Jastrzębska SW [JSW] cz. I

wszystko na temat spółek publicznych
nowina82
Starszy plutonowy
Posty: 32
Rejestracja: 08 sie 2011 08:39

???

Postautor: nowina82 » 08 sie 2011 08:52

Jestem świeżakiem ale ten akurat temat śledzę od dłuższego czasu – wiadomo z jakich przyczyn – ja nadal jestem w ‘to’ ubrany.
Temat starałem się śledzić dość szczegółowo i postaram się przedstawić moje argumenty i subiektywne zdanie na ten temat.
JSW jest spółką, która notowała i nadal notuje stałe wzrosty zysków. Od lat jest znacząca i dominująca spółką w tej dziedzinie na rynku europejskim. Wycena spółki była nieco obniżona w porównaniu do pierwszych przewidywań. Teraz jest w plecy całkiem sporo ale mówiąc szczerze nie potrafię znaleźć sensownych wytłumaczeń dla tego typu zdarzeń. Oczywiście jest to giełda a na niej dzieja się cuda ale tylko wtedy, gdy akcjonariat głupieje (panikuje).
Proszę by ktoś mnie pouczył jeśli nie mam racji w tym co piszę:
1. Podaż JSW jest mniejsza od popytu więc zapotrzebowanie na surowce jest stałe.
2. JSW stale inwestuje i powiększa swoje udziały
3. Cena surowca owszem spadła o kilka procent ale Prezesi spółki już nieraz powtarzali, że spółka podpisuje nowe kontrakty , które przyniosą większe wydobycie co dalej da efekt na podwyższenie zysków (mimo niższej ceny surowca).
Pytam czy ktoś może mi racjonalnie wytłumaczyć jak akcje spółki mogą spaść poniżej 100zł? Ile wtedy spółka będzie warta? Przecież to machloja jak nic by taką spółkę wykupić za taką cenę.
Zdaje sobie sprawę, że różne rzeczy się dzieją jak panika wchodzi w gre ale to co się stało z JSW to trochę irracjonalne. Ja jestem dalej ubrany i będę ubrany nawet jak spadną poniżej 100.
Wtedy będę opłakiwał straty ale też pukał się w głowe i szukał racjonalnego wytłumaczenia na taki spadek.

REKLAMA


btbp
Chorąży sztabowy
Posty: 4208
Rejestracja: 27 maja 2006 20:43

Postautor: btbp » 08 sie 2011 14:08

Wyduszanie "akcjonariatu obywatelskiego", a przy okazji ustawianie się do odpału WIG20 po wejściu do niego JSW. Od 136 przecież za bardzo nie odpali, a z dużo niższego poziomu to i owszem, przy okazji ciągnąc indeks, któremu coś dużego i rosnącego może, kiedy będzie już zapewne trochę spokojniej, naprawdę zrobić dobrze.

dudkins
Młodszy chorąży
Posty: 426
Rejestracja: 06 lip 2011 15:17

Postautor: dudkins » 08 sie 2011 14:47

No jak ktos sobie JSW nie sprzedal na debiucie to jest w niezlej ...

mac__
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 08 sie 2011 17:34

Postautor: mac__ » 08 sie 2011 18:29

Wyduszanie "akcjonariatu obywatelskiego", a przy okazji ustawianie się do odpału WIG20 po wejściu do niego JSW. Od 136 przecież za bardzo nie odpali, a z dużo niższego poziomu to i owszem, przy okazji ciągnąc indeks, któremu coś dużego i rosnącego może, kiedy będzie już zapewne trochę spokojniej, naprawdę zrobić dobrze.
Jak na razie akcjonariat sam się wydusza

gaulo90
Starszy chorąży
Posty: 1146
Rejestracja: 11 maja 2010 16:18

Postautor: gaulo90 » 08 sie 2011 19:07

JSW to spolka z wysoka beta , jej wycena jest scisle skorelowana z cenami wegla koksowego.
Jak gospodarka wpadnie w recesje(a na to sie zapowiada) to tez znaczaco spadnie popyt i cena na wegiel,bo spadnie zapotrzebowanie na stal...
Czy cokolwiek moze odmienic sytuacje?
Tylko kolejne mocne "luzowanie ilosciowe" ze strony FED, czy jest to prawdopodobne? Nie do konca , glownie z powodow politycznych...

multis1
Chorąży sztabowy
Posty: 4946
Rejestracja: 14 kwie 2005 17:28

Postautor: multis1 » 08 sie 2011 20:55

JSW czeka taki sam los jak niegdys IW constructions czy tamtego sprzedawali po 70 zeta dzis widzimy że po latach sie nie podniósł współczuje ale wg mnie cena 50zeta jest do osiągnięcia

Generał
Kapitan
Posty: 41084
Rejestracja: 09 lis 2007 23:00
Lokalizacja: RATUJCIE ZWIERZAKI... http://www.viva.org.pl http://www.empatia.pl !!! NAPRAWDE WARTO !!!
Kontakt:

Postautor: Generał » 08 sie 2011 21:01

ostra jazdunia bez trzymanki na sp500 :lol:
chcecie uratowac zycie ------------------
ratujcie zwierzaki, info m.in. na
http://www.centaurus.org.pl (przez aukcje allegro)
siła małych złotówek jest naprawde wielka...

gerth
Starszy sierżant
Posty: 92
Rejestracja: 12 maja 2010 10:44

Postautor: gerth » 08 sie 2011 21:12

nie jestem guru giełdowym ale wg chłodnej oceny:
-fundamenty nie mają teraz znaczenia, panika, leci wszystko, jedno mniej drugie bardziej ale praktycznie wszystko - i to wystarczajacy powód by sprzedać (nastepnego dnia dostaniesz je z powrotem kolejne 5% taniej - jak na razie)
-nie dośc że spólka surowcowa (więc spekulacja i zmiany na giełdach swiatowych dotykają ją bardziej) to jeszcze ściśle powiązana z produkcją (to nie węgiel energetyczny tylko koksowy który przydaje sie tylko jeśli huty produkują. Jak produkują mniej - a spodziewane jest spowolnienie gosp. to węgla koksowego nie potrzebują plus za chwile ma sie odbudowac potencjał kopaln w Australii - czyli jeszcze wzrost podaży). Za rok z zysku moga się zrobić megastraty tym bardziej że nie mogą ciąć kosztów (zatrudnienia)
-jak ktoś kupił kgh za 50-100zł to nie musi sprzedawać nawet jak ten spadnie ze 190 na 150, jak ktoś kupił jsw za 136 to kazda cena ponizej 120 jest dla niego tragiczna bo oznacza realne straty (a nie mniejsze zyski) więc panika może być jeszcze pogłębiona
Jutro chyba kolejna obsuwa...

gaulo90
Starszy chorąży
Posty: 1146
Rejestracja: 11 maja 2010 16:18

Postautor: gaulo90 » 08 sie 2011 21:15

nie jestem guru giełdowym ale wg chłodnej oceny:
-fundamenty nie mają teraz znaczenia, panika, leci wszystko, jedno mniej drugie bardziej ale praktycznie wszystko - i to wystarczajacy powód by sprzedać (nastepnego dnia dostaniesz je z powrotem kolejne 5% taniej - jak na razie)
-nie dośc że spólka surowcowa (więc spekulacja i zmiany na giełdach swiatowych dotykają ją bardziej) to jeszcze ściśle powiązana z produkcją (to nie węgiel energetyczny tylko koksowy który przydaje sie tylko jeśli huty produkują. Jak produkują mniej - a spodziewane jest spowolnienie gosp. to węgla koksowego nie potrzebują plus za chwile ma sie odbudowac potencjał kopaln w Australii - czyli jeszcze wzrost podaży). Za rok z zysku moga się zrobić megastraty tym bardziej że nie mogą ciąć kosztów (zatrudnienia)
-jak ktoś kupił kgh za 50-100zł to nie musi sprzedawać nawet jak ten spadnie ze 190 na 150, jak ktoś kupił jsw za 136 to kazda cena ponizej 120 jest dla niego tragiczna bo oznacza realne straty (a nie mniejsze zyski) więc panika może być jeszcze pogłębiona
Jutro chyba kolejna obsuwa...
Jak mowie, bedzie jutro albo powazna obsuwa albo powazne odbicie , wszystko zalezy od Benka .

macrus
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 08 sie 2011 21:37

Postautor: macrus » 08 sie 2011 21:41

Kupiłem 75 pakietów na samym poczatku czyli za 136 zł. Dopiero zaczynam z giełdą i sie za bardzo nie znam, a do zakupu JSW namówił mnie znajomy. Mam więc do was pytanie czy sprzedać i poczekać na lepszy czas czy nic nie ruszać i mieć nadzieje że coś się zmieni. Nie są to moje pieniadze na życie ale i tak mnie to troche uwiera ze tak bezsensu tracę. Z góry dziekuję za każdą odpowiedź.

trent
Chorąży
Posty: 779
Rejestracja: 05 mar 2007 21:35

Postautor: trent » 09 sie 2011 01:23

Teraz to raczej juz trzymaj ale przy odbiciu zapewne dosc dynamicznym sprzedaj i kup cos bardziej perspektywicznego

gamera11
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 278
Rejestracja: 02 sie 2010 13:22
Lokalizacja: POSEN

Postautor: gamera11 » 09 sie 2011 07:05

wg.mnie duże odbicie bedzie i tutaj.Wig20 powinien zatrzymac spadki na 100 8)

Czesław
Chorąży
Posty: 808
Rejestracja: 10 kwie 2011 20:05

Postautor: Czesław » 09 sie 2011 07:31

dzis juz ponizej 100 :lol:
www.***** - We love NC
Codziennie odwiedzam : www.zmianyNAziemi.pl

elliott
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2320
Rejestracja: 15 lut 2007 21:02

Postautor: elliott » 09 sie 2011 09:36

Witam. 8)
JSW zamiast CEZ w indeksie WIG20
Błażej Dowgielski 09-08-2011, ostatnia aktualizacja 09-08-2011 00:28
Węglowa spółka wypchnęła z indeksu blue chips czeski CEZ. Tymczasem jej akcje mocno tanieją – wczoraj o ponad 10 proc.


autor: Szymon Łaszewski
źródło: Archiwum
Jarosław Zagórowski, prezes zarządu JSW
+zobacz więcejDecyzja giełdy w sprawie zmian składu indeksu WIG20 nie jest zaskoczeniem – analitycy typowali, że Jastrzębska Spółka Węglowa zastąpi w prestiżowym indeksie koncern energetyczny CEZ lub grupę budowlaną PBG. Wybór padł na czeską grupę, największą do tej pory, biorąc pod uwagę kapitalizację, ze spółek ujętych w WIG20. Jastrzębska SPÓŁKA Węglowa trafi do indeksu z wagą 3,06 proc., nieco mniejszą od wcześniejszych szacunków analityków, którzy się spodziewali, że jej udział w indeksie wyniesie nawet 4 proc.

Szału zakupów nie będzie

Od lipcowego debiutu kapitalizacja JSW skurczyła się już o ponad 25 proc. Wczoraj akcje węglowego kombinatu staniały aż o 10,22 proc., do 101,9 zł, przy 3,51 proc. spadku wartości indeksu szerokiego rynku. W ofercie były sprzedawane po 136 zł. Obroty walorami JSW wyniosły wczoraj 46,4 mln zł. Był to jeden z wyższych wyników na wczorajszej sesji.

Czy awans węglowej spółki do grona warszawskich blue chipów z dnia na dzień gruntownie zmieni nastawienie rynku do JSW? Analitycy są sceptyczni. – Wejście JSW w skład WIG20 nie sprawi, że od jutra inwestorzy rzucą się do kupowania akcji spółki. Inwestorzy instytucjonalni, chcący doważyć udział akcji JSW w portfelach w związku z decyzją giełdy, raczej wstrzymają się z zakupem walorów, licząc na możliwą dalszą przecenę – ocenia Krzysztof Zarychta, analityk Domu Maklerskiego BDM. Analitycy przypominają, że fundusze inwestycyjne mają na ewentualne uzupełnienie swoich portfeli jeszcze dużo czasu. Zmiana w indeksach wchodzi po sesji 16 września.

Dużo zmian w sWIG80

W mWIG40 zaszła tylko jedna zmiana. Skład indeksu opuści NFI Empik Media & Fashion, a jego miejsce zajmie Kredyt Bank. Dużo większe roszady zaszły za to w sWIG80. O wartości tego indeksu nie będą już stanowić zmiany kursu akcji Automotive Components

Europe, Malmy, Arctic Paper, Armatury, Barlinka, CC Energy, Pol-Aquy, Trionu i wspominanego wcześniej Kredyt Banku. W ich miejsce do wskaźnika weszły Action, BGŻ, Gastel Żurawie, Inter Groclin Auto, Kruk, Monnari, MW Trade, NFI Empik i Wasko.

dzik86
Sierżant
Posty: 54
Rejestracja: 28 cze 2010 21:41

Postautor: dzik86 » 09 sie 2011 10:12

To może inaczej , na jakiej zasadzie jest wypłacana dywidenda ? :D proporcjonalnie do ilości akcji ?

Inaczej odrobienia strat to ja narazie nie widzę :cry:


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 211 gości