Polska wygrała na globalnej tragedii. Firmy chcą nad Wisłę. A tak się śmieliście, kiedy o tym pisaliśmy

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Polska wygrała na globalnej tragedii. Firmy chcą nad Wisłę. A tak się śmieliście, kiedy o tym pisaliśmy

Postautor: slayer74 » 10 kwie 2023 11:25

Obrazek

Polska wygrała na globalnej tragedii. Firmy chcą nad Wisłę. A tak się śmieliście, kiedy o tym pisaliśmy

Śmialiście się, gdy w 2020 r. ekonomiści PIE mówili, że Polska może zyskać 8 mld dol. rocznie na tym, że z powodu pandemii firmy będą przenosić produkcję z Chin? Czas zweryfikować heheszki, raport agencji Reuters pokazuje, że Polska naprawdę była jednym z najpopularniejszych krajów, do których chciała uciekać aktywność gospodarcza – zaraz za Wietnamem, Indiami i Niemcami.

Dziś na ustach wszystkich jest raczej inflacja i zdążyliśmy zapomnieć o dyskusji o tym, świat jest za bardzo uzależniony od dostaw z Chin, co pandemia pokazała bardzo wyraźnie. Ale wróćmy na chwilę do tej dyskusji.

8 mld dol. za przeniesienie produkcji do Polski
Był 2020 r., kiedy Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport pokazujący, że na zmianie światowych łańcuchów dostaw może skorzystać Polska – dokładnie 8,3 mld dol. rocznie.

Analitycy wskazywali, że w 2019 r. Azja odpowiadała za 35,3 proc. światowego eksportu, a same Chiny, a raczej materiały pochodzące z Państwa Środka, stanowiły 3,5 proc. materiałów zużytych na świecie do produkcji wyrobów przemysłowych. Dużo.

Pandemia miała doprowadzić do częściowej ucieczki z Chin i przeniesienia z tego kraju części produkcji półproduktów i wyrobów finalnych do innych krajów – może bliższych, a może w ogóle postawienie na produkcję we własnym kraju, żeby było bardziej patriotycznie.

Polska wygrała na globalnej tragedii. Firmy chcą nad Wisłę. A tak się śmieliście, kiedy o tym pisaliśmy by Agata Kołodziej Sportowcy legalnie zapalą marihuanę. Najsłynniejsza liga koszykarska usuwa ją z listy substancji zakazanych by Michał Tabaka Rząd obiecał zniesienie tego podatku. Wie, jak wkurza Polaków. Ale sprytny plan nie wypalił by Agata Kołodziej
Wielu się z tego śmiało, że akurat nagle świat zauważy Polskę, że akurat firmy cokolwiek zrozumieją – pandemia się skończy i tak wszyscy jak dotąd będą kupowali w Chinach albo tam produkowali, bo tam najtaniej i już.


Okazuje się, że wcale nie jest po staremu, co pokazał niedawno raport Reutersa przygotowany we współpracy z firmą Maersk. To nie jest najświeższy dokument, bo sprzed czterech miesięcy, ale jakoś nam umknął i właśnie odkopał go Marcin Czaplicki, ekonomista PKO Research. A warto do niego wrócić, bo pokazuje, że Polska naprawdę stała się jednym z największych światowych beneficjentów pandemii.

Polska wygrywa nawet z Niemcami
Nie jest po staremu – ankieta przeprowadzona przez Reutersa i Maersk pokazuje, że aż 67 proc. globalnych sprzedawców detalicznych i producentów twierdzi, że zakłócenia globalnego łańcucha dostaw zmieniły miejsce, z którego pozyskują materiały i komponenty.

To oznacza, że naprawdę nastąpiło przeoranie dotychczasowego układu i nagle ważne stało się znalezienie zaopatrzenia bliżej domu. Znaczenie ma tu korzystne usytuowane pod względem kosztów transportu, czasu wprowadzenia na rynek i członkostwa w blokach handlowych. No i koszty pracy.

Ale jeszcze ciekawsze jest to, że jednym z największych beneficjentów tych zmian rzeczywiście była Polska.

Gdyby brać pod uwagę jedynie europejskie firmy, Polska jest największym zwycięzcą i została wskazana przez 23 proc. ankietowanych jako atrakcyjny kierunek do reshoringu, czyli skracania łańcucha dostaw i przenoszenia aktywności gospodarczej bliżej. Za nami są Niemcy, na które wskazało 19 proc. respondentów.

Źródło: „A generational shift in sourcing strategy. A global and European deep dive into near-sourcing, nearshoring and reshoring in the post-pandemic world”
Ale wypadamy też bardzo wysoko w ujęciu globalnym. Jako atrakcyjne miejsce do przenoszenia swojej aktywności gospodarczej wskazało na Polskę 13,3 proc. badanych, co dało nam czwarte miejsce na liście najbardziej pożądanych czy też atrakcyjnych krajów, do których należy przenieść swoją produkcję.


W ujęciu ogólnoświatowym wyprzedzają nas nieznacznie Niemcy – 13,7 proc., Indie (20,7 proc.) oraz Wietnam (21,2 proc.). Ale pamiętajmy, że Indie to ogromna liczba ludności i ogromny rynek, a chodzi w dużej mierze o to, by produkować jak najbliżej albo wręcz w tym samym kraju, w którym jest końcowy rynek dla danego produktu, z Azją więc nie mamy co się nawet mierzyć. To jak – duma?
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

REKLAMA


Jarkoo
Starszy plutonowy
Posty: 35
Rejestracja: 10 kwie 2019 18:14

Re: Polska wygrała na globalnej tragedii. Firmy chcą nad Wisłę. A tak się śmieliście, kiedy o tym pisaliśmy

Postautor: Jarkoo » 14 kwie 2023 12:40

No i super! Tylko żeby jeszcze zarobki proponowali godne, adekwatne do inflacji. :roll:
A tak nawiasem mówiąc, za granicą jest jeszcze sporo ciekawych biznesów, których w Polsce nie ma, albo są jeszcze bardzo niszowe:https://eduzarabianie.pl/czego-w-polsce ... a-zarobic/

pikasso
Plutonowy
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwie 2021 14:55

Re: Polska wygrała na globalnej tragedii. Firmy chcą nad Wisłę. A tak się śmieliście, kiedy o tym pisaliśmy

Postautor: pikasso » 23 sie 2023 14:02

Pewnie ten trend będzie się jeszcze nasilał, a zwłaszcza teraz
https://hushoffice.com/pl/


Wróć do „Polska”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości