Kreacja pieniądza bezgotówkowego

kkk_arol
Kapral
Posty: 6
Rejestracja: 27 cze 2007 14:12

Kreacja pieniądza bezgotówkowego

Postautor: kkk_arol » 22 lis 2008 11:36

Witam,
mam problem ze zrozumieniem kreacji pieniądza bezgotówkowego. I prosiłbym o pomoc. Może dla niektórych problem ten wyda się śmieszny, ale dla mnie nie jest.
Na stronie NBP znajduje się prezentacja:
http://www.nbportal.pl/pl/cw/prezentacj ... zm-kreacji
I do niej właśnie mam kilka pytań.
1. Czy te 1000 zł które zostały złożone w banku są papierowe czy elektroniczne?
2. czy bank pożycza 965 zł z dokładnie tych pieniędzy które otrzymał(35 zł idzie do NBP) czy tworzy nowe elektroniczne 965 zł(jeśli pożyczałby te które dostał to gdzie tu kreacja pieniądza bezgotówkowego? a jeśli tworzy nowe to co robi z tymi 965 które mu zostały?)
3. Czyli jeśli nowy bank staruje i daje depozyt do NBP 1000 zł to może udzielić pożyczki od razu na ok 27 tys? (1000 zł byłoby tym 3,5% które należy umieścić w NBP)

*** od tego tematu jeszcze jedno pytanie:
Na jakiej zasadzie oblicza się ile pieniędzy(gotówki) ma być wprowadzonych na rynek - chodzi mi o te pieniądze które drukuje Mennica.

Bardzo proszę o pomoc
Pozdrawiam.

REKLAMA


Eonel82
Plutonowy
Posty: 14
Rejestracja: 11 gru 2016 14:27

Postautor: Eonel82 » 26 sty 2017 23:25

To jest trochę pokręcone, sam pamiętam, że na studiach miałem z tym problem w kwestii zapamiętania i zrozumienia. Dzisiaj już wszystko zapomniałem. Autentycznie.


__________________
Mój blog

neemeroosi
Starszy szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2017 11:39
Kontakt:

Postautor: neemeroosi » 05 lut 2017 11:41

Poszukaj artykułów w internecie, bo tak jak kolega wyżej pisze jest to mocno pokręcone i nie da się tego wyjasnić w dwóch słowach.

Kargin
Plutonowy
Posty: 13
Rejestracja: 25 lip 2018 16:41

Re: Kreacja pieniądza bezgotówkowego

Postautor: Kargin » 25 lip 2018 17:05

Kreacja pieniądza nie jest taka zawiła jak się może wydawać. Banki komercyjne korzystają z depozytów w NBP od których mają płacone odsetki. Dzięki temu następuje kreacja pieniądza przez wypłatę odsetek tym bankom przez NBP. Plusem tego działania jest utrzymywanie płynności przez banki komercyjne. To samo dzieje się w przypadku lokat bankowych. My wpłacamy pieniądze na konto w banku, bank wypłaca nam odsetki z lokaty. W czasie trwania lokaty bankowi udaje się obrócić tymi pieniędzmi tyle razy, że zarabia i dla siebie, i dla klienta.
Pożyczkopedia - portal o finansach osobistych.


Wróć do „Polska”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości