Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

wszystko na temat spółek publicznych
młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 07 sie 2019 15:04

Oczywiście każdy dobry wynik spółki portfelowej przybliża opłatę sukcesową. Jednak moim zdaniem znaczące przekraczanie 10% średnio rocznie będzie trudne. Oby się wydarzyło, ale na to nie postawiłem pieniędzy. Kupując PEM założyłem że zupełnie wystarczą opłaty stałe.

REKLAMA



filozof rynku
Podporucznik
Posty: 11546
Rejestracja: 24 lut 2011 09:23

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: filozof rynku » 09 sie 2019 10:03

ty masz dostęp...ale do pw 8)

vetus
Chorąży
Posty: 970
Rejestracja: 04 lis 2015 10:49

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: vetus » 09 sie 2019 13:39

Koniec z przywilejami Tomasza Czechowicza? Są propozycje zmian w problematycznym funduszu

https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... ym/7vtt065

Nowy incoqnito
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3121
Rejestracja: 21 cze 2019 19:59

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: Nowy incoqnito » 09 sie 2019 14:14

Piękny odpał na PEM. Dziś te TKO 160zł ponad 1600% pokazało kierunek :mrgreen:

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 10 sie 2019 08:07

Odbudowanie reputacji Czechowicza w oparciu o samo MCI to trochę mission impossible. Oczywiście gdyby dał solidne i regularne dywidendy to za jakiś czas rynek postrzegałby go lepiej niż teraz. Jednak moim zdaniem tutaj dywidend zbliżonych do zysków spółki nie będzie nigdy. Tomek nie za bardzo ma interes je wypłacać. Myślę że do 0.7NAV będzie jechał z BB, a potem zacznie dywidendowanie, lecz mniejsze niż mógłby i powinien lub w ogóle nie zacznie mogąc aż do końca kupować poniżej 0.7.

Potencjalnym driverem jego reputacji jest PEM. Niewątpliwie próbuje zrobić z firmy zarządczej porządną spółkę. Jeśli mu się uda ( a ma duże szanse bo w core biznesie jest dobry) to odwróci tamtejszy wykres kursu z katastrofalnego wodospadu na jeszcze mocniejszy odpał. To będzie spektakularne, głośne i wpłynie pozytywnie na jego wizerunek. MCI pośrednio na tym skorzysta. Hejterskie wyceny 0.3-0.4 zmienią się co najmniej w 0.6-0.7.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 10 sie 2019 08:15

Oczywiście Tomek jako MCI Management ma poważny dług i teoretycznie przydałyby mu się dywidendy z MCI Capital na jego spłatę. Ale on raczej oddłuży PEM i MCI Capital tak żeby dług całej grupy był bezpieczniejszy, tańszy i nie uwierał. A samemu sobie zostawi ten lewar zadłużenia. Ergo nasz kochany egotyk niekoniecznie potrzebuje dywidend. Myślę że jakieś da, ale hojny nie będzie.

Za to PEM po ograniczeniu/spłaceniu zadłużenia prawdopodobnie będzie ponownie bardzo dobrym płatnikiem dywidend. Tam gromadzenie gotówki w spółce nie ma zbytnio sensu. Natomiast tu w MCI Capital (dla Tomka) ma sens. Przecież to jego prywatny majątek. Pozwoli mu rosnąć. Myślę że oczami wyobraźni widzi MCI Capital jako unicorna. Za 15-20 lat to osiągnie pod warunkiem .....skąpej polityki dywidendowej.

cultinverbi
Starszy szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2019 18:26

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: cultinverbi » 10 sie 2019 17:08

Mój gorszy okres to właściwie dopiero ten rok. Niemniej i tak boli. Ale akcje MCI to ja kupowałem głównie z powodu dużego dyskonta, a nie nadziei na szybki wzrost NAV. Założyłem, że takie dyskonto nie jest naturalne i musi się skurczyć. Z takiego czy innego powodu. Teraz widać, że powinno się kurczyć dzięki zakupom głównego właściciela i buy backu. Wsiorawno, byle w górę Gofrgo Paripdf
Ostatnio zmieniony 14 sie 2019 07:55 przez cultinverbi, łącznie zmieniany 1 raz.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 14 sie 2019 07:10

Problem w tym że od zakupów głównego właściciela i buy backu dyskonto rośnie. Od trzech lat obserwujemy taką tendencję. Teoretycznie duży popyt najlepiej poinformowanego gracza powinien zmniejszać dyskonto. Praktycznie wywołuje obawy że wszyscy mniejszościowi zostaną tanio wyciśnięci.

Tutaj podstawowa szansa na zarobek to godziwa cena podczas przymusowego wyciskania. Zgodnie z prawem musi taka być. Czechowicz powoła biegłego do wyceny. Klasyczną spółkę można wyceniać rozmaicie. Worek aktywów ma jasno określone fair value. Ergo albo biegły wyceni spółkę jako NAV albo skierujemy go do więzienia. Następnie sąd powoła kolejnego biegłego i otrzymamy NAV/s za papier.

Alternatywna szansa: Czechowicz zatrzymuje się na jakimś poziomie posiadania i robi z MCI normalnego, dywidendowego Limited Partnera. Wówczas dyskonto również zniknie lub zostanie znacznie zmniejszone.

Zagrożenie: przeciąganie stanu zawieszenia. Właściwie kontynuacja tego co mamy obecnie. Ani delisting ani normalizacja. Trwanie w wielkim dyskoncie przez kolejne lata.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 14 sie 2019 09:21

Ustawa zmieniająca próg możliwości przymusowego wyciskania z 90% na 95% tydzień temu weszła do sejmu. Nie jest politycznie kontrowersyjna. Na pewno zostanie uchwalona zanim Tomek będzie w stanie się za nas zabrać. Ergo możemy przyjąć że nas obowiązuje próg 95%.

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/Przebi ... sp?nr=3755

Zatem w scenariuszu bazowym Czechowicz przejmie 80-85% spółki dosyć tanio. Potem zrobi się wyraźnie drożej. Myślę że pomiędzy 90% a 95% jest niemała różnica ceny. Wątpię żeby udało się wyjść na poziom powyżej 95% taniej niż po 0.7NAV/s. Wyciskanie za 2-3 lata. Do tego czasu NAV/s powinien wzrosnąć na 35zł. Ergo wychodząc na 95% Tomek zapłaci jakieś 25 a w przymusowym wycisku już oczywiście 35. Jest przestrzeń do wzrostu.

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: optymistyczny » 14 sie 2019 13:50

Ustawa zmieniająca próg możliwości przymusowego wyciskania z 90% na 95% tydzień temu weszła do sejmu. Nie jest politycznie kontrowersyjna. Na pewno zostanie uchwalona zanim Tomek będzie w stanie się za nas zabrać. Ergo możemy przyjąć że nas obowiązuje próg 95%.

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/Przebi ... sp?nr=3755

Zatem w scenariuszu bazowym Czechowicz przejmie 80-85% spółki dosyć tanio. Potem zrobi się wyraźnie drożej. Myślę że pomiędzy 90% a 95% jest niemała różnica ceny. Wątpię żeby udało się wyjść na poziom powyżej 95% taniej niż po 0.7NAV/s. Wyciskanie za 2-3 lata. Do tego czasu NAV/s powinien wzrosnąć na 35zł. Ergo wychodząc na 95% Tomek zapłaci jakieś 25 a w przymusowym wycisku już oczywiście 35. Jest przestrzeń do wzrostu.
niedano pisaliscie w kontrze do mnie - odwrotnie :roll: No ale dobrze, ze wam rozum choc tu przywrocilo :P

No i jako regularnie naganiajacy wam klientow (ze wzgledu na wasza regularnosc, zagrazajaca prawom statystki) do "zwyklego" kasyna (wy obstawiacie - on odwrotnie i kaska jemu rosnie) odnotuje uczciwe casus innego "wcielenia" T.Cz. Choc tu nie jestem pewien, czy naganianko zaczelo sie przed tym porozumieniem z "dymiacymi", czy juz po - co czyni roznice :P

Nowy incoqnito
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3121
Rejestracja: 21 cze 2019 19:59

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: Nowy incoqnito » 14 sie 2019 14:09

Pułkowniku wg twoich typów
PEM==>200zł
MCI==> 35zł
będę bogaty za 3 lata...

Nowy incoqnito
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 3121
Rejestracja: 21 cze 2019 19:59

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: Nowy incoqnito » 14 sie 2019 16:23

Teraz widać, że powinno się kurczyć dzięki zakupom głównego właściciela i buy backu. Wsiorawno, byle w górę Gofrgo Paripdf
No widać jak się kurczy i tak chyba od 2 lat...

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 14 sie 2019 19:32

Ustawa zmieniająca próg możliwości przymusowego wyciskania z 90% na 95% tydzień temu weszła do sejmu. Nie jest politycznie kontrowersyjna. Na pewno zostanie uchwalona zanim Tomek będzie w stanie się za nas zabrać. Ergo możemy przyjąć że nas obowiązuje próg 95%.

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/Przebi ... sp?nr=3755

Zatem w scenariuszu bazowym Czechowicz przejmie 80-85% spółki dosyć tanio. Potem zrobi się wyraźnie drożej. Myślę że pomiędzy 90% a 95% jest niemała różnica ceny. Wątpię żeby udało się wyjść na poziom powyżej 95% taniej niż po 0.7NAV/s. Wyciskanie za 2-3 lata. Do tego czasu NAV/s powinien wzrosnąć na 35zł. Ergo wychodząc na 95% Tomek zapłaci jakieś 25 a w przymusowym wycisku już oczywiście 35. Jest przestrzeń do wzrostu.
niedano pisaliscie w kontrze do mnie - odwrotnie :roll: No ale dobrze, ze wam rozum choc tu przywrocilo :P

No i jako regularnie naganiajacy wam klientow (ze wzgledu na wasza regularnosc, zagrazajaca prawom statystki) do "zwyklego" kasyna (wy obstawiacie - on odwrotnie i kaska jemu rosnie) odnotuje uczciwe casus innego "wcielenia" T.Cz. Choc tu nie jestem pewien, czy naganianko zaczelo sie przed tym porozumieniem z "dymiacymi", czy juz po - co czyni roznice :P
Nie pisałem. Daj cytat.

Na razie żadna kaska Czechowiczowi nie rośnie bardziej niż pozostałym cierpliwym. Problem mają głównie ci którzy oddają za śmieszne ułamki.

Naganianko na PEM zacząłem przed planem porozumienia. Mniejsza o naganianko. Grunt że zapakowałem się po 9. Szkoda że Ty nie wpadłeś na ten sam pomysł. Poratowałbyś swoje finanse po koszmarnie tanim oddaniu akcji.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12596
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Re: MCI CAPITAL [MCI] księga LIII Czy czeka nas delisting a wcześniej wyciśnięcie?

Postautor: młoddy » 14 sie 2019 19:34

Pułkowniku wg twoich typów
PEM==>200zł
MCI==> 35zł
będę bogaty za 3 lata...
Nie przyzwyczajaj się do tej myśli. Gdyby core biznes PEM się nie udał to kurs zakończy wzrosty na 40 złociszach. Natomiast MCI wcale nie musi być wyciskane. Zaś bez przymusowego wyciskania na 35 poczekasz dużo dłużej niż 3 lata.


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: daimond i 88 gości