uznać za konieczność, jeśli Europa ma poważnie traktować pomysł rezygnacji z paliw kopalnych.

Francuski sojusz jądrowy jest także alternatywą dla koncepcji niemieckiej, zakładającej – że kraje europejskie osiągną neutralność klimatyczną wycofując się z węgla oraz z energetyki jądrowej. Niemiecki przemysł od lat mocno zaawansowany w produkcji turbin wiatrowych i ogniw fotowoltaicznych lobbuje za tym, aby obok rosyjskiego gazu to wiatr i słońce stały się w UE głównymi źródłami energii, czyniąc z Europy światową awangardę energetyki. W grę wchodzą niewyobrażalne środki finansowe – według firmy konsultingowej EY świat przeznaczy na rozwój OZE nawet 5,2 biliona dol.

Kilka dni przed wizytą szefa EDF w Warszawie wspólne stanowisko wobec wykorzystania energetyki jądrowej ogłosiły Praga i Paryż, inicjując „sojusz jądrowy”, do którego przystąpiło także osiem innych krajów UE, w tym Finlandia, Rumunia i Słowenia oraz Polska. Jak podkreślił czeski minister przemysłu i handlu Karel Havliček, Czechy i Francja chcą, aby Bruksela uznała energię jądrową obok gazu za „zrównoważone źródło energii”, co pozwoli obniżyć koszty budowy nowych siłowni jądrowych, i w konsekwencji obniżyć koszy energii.

56 reaktorów we Francji

Jean-Barnard Levy złożył w połowie października premierowi Morawieckiemu ofertę budowy 4 do 6 reaktorów jądrowych typu EPR (European Pressure Reactor). Według „Pulsu Bizensu” Francuzi zakładają wybudowanie w Polsce reaktorów „pod klucz”, tj. zadbanie o wszystkie aspekty techniczne inwestycji, w tym wykonanie prac inżynieryjnych i zaopatrzeniowych. Reaktory EPR miałyby łączną moc zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GW i stanęłyby w dwóch lub trzech lokalizacjach, zapewniając prąd na co najmniej 60 lat. Według EDF zaspokajałyby około 40 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.

Francuzi dostosowują się także do polskich oczekiwań finansowych. Do oferty został dołączony list ministra gospodarki i finansów Brunona Le Maire’a, zgodnie z którym Francja jest gotowa współfinansować inwestycję. Francuska oferta staje się więc w pełni konkurencyjna wobec amerykańskiej.

Spółka EDF, czyli Électricité de France, w 80 proc. należy do państwa, i ma we Francji 56 działających reaktorów jądrowych, które pracują w 19 elektrowniach. Obecnie francuska firma realizuje cztery projekty budowy reaktorów typu EPR w Europie: po jednym we Francji i Finlandii (Flamanville-3 i Olkiluoto-3), oraz dwa w Hinkley Point C w Zachodniej Anglii nad Kanałem Bristolskim. Jest faktem, że wszystkie te inwestycje *** przekroczenia kosztów budowy, a terminy oddania bloków we Francji i Finlandii są opóźnione. Niemniej, jak informuje portal energetyki jądrowej neimagazine.com, Wielka Brytania chce powierzyć EDF budowę kolejnych dwóch reaktorów, w Sizewell na północny wschód od Londynu. W latach 2018-2019 EDF uruchomił dwa reaktory nuklearne typu EPR w chińskiej prowincji Guangdong (dawniej znanej jako Kanton). Ich łączna moc to 3,5 GW.

Francja jest więc atomową potęgą – przynajmniej w sensie konwencjonalnym. Większa liczba działających reaktorów jądrowych niż w Chinach i Rosji czyni z Francji wiarygodnego generalnego wykonawcę, choć pod uwagę należałoby wziąć przekroczenia terminów i ceny wykonania.

Z punktu widzenia konkurencyjności ofert zbudowania elektrowni atomowej, zarówno pod względem ceny, jak i terminowości wykonania, wyróżnia się propozycja od Korei Południowej. Z ofertą budowy elektrowni w Polsce przyjechał do Warszawy w listopadzie Jae Hoon Chung, prezes Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Nieoficjalne źródła podały, że zbudowanie czterech reaktorów EPR kosztowałoby Polskę 33 mld euro, a sześciu – 48,5 mld euro. Według Jae Hoon Chunga koreańska oferta może być o co najmniej 30 proc. tańsza od francuskiej.

Koreańczycy proponują Polsce budowę sześciu reaktorów typu APR1400. Ich całkowita moc ma wynieść 8,4 GW. Sporym sukcesem Koreańczyków jest oddanie w tym roku do użytku dwóch reaktorów jądrowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Koreański koncern uruchomił w Barakah w ZAE w kwietniu i sierpniu tego roku dwa z łącznie zaplanowanych czerech reaktorów APR1400. Budowa tej pierwszej komercyjnej elektrowni jądrowej w krajach arabskich rozpoczęła się w 2012 r. Wszystkie cztery reaktory mają zapewnić Zjednoczonym Emiratom 25 proc. ich całkowitego zapotrzebowania na prąd.

Reaktor wodno-ciśnieniowy APR1400 został zaprojektowany przez Korea Electric Power Corporation (KEPCO), spółkę matkę KHNP. Poza dwoma reaktorami w Emiratach, także w Korei Południowej użytkowane są dwa APR1400, a w obu krajach w budowie jest kolejnych sześć. W sumie w Korei Południowej pracują 24 reaktory jądrowe, zapewniając jej 23 GW energii elektrycznej, tj. około jednej trzeciej krajowego zapotrzebowania na prąd.

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... gntp&pfr=1
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Korea Electric Power Corporation KEPCO KRX: 015760, NYSE: KEP energetyka w tym elektrownie atomowe

Postautor: slayer74 » 21 kwie 2022 17:34

Koreański koncern KHNP złożył w czwartek ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Jak poinformowała firma, oferta przewiduje budowę 6 reaktorów APR1400 o mocy 8,4 GW, pierwszy mógłby zacząć działać w 2033 r.

Jak poinformowało Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP), oferta została przedstawiona podczas spotkania przedstawicieli firmy z wiceministrem klimatu Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim. W spotkaniu wziął udział również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski - zaznaczył koreański koncern.

Oferta zakłada budowę sześciu APR1400 reaktorów o łącznej mocy 8,4 GW, z których pierwszy mógłby zacząć działać w 2033 r., zgodnie z harmonogramem przyjętym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Jak zaznaczyło KHNP, APR1400 jest eksploatowany w Korei Płd. i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, spełnia najwyższe międzynarodowe standardy potwierdzone certyfikatami projektowymi od takich instytucji jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC). Model charakteryzuje się znacząco podwyższonym poziomem bezpieczeństwa, posiada pasywny system bezpieczeństwa i inne rozwiązania, np. zapobiegające skutkom uderzenia samolotu pasażerskiego, dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po wypadku w Fukushimie, oraz rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa - wskazał koreański koncern.

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... aa577d9cf6
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Korea Electric Power Corporation KEPCO KRX: 015760, NYSE: KEP energetyka w tym elektrownie atomowe

Postautor: slayer74 » 21 maja 2022 23:45

Koncern Korea Hydro&Nuclear Power jest skłonny wnieść bezpośredni wkład finansowy do polskiego projektu jądrowego - poinformował PAP wiceprezes KHNP Seung Yeol Lim. Reszta wkładu partnera strategicznego pochodziłaby z agencji kredytów eksportowych.

https://www.pb.pl/khnp-sklonny-wniesc-b ... go-1151020
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: Korea Electric Power Corporation KEPCO KRX: 015760, NYSE: KEP energetyka w tym elektrownie atomowe

Postautor: slayer74 » 27 gru 2022 16:33

Korea zbiera kasę na zagraniczny atom

Koreański koncern energetyczny KEPCO, należący do niego dostawca i operator elektrowni jądrowych KHNP oraz szereg instytucji finansowych z Korei Płd. podpisali memorandum o współpracy przy finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych.

Jak poinformowało KHNP, wraz z KEPCO podpisało memorandum „Nuclear Power Plant Financing Team Korea” z koreańskimi rządowymi instytucjami finansowymi: Korea Development Bank, Export-Import Bank of Korea i Korea Trade Insurance Corporation, oraz z bankami komercyjnymi: Industrial Bank of Korea, Kookmin Bank, Shinhan Bank, Woori Bank, Nonghyup Bank i Hana Bank. Celem jest wzmocnienie współpracy w zakresie wspólnego finansowania zagranicznych projektów jądrowych.

W ramach porozumienia KHNP i KEPCO zobowiązały się do dostarczania niezbędnych informacji finansowych i biznesowych związanych z rozwijanymi za granicą projektami jądrowymi. Jednocześnie koreańskie instytucje finansowe stworzą podstawy współpracy przy planowanych projektach eksportu technologii jądrowych oraz wsparcia finansowego poprzez udział w zagranicznych projektach jądrowych.

Według prezesa KHNP Joo-ho Whanga porozumienie zainicjowane przez Nuclear Energy Exports Strategy Committee działający w ramach Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii Korei będzie okazją dla rządowych instytucji finansowych i banków komercyjnych do stworzenia sieci współpracy, która poprawi finansową konkurencyjność zagranicznych projektów elektrowni jądrowych bazujących na koreańskiej technologii.
...
https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... 89f119e880
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!


Wróć do „Zagranica”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości