URAN - URANIUM, ENERGETYKA JĄDROWA

ropa, złoto i ziemniaki
slayer74
Porucznik
Posty: 34787
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: URAN - URANIUM, ENERGETYKA JĄDROWA

Postautor: slayer74 » 10 cze 2021 23:38

Czeski film z lokalizacją polskiej elektrowni jądrowej. W rządzie nie mogą się dogadać

Coraz trudniej o spójny przekaz rządu ws. polskiego atomu. Jeszcze w kwietniu usłyszeliśmy, że w grze są już tylko dwie nadmorskie lokalizację. Z ostatnich słów premiera wynika jednak coś zgoła odmiennego, a pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej mówi jeszcze coś innego. Pewne jest za to, że powstaje nowa spółka Skarbu Państwa: Polskie Elektrownie Jądrowe.

Pątnów, Bełchatów oraz okolice Żarnowca – takie są obecnie rozpatrywane lokalizację na potrzeby pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Tak stwierdził ostatnio premier Mateusz Morawiecki, który jednocześnie szybko zaznaczył, że ostatecznej decyzji jeszcze nie ma.

Pewne warunki muszą zostać spełnione, żeby taka decyzja została podjęta

– tłumaczy szef rządu.
Ale pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, w trakcie konferencji Nafta–Gaz-Chemia 2021, znowu mówi o Lubiatowie i Żarnowcu. O Bełchatowie i Pątnowie nie wspomina ani słowem. Wcześniej przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska informowali, że decydująca w tej kwestii będzie raport Oceny Oddziaływania na Środowisko (OOŚ), nad którym prace powinny zakończyć się pod koniec 2021 r.

https://spidersweb.pl/bizblog/elektrown ... kalizacja/
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!


slayer74
Porucznik
Posty: 34787
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: URAN - URANIUM, ENERGETYKA JĄDROWA

Postautor: slayer74 » 05 lip 2021 13:49

Szacunkowy koszt budowy w Polsce bloków jądrowych do 2040 r. wyniesie ok. 105 mld zł - wskazano w informacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy podkreślają, że ostateczna kwota zależy w dużym stopniu od wyboru partnera przy budowie elektrowni.

https://www.pb.pl/okolo-105-mld-zl-ma-k ... ch-1121278
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Porucznik
Posty: 34787
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: URAN - URANIUM, ENERGETYKA JĄDROWA

Postautor: slayer74 » 12 lip 2021 23:05

Są rywale dla Amerykanów. Francuski EDF wchodzi do gry o atom w Polsce

Kto zbuduje elektrownię jądrową nad Wisłą: Koreańczycy, Amerykanie, a może Francuzi? Ci ostatni 12 lipca wysłali mocny sygnał do reszty rywali.

W 2022 roku – tak wynika z Programu Polskiej Energetyki Jądrowej – mają zapaść kluczowe decyzje w sprawie budowy siłowni jądrowej nad Wisłą. Trwają poszukiwania wykonawcy, a wydawało się, że raczej nikt nie zdystansuje Amerykanów, z którymi polski rząd podpisał umowy na projekt i wykonanie pierwszej elektrowni jądrowej.

Jak się jednak okazuje, Francuzi nie zamierzają w tej sprawie składać broni. 12 lipca ambasada Francji w Polsce zorganizowała spotkanie z dziennikarzami, podczas którego poinformowano o otwarciu nowego biura Électricité de France (EDF) w Warszawie.

Dziennikarz serwisu Biznes Alert Wojciech Jakóbik na swoim blogu na Facebooku opisał: „Francuski EDF zamierza rzucić wyzwanie amerykańskiemu Westinghouse. Te firmy razem z koreańską KHNP rywalizują o realizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej z pierwszym reaktorem jądrowym w 2033 roku i docelowo 6-9 GW atomu do 2043 roku. Otwiera biuro w Warszawie”.

Biurem EDF będzie zarządzał Thierry Deschaux (dotychczas szef Dalkii w Polsce). EDF nie ukrywa – otwarcie biura to element walki o kontrakt.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. Kto walczy o kontrakt?
30 czerwca Westinghouse (otworzyło kilka tygodni wcześniej swoją placówkę w Polsce) ogłosiło start prac przy polskim programie jądrowym. Amerykańska spółka już wcześniej komunikowała, że oferuje Polsce korzystanie z technologii Westinghouse AP1000 (reaktor III+ generacji). Wstępne studium inżynieryjne opracowane przez Bechtel (współpracuje przy projekcie) i Westinghouse ma zostać po roku zweryfikowane przez polski rząd.

Poza Amerykanami i Francuzami, do walki o budowę siłowni jądrowej w Polsce włączyć mają się też Koreańczycy z Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). W lipcu 2021 roku firma ogłosiła, że traktuje Program Polskiej Energetyki Jądrowej jako priorytetowy i planuje zaoferować Polsce reaktor APR1400.

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... d=msedgntp
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Porucznik
Posty: 34787
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: URAN - URANIUM, ENERGETYKA JĄDROWA

Postautor: slayer74 » 27 lip 2021 00:14

W. Brytania chce zablokować udział Chin w budowie elektrowni jądrowych

Brytyjski rząd bada sposoby usunięcia chińskiego państwowego przedsiębiorstwa energetyki jądrowej CGN ze wszystkich przyszłych projektów energetycznych.

Brytyjski rząd bada sposoby usunięcia chińskiego państwowego przedsiębiorstwa energetyki jądrowej CGN ze wszystkich przyszłych projektów energetycznych w Wielkiej Brytanii - podał w poniedziałek dziennik „Financial Times”, powołując się na źródła zbliżone do rozmów

Oznaczałoby to wykluczenie China General Nuclear (CGN) z konsorcjum planującego budowę wartej 20 mld funtów elektrowni jądrowej Sizewell C na wybrzeżu hrabstwa Suffolk, a także kolejnej - w Bradwell-on-Sea w Essex.

Jak przypomina „FT”, współpraca w dziedzinie energetyki jądrowej sięga porozumienia z 2015 r., które zostało zatwierdzone przez ówczesnego brytyjskiego premiera Davida Camerona i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Umowa przewidywała, że CGN będzie miał 20-procentowy udział w konsorcjum planującym elektrownię Sizewell C w Suffolk, z opcją udziału także w jej budowie. Na mocy umowy CGN został również głównym konstruktorem proponowanej elektrowni Bradwell B w Essex oraz przypieczętowane zostały chińskie inwestycje w elektrownię jądrową Hinkley Point C, która jest obecnie budowana w Somerset.

Jednak stosunki między Londynem a Pekinem ochłodziły się w ostatnich latach w związku z takimi kwestiami jak tłumienie przez Chiny prodemokratycznych protestów w Hongkongu, represje wobec Ujgurów w Sinciangu i brak transparentności w kwestii źródeł pandemii koronawirusa. Minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział w zeszłym roku, że Wielka Brytania nie może już dłużej prowadzić z Pekinem „interesów jak zwykle”. Efektem tego było m.in. wykluczenie chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego Huawei z budowy brytyjskiej sieci 5G.

Projekt elektrowni w Bradwell-on-Sea przechodzi obecnie proces zatwierdzania przez brytyjskie organy regulacyjne. Jednak zaznajomione z tą sprawą źródło cytowane przez „FT” mówi, że plany budowy przez chińską firmę elektrowni jądrowej w odległości zaledwie 50 km od Londynu są obecnie niewykonalne.

„Nie ma szans, by CGN budował Bradwell. Biorąc pod uwagę podejście, które widzieliśmy w sprawie Huawei, (rząd) nie pozwoli chińskiej firmie budować nowej elektrowni jądrowej” - mówi cytowane źródło. Dodaje ono, że już odbyły się rozmowy z głównym konstruktorem Sizewell C, francuskim państwowym przedsiębiorstwem EDF, o tym, czy może znaleźć nowych partnerów do projektu. Według innego źródła rząd nie chce uczestnictwa CGN w obu projektach, ale miał nadzieję, że firma wycofa się bez konfrontacji.

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... hp&pc=U531
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Porucznik
Posty: 34787
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: URAN - URANIUM, ENERGETYKA JĄDROWA

Postautor: slayer74 » 31 sie 2021 16:52

Dwóch miliarderów zbuduje w Polsce elektrownię atomową

Spółki należące do Zygmunta Solorza oraz Michała Sołowowa zbudują w Polsce małe reaktory jądrowe. W inwestycji pomoże także przedsiębiorstwo z Austrii.

W Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin powstaną małe reaktory atomowe w technologii SMR. We wtorek umowa na powstanie tej technologii w Polsce została podpisana przez Zygmunta Solorza oraz Michała Sołowowa.

Elektrownia atomowa w Polsce
Podmiotami zaangażowanymi w budowę reaktorów będą: ZE PAK należący do Zygmunta Solorza, austriacka spółka MS Innovation Impulse GMBH, Synthos, którego właścicielem jest Michał Sołowow, Argumenol Investment Company Limited. Dostawcą technologii będzie GE Hitachi.

Według planów w Pątnowie ma powstać od 4 do 6 reaktorów. Każdy z nich ma mieć moc 300 MW.

"Strony będą co do zasady, finansować działalności SPV, w częściach równych odpowiadających udziałowi w kapitale zakładowym, na każdym etapie działalności SPV, tj. zarówno na etapie prowadzenia, a następnie likwidacji działalności opartej na spalaniu węgla brunatnego, na etapie przygotowania terenu pod proces inwestycyjny, jak i na etapie procesu inwestycyjnego polegającego na budowie jednostek SMR. Strony będą również wspólnie eksploatowały jednostki" – napisano w oświadczeniu.

–Jest oczywiste, że w Polsce produkcja energii elektrycznej z węgla się nie opłaca. W świetle rosnących cen CO2 stała się to działalność ekonomicznie nierentowna – powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZE PAK – Piotr Woźny.

Budowa reaktorów jądrowych ma umożliwić spółce odejście od węgla. Plany dotyczące budowy elektrowni atomowej istnieją w spółce już od kilku lat.

Reaktory SMA
Technologia SMA odnosi się do małych reaktorów modułowych. Odznaczają się one znacznie mniejszymi rozmiarami w porównaniu z konwencjonalnymi reaktorami. Mogą być produkowane w fabrykach i transportowane na miejsce instalacji. Są znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych reaktorów oraz pozwalają na zarządzanie elektrownią przy pomocy mniejszej liczebnie załogi.
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/ot ... d=msedgntp
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Porucznik
Posty: 34787
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: URAN - URANIUM, ENERGETYKA JĄDROWA

Postautor: slayer74 » 11 paź 2021 11:07

Francuski minister gospodarki i finansów domaga się rozbudowy energetyki jądrowej w Europie. „Jeśli chcemy wygrać walkę ze zmianami klimatu, potrzebujemy energii jądrowej” - napisał Bruno Le Maire w liście otwartym, opublikowanym m.in. w niemieckim dzienniku „Die Welt”.

„Energia jądrowa jest dla nas wszystkich niezbędnym i niezawodnym czynnikiem dla przyszłości bez emisji dwutlenku węgla (…) Jest czysta i bezpieczna” - podkreślił francuski minister.

Jak dodał, „dla nas, Europejczyków, energia jądrowa oznacza szansę rozwoju, z tysiącami nowych miejsc pracy, z umocnieniem naszej wiodącej roli w ochronie klimatu i zapewnieniem Europie niezależności energetycznej”.

Agencja dpa przypomina, że w 2011 roku, po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, rząd Niemiec podjął decyzję o stopniowym wycofywaniu się z energetyki jądrowej.

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... d=msedgntp
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Porucznik
Posty: 34787
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: URAN - URANIUM, ENERGETYKA JĄDROWA

Postautor: slayer74 » 13 paź 2021 16:21

EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na budowę od czterech do sześciu reaktorów EPR w Polsce o całkowitej mocy zainstalowanej od 6,6 do 9,9 GWe.

Francuski gigant energetyczny EDF przekazał, że złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący realizację prac inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowę (EPC – Engineering, Procurement, Construction) od czterech do sześciu reaktorów EPR (European Pressurized Reactor), reprezentujących całkowitą moc zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w od dwóch do trzech lokalizacjach. Oferta ma obejmować kluczowe parametry programu, takie jak konfiguracja instalacji, schemat przemysłowy, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, kosztorys i harmonogram.

EDF szacuje, że w fazie budowy EPR może powstać lokalnie około 25 000 miejsc pracy na każdą parę bloków EPR, a także pośrednio dziesiątki tysięcy kolejnych miejsc pracy. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że jeszcze w tym miesiącu Francuzi zorganizują dzień dostawcy, w którym udział będą mogli wziąć przedstawiciele dostawców i poddostawców. Sam EDF jest zainteresowany budową atom bez partnerów i jest w stanie zapewnić także wsparcie finansowe.

Polski rząd chce podjąć decyzję o wyborze technologii w przyszłym roku. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej, wskazuje na termin we wrześniu lub w październiku. Do tego momentu zostanie przygotowany projekt propozycji dla Polski, opracowywany przez stronę amerykańską, która także liczy się w grze o polski atom. Polityka Energetyczna Polski zakłada budowę w Polsce sześciu bloków jądrowych o mocy 1-1,5 GW każdy, a więc łącznie o mocy 6-9 GW.

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... d=msedgntp
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Porucznik
Posty: 34787
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: URAN - URANIUM, ENERGETYKA JĄDROWA

Postautor: slayer74 » 21 paź 2021 12:17

Awaria elektrowni jądrowej. Jest WYCIEK!

Rosja szykuje nam kolejny Czarnobyl? Potwierdzono, że w elektrowni jądrowej w obwodzie rostowskim na południu Rosji doszło do wycieku pary. Konieczna okazało się zatrzymanie pracy jednego z czterech reaktorów.

Katastrofa w Czarnobylu do dziś budzi strach. Tymczasem na południu Rosji właśnie wyłączono jeden z czterech reaktor w elektrowni jądrowej. Doszło do wycieku pary, co potwierdziła w czwartek rosyjska agencja RIA Nowosti. Siłownia, którą wyłączono, produkuje w ciągu roku 30 proc. energii elektrycznej na południu Rosji. Położona jest 16 km od miasta Wołgodońsk.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... d=msedgntp
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Porucznik
Posty: 34787
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: URAN - URANIUM, ENERGETYKA JĄDROWA

Postautor: slayer74 » 24 paź 2021 03:30

Co się kryje za francuskimi planami budowy minielektrowni atomowych?

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... d=msedgntp
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Porucznik
Posty: 34787
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: URAN - URANIUM, ENERGETYKA JĄDROWA

Postautor: slayer74 » 05 lis 2021 19:08

KHNP: oferta dla polskiego atomu może być o 30 proc. tańsza od francuskiej

Prezes koreańskiego koncernu KHNP Jae Hoon Chung ocenił, że jego oferta dla polskiego programu energetyki jądrowej może być o 30 proc. tańsza od francuskiej. Państwowa koreańska firma zamierza ją złożyć do końca marca 2022 r.

„Wierzę, że nasza oferta będzie o co najmniej 30 proc. tańsza niż francuska” - powiedział w piątek dziennikarzom prezes Korea Nuclear&Hydro Power. Według nieoficjalnych źródeł, francuski EDF w swojej niewiążącej ofercie dla polskiego rządu oszacował, że budowa 4 reaktorów EPR kosztowałaby ok. 33 mld euro, a sześciu - 48,5 mld euro.

W 2018 r. oferta KHNP dla Arabii Saudyjskiej była o 40 proc. tańsza od francuskiej przypomniał Jae Hoon Chung. „Można powiedzieć, że podobna relacja była w przypadku oferty dla ZEA i wtedy były głosy, że to się nie uda. Ale jak się okazało, jest to możliwe” - dodał, nawiązując do budowy przez KHNP elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podkreślił, że Barakah powstaje w terminie i bez przekroczenia budżetu.

Polski rząd oczekuje od partnera w programie jądrowych objęcia 49 proc. udziałów w spółce realizującej projekt, lub wsparcia finansowego na podobnym poziomie. „Niezależnie od wersji, jesteśmy w stanie zapewnić 49 proc. w wybranej formie” - podkreślił prezes KHNP.

Zapewnił jednocześnie, że koreański koncern nie musi uzyskiwać żadnych zgód strony amerykańskiej na eksport technologii jądrowej, po raz pierwszy importowanej z USA 50 lat temu Zwrócił uwagę, że oba kraje - Polska i Korea Płd. mają umowy z USA o współpracy w zakresie energetyki jądrowej.

„Nie potrzebujemy do eksportu technologii ani zgody, ani zgłoszenia, ani do Westinghouse, ani do władz USA” - oświadczył Jae Hoon Chung.

Koreańczycy deklarują, że ich oferta będzie przewidywać budowę w Polsce 6 reaktorów typu APR1400.

APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji. W budowie lub eksploatacji jest obecnie 10 bloków z APR1400. Pierwszy - Shin-Kori 3 - rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r. APR1400 działa też w bloku Shin-Kori 4, a w Korei Płd. w budowie są dalsze cztery - Shin-Kori 5 i 6, oraz Shin-Hanul 1 i 2. W Shin-Hanul 1 zakończył się już pierwszy załadunek paliwa, a początek komercyjnej eksploatacji jest planowany na połowę 2022 r.

Kolejne 4 bloki APR1400 znajdują się w elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Komercyjna eksploatacja pierwszego bloku rozpoczęła się w kwietniu 2021 r. Trwa rozruch drugiego bloku. Budowa dwóch pozostałych dobiega końca.

Zgodnie z PPEJ Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Koreański APR1400 spełnia te wymagania. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

W lutym 2021 r. weszła w życie polsko-amerykańska międzyrządowa umowa ws. „współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczpospolitej Polskiej”. Na jej mocy firmy Westinghouse i Bechtel przedstawią w ciągu 18 miesięcy polskiemu rządowi ofertę w oparciu o reaktor AP1000 Westinghouse.

W październiku wstępną, niewiążącą ofertę złożył francuski EDF. Oferta obejmuje budowę i eksploatację czterech lub sześciu reaktorów EPR w 2-3 lokalizacjach. (PAP)

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpo ... d=msedgntp
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!


Wróć do „Towary”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość