Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

wszystko na temat spółek publicznych
vetus
Chorąży
Posty: 970
Rejestracja: 04 lis 2015 10:49

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: vetus » 09 cze 2019 16:56



Jednak zwróćmy uwagę że Tomek nic naprawdę złego nie zrobił. Być może zrobi i wydyma mniejszościowych, ale na razie tak się nie stało. Wciąż nie ma podstaw do nazywania go cwaniakiem.
Według mnie schemat logiczny na przyszłość wygląda następująco:
Chłopina do rany przyłóż ...zawsze w dowód wdzięczności możesz go w pompkę cmoknąć !

he he "według mnie" ile tego przez te lata było ?!

REKLAMA


młoddy
Podporucznik
Posty: 12570
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 09 cze 2019 17:18



Jednak zwróćmy uwagę że Tomek nic naprawdę złego nie zrobił. Być może zrobi i wydyma mniejszościowych, ale na razie tak się nie stało. Wciąż nie ma podstaw do nazywania go cwaniakiem.
Według mnie schemat logiczny na przyszłość wygląda następująco:
Chłopina do rany przyłóż ...zawsze w dowód wdzięczności możesz go w pompkę cmoknąć !


Wyrywasz z kontekstu. Poprzednie zdania brzmiały: Mam ogromny żal do Tomka. Chyba każdy długoterminowy akcjonariusz MCI się ze mną zgodzi. Bycie w tym akcjonariacie to lekki koszmar.

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: optymistyczny » 09 cze 2019 17:23

Faktycznie nic nie zrobią, ale certyfikatu to on żadnego już nie sprzeda w Polsce moim zdaniem.
Sprzedaż certyfikatów w ogóle nie jest problemem dla MCI Capital. To kłopot innej firmy - PEMu.
Na razie nie sprzeda. Potem

(dalej zyczeniowe)
pragne zauwazyc, ze ktos mocno promowal na tym watku wlasnie PEM-cudo :|

I wiem, wiem ..ale to naprawde mozna bylo przewidziec (przynajmniej wziac jako powazny czynnik ryzyka) czytajac chocby innego, zdumionego tym, co zaczal wyprawiac tutejszy Pan na Folwarku.. Nie trzeba ripostowac! ;)

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8056
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: incoqnito » 09 cze 2019 18:26

Incognito: takie postepowanie, kiedy ludzie nie moga wyjac wlasnych pieniedzy jest mocno "niefajne" - to pewnego rodzaju "bron atomowa", wiec nalezalo sie 3 razy zastanowic. Pisalem od dawna, ze szuka sobie wrogow i bylo to juz lekko "ostentacyjne" szukanie. W ogole nie powinno byc takiego zapisu w Statucie FIZ! ***
Czy ja wiem czy niefajne? takie są zasady gry. Jeśli mi nie pasują nie zaczynam grać. już pisałem o ile Kowalski mógł nie znać statutu( choć powinien przed powierzeniem swojej kasy) to aż mi się nie chce wierzyć, ze taki Maciejewski który zarządzał GPW może być takim ignorantem...

Wystarczy zapytać wujka Google nt FIZów i już ogólnie wyskakuje, pomijając uprzywilejowanie jakiejś strony...
„Zamknięcie” FIZ-ów czyni je znacznie mniej płynnymi instrumentami od tradycyjnych FIO. To truizm i dla wielu poważna wada. Ale jest druga strona medalu. Po pierwsze ułatwia to kierowanie funduszem zarządzającemu, który nie musi dostosowywać struktury portfela w przypadku niespodziewanych odpływów czy napływów kapitału. Po drugie dla wielu klientów z „gorącą głową” brak możliwości wycofania się inwestycji może pomóc w podejmowaniu mniej emocjonalnych decyzji.
https://www.analizy.pl/fundusze/edukacj ... fizow.html

Jak może były prezes banana nie wiedzieć czym jest FIZ???

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: optymistyczny » 09 cze 2019 18:39

Prosze sie mocno nie smiac dalej - niedziela! :P

Sprawa (jesli chodzi o roszczenia prawne pojedynczych osob) chyba sie sprowdza do pytania, czy byl jakis Prospekt Emisyjny dokladnie tego FiZ-u? (jesli tylko w tym przygotowano taka pulapke)

Czy ogolnie, jakikolwlek dokument informacyjny (dostepny dla nabywcow) opisujacy przerozne sprawy (wlasnie dla potencjalnych kupujacych - w tym przerozne czynniki ryzyka!) a nie jakies g.wniane "materialy promocyjne"...**

Jesli byl (a trudno mi uwierzyc, ze nie - mnie chce mi sie googlowac) to pozostaje tylko pytanie, czy ta "feralna" informacja a) byla w nim b) byla jakos wyrozniona, czy np "malym druczkiem"..

;)

**dawniejszymi, "papierowymi" czasami ja np zawsze musialem sie podpisywac, ze zapoznalem sie z trescia tego i owego..

młoddy
Podporucznik
Posty: 12570
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 09 cze 2019 20:03

Faktycznie nic nie zrobią, ale certyfikatu to on żadnego już nie sprzeda w Polsce moim zdaniem.
Sprzedaż certyfikatów w ogóle nie jest problemem dla MCI Capital. To kłopot innej firmy - PEMu.
Na razie nie sprzeda. Potem

(dalej zyczeniowe)
pragne zauwazyc, ze ktos mocno promowal na tym watku wlasnie PEM-cudo :|

I wiem, wiem ..ale to naprawde mozna bylo przewidziec (przynajmniej wziac jako powazny czynnik ryzyka) czytajac chocby innego, zdumionego tym, co zaczal wyprawiac tutejszy Pan na Folwarku.. Nie trzeba ripostowac! ;)
W sensie core sprawa w ogóle nie dotyczy MCI Capital. To nie jest opinia, lecz fakt. Nazwy mylą MCI TFI jest spółką stuprocentowo zależną od PEM.

Faktycznie polecałem "tanie" kupno akcji PEM i osobiście "tanio" kupowałem. Mój błąd. Ale nadal zarzut myślenia życzeniowego jest kompletnie chybiony. W ogóle tak nie myślę. Po tylu latach na MCI prędzej spodziewam się wszystkiego złego niż czegokolwiek dobrego.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12570
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 09 cze 2019 20:19

Prosze sie mocno nie smiac dalej - niedziela! :P

Sprawa (jesli chodzi o roszczenia prawne pojedynczych osob) chyba sie sprowdza do pytania, czy byl jakis Prospekt Emisyjny dokladnie tego FiZ-u? (jesli tylko w tym przygotowano taka pulapke)

Czy ogolnie, jakikolwlek dokument informacyjny (dostepny dla nabywcow) opisujacy przerozne sprawy (wlasnie dla potencjalnych kupujacych - w tym przerozne czynniki ryzyka!) a nie jakies g.wniane "materialy promocyjne"...**

Jesli byl (a trudno mi uwierzyc, ze nie - mnie chce mi sie googlowac) to pozostaje tylko pytanie, czy ta "feralna" informacja a) byla w nim b) byla jakos wyrozniona, czy np "malym druczkiem"..

;)

**dawniejszymi, "papierowymi" czasami ja np zawsze musialem sie podpisywac, ze zapoznalem sie z trescia tego i owego..
https://www.parkiet.com/Ludzie-rynku/30 ... upuja.html

Ja tu żadnej winy Tomka nie widzę i bynajmniej nie jest to syndrom sztokholmski. Jednocześnie uważam że względem akcjonariuszy mniejszościowych zachowuje się bardzo źle. Skoro obiecał dywidendy to powinien je płacić lub przeprosić że w wyniku zaistniałych okoliczności jednak nie może, ale jasno nakreślić plan dojścia do dywidend w nieodległej przyszłości.

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: optymistyczny » 10 cze 2019 00:00

czy komus udalo sie sprawdzic, czy ta feralna informacja byla dostepna w dokumentach informacyjnych, ktore (przynajmniej w teorii - kto czyta np Prospekty Emisyjne "od deski do deski**...) powinien poznac nabywca certyfikatow (udzialow)?

To "prawnie", a moralnie - gdzie i jak byla (o ile byla)?

"panie pulkowniku" - litosci ze (sponorowanym na 99%) wywiadem..
Przeciez wiemy, jak zagral.. Powtarzam: w wielu umowach sa rzeczy, ktore daja jakas "prawna podkladke" (nawet zwyklych abonamentowych czy jakichs) ale sie zwyczjnie tego nie stosuje nawet w wypadku zaistnienia opisanych okolicznosci! Dlaczego? To "rain manowi" (uzylem tego terminu spokojnie juz z rok temu) ktos powinien wyjasnic. I jeszcze raz: tu nie ma znacznia, czy ten byly prezes GPW zwyzywal T.Cz.; przylozyl w brzuchalek :twisted: itd - ma znacznie co z siebie zrobil T.Cz. i co jeszcze moze "wyjsc".
Oczywiscie, zakladam, ze ten haczyk :idea: byl ogolnodostepny w przypisanych certyfikatom dokumentach informacyjnych - bo juz jak z obowiazkiem wertowania :oops: statutow, nie wiem jak to prawnie wyglada.

**A - ja tam zawsze czytalem dzial "czynniki ryzyka"! I wlasnie tam powinien byc wyszczegolniony!

;)

incoqnito
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 8056
Rejestracja: 14 kwie 2011 17:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: incoqnito » 10 cze 2019 05:59

@Szanowny weteranie

A co Twoim zdaniem miał zrobić Tomek?
Obligi słabo się rolują, certyfikaty słabo się sprzedają przez słabe wyniki.
Więc masz dwa wyjścia: albo korzystasz z uprawnień i spłacasz obligacje albo nie i obligatariusze są delikatnie wqrwieni.

A teraz wyobraź sobie co by było gdyby nie było tego zapisu w statucie....


Dziś na PEMie pęka 10zł, szkoda że u mnie brak funduszy.... Ale jeszcze będzie czas na zakupy bo kurs szybko się nie odrodzi.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12570
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 10 cze 2019 07:46

czy komus udalo sie sprawdzic, czy ta feralna informacja byla dostepna w dokumentach informacyjnych, ktore (przynajmniej w teorii - kto czyta np Prospekty Emisyjne "od deski do deski**...) powinien poznac nabywca certyfikatow (udzialow)?

To "prawnie", a moralnie - gdzie i jak byla (o ile byla)?

"panie pulkowniku" - litosci ze (sponorowanym na 99%) wywiadem..
Przeciez wiemy, jak zagral.
KNF sprawdził i zatwierdził. Statut wisi na stronie spółki (wcześniej ogólnodostępny, od kilku miesięcy na życzenie KNFu dostępny tylko dla certyfikatatriuszy). Jak ktoś inwestuje bez czytania (duże sumy!) to jego problem.

Tym razem Tomek jest czysty jak łza. Prawnie i moralnie. Przecież to się nawet nazywa fundusz zamknięty. Maciejewski zgrywa głupka.

Ten wywiad jest naturalną odpowiedzią na medialne zarzuty. Bredzisz o jakimś sponsoringu. Byłoby ogromną nierzetelnością dziennikarską pozwolić pluć Maciejewskiemu na Tomka i nie pozwolić oplutemu zabrać głosu w sprawie.
Ty nie wiesz jak zagrał. Ewidentnie nie rozumiesz. Jesteś tak wkvrwiony na Tomka że przypisujesz mu wszelkie winy, także te których nie popełnił.

Być może główną winą Tomka jest właśnie to że wkvrwia ludzi. Nie tylko Ciebie. Nie tylko Maciejewskiego. Mnie także. Na przykład dzisiaj rano oczekiwałbym oświadczenia spółki typu: cieszymy się że Prokuratura sprawdzi prawidłowość naszych działań, jesteśmy pewni że sprawdzenie wypadnie dla nas korzystnie. Skorzystaliśmy z naszych uprawnień w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności (pisowyrok, flałta rynku korpo-obligów po Getback) tylko raz, postaramy się nie korzystać w przyszłości.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12570
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 10 cze 2019 07:49

Dziś na PEMie pęka 10zł, szkoda że u mnie brak funduszy.... Ale jeszcze będzie czas na zakupy bo kurs szybko się nie odrodzi.
Założyłeś że Tomek nie potraktuje tej sytuacji jako specyficzne opportunity. Dziś lub jutro mogą ruszyć jego zakupy. Chciałbym żeby kupił pół miliona akcji PEM na konto MCI Capital. Raczej mamy te kilka milionów płynności aby tego dokonać.

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: optymistyczny » 10 cze 2019 14:46

czy komus udalo sie sprawdzic, czy ta feralna informacja byla dostepna w dokumentach informacyjnych, ktore (przynajmniej w teorii - kto czyta np Prospekty Emisyjne "od deski do deski**...) powinien poznac nabywca certyfikatow (udzialow)?

To "prawnie", a moralnie - gdzie i jak byla (o ile byla)?

Być może główną winą Tomka jest właśnie to że wkvrwia ludzi. Nie tylko Ciebie. Nie tylko Maciejewskiego. Mnie także. Na przykład dzisiaj rano oczekiwałbym oświadczenia spółki typu: cieszymy się że Prokuratura sprawdzi prawidłowość naszych działań, jesteśmy pewni że sprawdzenie wypadnie dla nas korzystnie. Skorzystaliśmy z naszych uprawnień w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności (pisowyrok, flałta rynku korpo-obligów po Getback) tylko raz, postaramy się nie korzystać w przyszłości.

a) to bylo zapisane w dokumentach z jakimi mial obowiazek zapoznac sie kupujacy certyfikaty tego FiZ-u (o ryzyku niemoznosci niewyplacenia wlasnych pienidzy przez conajmniej rok) czy nie bylo?

b) no ale czy jest taki obowiazek prawny, takiego oswiadczenia, jak w poscie wyzej? I nie kpie - tu jest sedno "cyborga"! A, ze od kilku miesiecy "strzela focha" na cala reszte (poza soba, niezrozumianym geniuszem) to znow: po co sie wysilac jakimis osiwadczeniami (dla takich niewdziecznikow)? :|

c) Incoqnito: wprawadzasz jakies powiazania nie do konca dla mnie zrozumiale**. Powinien z tej "broni atomowej" korzystac tylko w ostatecznosci wiec i pozyczyc, sprzedac, wczsniej przygotowac itd. Jakis argument o "trudnym rynku" niezrozumialy posrod "nie-cyborgow".. to sprawa zarzadzajacego, zeby nie dopuscic do tak ryujnujacej zaufanie sytuacji jak "Cze...wicz nie wyplaca ludziom ich wlasnych pieniedzy!"; do tego "bo sam sobie wyplaca!" A nie wyplaca bo ponoc "rynek obligacji trudny" - to ile % trzeba dac wiecej (kilka max!) zeby nie stworzyc takiej nienormalnej sytuacji? Oplaca sie miec "latke": "T.Cz. pisze <malym druczkiem>"; "T.Cz zastawia "haki"; "jak cos idzie nie po mysli T.Cz., to zostaniecie bez dostepu do pieniedzy!" - no dramat jakis w srodowisku, gdzie raz nadwyrezone za-u-fa-nie oznacza niemal "smierc cywilna" :| Dlatego to "bron atomowa" w kontekscie zaufania i..boje sie myslec, jaka "lawine" moze to (za jakis czas) wywolac..

d) jeslsi ktos odetchnal, ze kurs jest "nie taki straszny" to powtarzam ktorys raz, ze tu jest (od czasu tych ogromnych zastawow i zwiazanego z tym straszenia potencjalnym "wyciskaniem") tu jest wojna i o kursie decyduje, ile T.Cz. bedzie musial zaplacic "wyciskajac" wspolnikow :oops: Nawisem: teraz to "dyskonto" jawi sie jako znacznie bardziej uzasadnione :| I prosze pomyslec, do czego jeszcze zdolny jest T.Cz. ( a najwyrazniej sie "rozkreca" wraz z orientowaniem sie coraz wiekszej liczby ludzi w jego "trudnym charakterze") ktory to juz zapracowal sobie ciezko na latke cos jak "kretacza" - i to "bezwzglednego" (ta komponenta "cyborga" bez empatii w stosunku do otoczneia). Ludzie ogolnie ( a "rynek " w szczegolnosci) najbardziej obawia sie nieprzewidywalnego.. :|

poza tym od kwartalu dyskontuje m.in. "trudny charakter": https://stooq.pl/q/?s=mci&c=1y&t=c&a=lg&b=0

** nie wnikam tak dokladnie ze wzgledu na punkt d)

EDIT: a byly kiedys wielkie spory, ze niby maga-tanio MCI opylilo to: https://stooq.pl/q/?s=pem&c=5y&t=l&a=lg&b=0 - bez satysfakcji stwierdze, ze 3 lata temu mowilem, ze zrobilo jednak swietny interes, co dramatycznie pokazuje ten wykres :|

EDIT2: na pocieszenie ogolnorynkowy "sentyment", ktory tez ma wplyw: https://stooq.pl/q/?s=^_plws&d=20190610 ... &b=0&r=mci

;)

młoddy
Podporucznik
Posty: 12570
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 10 cze 2019 15:18

to bylo zapisane w dokumentach czy nie bylo?


od kilku miesiecy "strzela focha"


Powinien z tej "broni atomowej" korzystac tylko w ostatecznosci.... to sprawa zarzadzajacego, zeby nie dopuscic do tak rujnujacej zaufanie sytuacji


tu jest wojna
Za poprawność dokumentów odpowiada KNF. Za należyte przekazanie wszystkich informacji wynikających z dokumentów odpowiada dystrybutor. W tej sprawie Tomek niewinowaty. Kropka.


Dłużej niż kilka miesięcy. Totalnie nieprzyjazne podejście do mniejszościowych akcjonariuszy. Zdecydowanie jest im winien szczegółowe tłumaczenia dlaczego nie mógł wypłacić obiecanych dywidend i stworzenie perspektywy niezbyt odległych wypłat.


I tak i nie. To jest fundusz zamknięty. Nawet dobry zarządzający nie mógł przewidzieć że Maciejewskiemu aż tak bardzo odbije.


Bezdywidendzie plus fochy Jaśnie Dominatora (który nie wyjaśnia tematu, a na webcastach udaje że nie było pytań) wyglądają jak wojna. Z drugiej strony widzimy że są obiektywne trudności z dywidendowaniem. Ergo poczekajmy jeszcze rok lub dwa z tym osądzaniem Czechowicza. Pokojowy happy end nadal możliwy.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12570
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 10 cze 2019 15:30

byly kiedys wielkie spory, ze niby maga-tanio MCI opylilo to: https://stooq.pl/q/?s=pem&c=5y&t=l&a=lg&b=0 - bez satysfakcji stwierdze, ze 3 lata temu mowilem, ze zrobilo jednak swietny interes, co dramatycznie pokazuje ten wykres :|

na pocieszenie ogolnorynkowy "sentyment", ktory tez ma wplyw: https://stooq.pl/q/?s=^_plws&d=20190610 ... &b=0&r=mci
Według ówczesnych wyników sprzedano bardzo tanio. Wszak za chwilę było dwa i pół raza drożej. Potem nastąpiła katastrofa w wynikach zarządzania.


Słabe pocieszenie. Sentyment rynkowy jest taki że c/z=10, a u nas tylko 3.

vetus
Chorąży
Posty: 970
Rejestracja: 04 lis 2015 10:49

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: vetus » 10 cze 2019 15:59

Wątły się wystraszył ?!

MCI chce rozmów o zniesieniu uprzywilejowania certyfikatów TechVentures1.0
https://stooq.pl/n/?f=1301122&c=1&p=4+22


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 230 gości