GAZ ZIEMNY - NATURAL GAS

ropa, złoto i ziemniaki
slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: GAZ ZIEMNY - NATURAL GAS

Postautor: slayer74 » 05 wrz 2023 15:29

Obrazek
Mołdawia

Obrazek

Rumunia przejmuje magistrale Mołdawii. Gazprom w kropce

Trzeci pakiet energetyczny UE zacznie obowiązywać w Mołdawii. Kontrolę nad magistralami gazowymi przejmie Rumunia. To z jej operatorem gazowym musi teraz rozmawiać Gazprom.

Magistrale Mołdawii zostaną na pięć lat przekazane pod kontrolę rumuńskiej spółki Vestmoldtransgaz - poinformowało ministerstwo energii Mołdawii. Ma to związek z zobowiązaniami Mołdawii wynikającymi z trzeciego pakietu energetycznego UE, który zakłada rozdział dostaw, transportu i dystrybucji na rynku gazu.

Trzeci pakiet energetyczny ogranicza możliwość przedsiębiorstw produkujących i sprzedających gaz do posiadania gazociągów i korzystania z nich na terytorium Unii Europejskiej. I tak np. w ramach pakietu rosyjski Gazprom miał (i ma) ograniczony dostęp do gazociągu OPAL na terenie Niemiec. Rosyjski koncern może napełnić tę rurę jedynie do połowy.

Mołdawia wdraża trzeci pakiet energetyczny UE
W 2010 roku Mołdawia zobowiązała się do wdrożenia trzeciego pakietu energetycznego: Moldovagaz, który w połowie należy do Gazpromu, musi wydzielić swoją spółkę zależną transportową Moldovatransgaz w odrębną sieć i zapewnić dostęp do gazociągu innym dostawcom. Na własność Moldovatransgaz powinna przejść także infrastruktura gazowa samego Moldovagazu.

Dopóki Gazprom pozostawał monopolistą w dostawach gazu do Mołdawii, dostosowanie do trzeciego pakietu pozostawało na papierze. Teraz, gdy władze w Kiszyniowie obywają się bez rosyjskiego surowca i Gazpromu, przyszła kolej na wprowadzenie unijnych przepisów w życie.

„Vestmoldtransgaz podpisał dziś umowę dzierżawy sieci przesyłowej gazu ze spółką zależną Moldovagaz - Moldovatransgaz. Okres dzierżawy wynosi 5 lat. Aby umowa mogła wejść w życie, musi zostać zatwierdzona przez Krajową Agencję Regulacji Energetyki ( ANRE)” – cytuje poniedziałkowy komunikat ministerstwa agencja RIA Nowosti.

Wcześniej minister energii Wiktor Parlikow poinformował, że rząd zmienił przepisy, określając tryb cofnięcia licencji operatorowi magistrali gazowych (GTS) i przeniesienia jego majątku na inną spółkę. Jeśli Gazprom (największy akcjonariusz Moldovagazu) odmówi przeniesienia aktywów, ANRE powoła dla Moldovatransgaz niezależnego operatora, który będzie pełnił funkcję operatora systemu.

Jak widać Rosjanie odmówili współpracy, dlatego władze Mołdawii wezwały na pomoc Rumunię. Spółka „Vestmoldtransgaz” posiada certyfikat ANRE jako operatora systemu przesyłowego gazu, będącego właścicielem gazociągu Iasi-Ungheni-Kiszyniów. Udziałowcami spółki są rumuńska spółka Transgaz (75 proc.) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (25 proc.).
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

REKLAMA


slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: GAZ ZIEMNY - NATURAL GAS

Postautor: slayer74 » 10 wrz 2023 13:34

Obrazek

EGIPT - Ważny dla Europy eksporter LNG pogrąża się w wewnętrznym kryzysie energetycznym

Po rosyjskim ataku na Ukrainę Egipt awansował na jednego z kluczowych partnerów Europy na rynkach surowców energetycznych. Ale ambitni planiści z Kairu nie przewidzieli, że krajowy popyt na energię może gwałtownie wzrosnąć.

Rząd Egiptu od dawna domagał się od rodaków, by poświęcili swoje obywatelskie i polityczne prawa w zamian za gospodarczą prosperity – przekonywał w sierpniu zastępca dyrektora organizacji Human Rights Watch ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Adam Coogle. Dziś jednak trzymanie języka za zębami i nie mieszanie się do polityki nie wystarczają. - Przerwy w dostawach energii dramatycznie ograniczają możliwości korzystania z podstawowych praw, jak prawo do zdobywania jedzenia, dostępu do wody i usług medycznych – dodawał Coogle.

Jego wystąpienie było reakcją na mnożące się narzekania zwykłych Egipcjan, którzy od lipca zalewają internet postami i klipami dokumentującymi uciążliwości życia w warunkach kryzysu energetycznego. Przerwy w zaopatrzeniu w prąd prowadzą do sytuacji, w których przebywanie w pomieszczeniach w upalne dni graniczy z niemożliwością, co paraliżuje zarówno sklepy, jak i zakłady produkcyjne czy placówki służby zdrowia. W dużych miastach użytkownicy lokali usytuowanych na wyższych pietrach budynków utyskują na niedostateczne ciśnienie wody, które skutecznie odcina ich od tego zasobu. Z kolei na terenach wiejskich przerwy w dostawach energii są dłuższe niż w miastach, co dodatkowo pogarsza sytuację w upośledzonych gospodarczo i społecznie regionach kraju.
Ambicje Kairu
Egipt praktycznie od początku obecnego stulecia jest na energetycznym „głodzie”: statystycznie, zużycie energii elektrycznej rosło nad Nilem przez ostatnie dwie dekady w tempie kilkuprocentowym. Sądząc po konsumpcji gazu naturalnego – najważniejszego z rodzimych surowców – był to wzrost o około 7 proc. rocznie (przykładowo, wzrost zużycia gazu w Polsce to jakieś 1-2 proc. rocznie). Napędzały go subsydia: ulubione narzędzie reżimu Hosniego Mubaraka. O ile reżim upadł w czasie Arabskiej Wiosny, o tyle kolejne władze – najpierw demokratycznie wybrani na najwyższe urzędy politycy z Bractwa Muzułmańskiego, a potem wojskowi, którzy doszli do sterów państwa w wyniku puczu – nie potrafiły z tego narzędzia zrezygnować bez ryzykowania wybuchu społecznego niezadowolenia.

Czytaj więcej
Dlaczego gaz drożeje, choć powinien tanieć?
Rządzący obecnie reżim generała – dziś prezydenta – Abdel Fattaha as-Sisiego zaczął dyskretnie przygotowywać się do zniesienia subsydiów. Nie tyle z powodu chęci urynkowienia gospodarki, ile z uwagi na ambicje uczynienia z Egiptu znaczącego dostawcy gazu na światowe rynki. Impetu tym planom nadała rosyjska agresja na Ukrainę: w 2022 r. Egipt dosyć niespodziewanie zaczął grać w pierwszej lidze dostawców LNG – w Europie był piątym pod względem wielkości dostawcą skroplonego gazu, z 7,04 mld m sześc. dostarczonego surowca (według Institute for Energy Economics and Financial Analysis pierwsze skrzypce grają USA – 74,08 mld m sześc., potem Katar z 27,85 mld m sześc., Rosja z 20,18 mld m sześc. i Algieria z 13,25 mld m sześc.). W skali globalnej Egipt jest 12. pod względem wielkości eksporterem LNG.

Ale wszystko ma swoją cenę. Władze w Kairze postanowiły zarobić na podbitym wojną i sankcjami nałożonymi na Rosję popycie na surowce i prawdopodobnie już od sierpnia ubiegłego roku zaczęły planować racjonowanie elektryczności, by zaoszczędzić surowiec, który można by wyeksportować za nieporównywalnie wyższą cenę. Ta polityka zemściła się w lipcu br.: wraz z nadejściem fali letnich upałów Egipt zaczęły nękać niespodziewane blackouty. W odpowiedzi premier Mostafa Madbouly wprowadził rygorystyczne racjonowanie surowców w elektrowniach i zamiast blackoutów niekontrolowanych wprowadził kontrolowane przerwy w dostawach.

Pożądana elastyczność
Potencjału nie sposób Egiptowi odmówić: potwierdzone złoża gazu nad Nilem sięgają 2,1 bln m sześc., ustępując w skali Afryki jedynie Algierii (2,3 bln m sześc.) i Nigerii (5,5 bln m sześc.). Rząd w Kairze od kilku lat aktywnie zabiega o ściągnięcie do kraju globalnych graczy, którzy rozwijaliby wydobycie. W ciągu kilku ostatnich dekad wybudowano regionalną infrastrukturę przesyłową – głównie do Jordanii, Libanu i Syrii (Arab Gas Pipeline). Jest też nitka łącząca Egipt z Izraelem (Arish-Ashkelon/Eastern Miditerranean Gas Pipeline), służąca głównie do transportu gazu izraelskiego. W miejscowościach Diametta i Idku gaz (egipski i ten izraelski) jest też przerabiany na LNG.

Czytaj więcej
Symboliczna zmiana lidera. Chiny prześcignęły Europę w przyszłościowej sferze
Ale jest to także potencjał w dużej mierze zaniedbany. O wysyłaniu gazu w świat Egipcjanie pomyśleli stosunkowo późno – w 2005 r. W owym czasie kraj ten więcej surowca importował niż eksportował. Jednak nawet dziś inwestycje w eksploatację złóż są mizerne, z uwagi na wojnę w Syrii eksport poprzez Arab Gas Pipeline ogranicza się właściwie tylko do Jordanii, a zakłady przerobu surowca pracują na pół gwizdka ze względu na szybko rosnące krajowe zapotrzebowanie.

– Atutem Egiptu jest elastyczność – zauważa branżowy portal GIS Reports Online. Chodzi tu o to, że jeśli w 2021 r. aż 71 proc. egipskiego eksportu LNG kupiła Azja, to w kolejnym roku Kair był w stanie raptownie przekierować dostawy do Europy: kupiła ona aż 73 proc. LNG wyprodukowanego nad Nilem.

Również Europejczycy i ich wojenna mobilizacja do szukania nowych dostawców w obliczu wojny odpowiadają za dzisiejsze ambicje Egipcjan. Obok skraplania gazu egipskiego i izraelskiego we wspomnianych instalacjach w Idku i Diametcie w kolejce mogą wkrótce ustawić się Cypryjczycy, którzy uruchamiają eksploatację własnych złóż – i Libańczycy, którzy pod tym względem są jeszcze w przysłowiowym lesie, ale surowiec mają.

A klient czeka. Bruksela podpisała już z Kairem i Jerozolimą wstępne porozumienie (memorandum of understanding) dotyczące odbioru wyprodukowanego LNG. W Egipcie jest też obecny włoski koncern Eni, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest gotowy wspierać sektor gazowy, o ile władze zdecydują się znieść subsydia.

Ryzyka dojrzalszego rynku
Na drodze mogą jednak stanąć rozgniewani zwykli Egipcjanie: obecne racjonowanie energii w dużych miastach ogranicza się prawdopodobnie do około dwugodzinnej przerwy w trakcie dnia, ale w niektórych regionach proporcje są odwrotne – prąd pojawia się na dwie godziny w ciągu doby. Pracownicy rozmaitych branż wrzucają zdjęcia i filmy pokazujące zatrzymujące się z braku energii maszyny, lekarze (z klinik prywatnych, bo państwowe są z racjonowania jakoby wyłączone) opowiadają o przerwanych lub przekładanych zabiegach.

Czytaj więcej
Globalne koncerny wyniuchały nową niszę na rynku. Wkrótce będzie warta biliony
Ewentualne przekierowanie surowca na krajowy rynek, by uspokoić sytuacje w normalnych okolicznościach nie byłoby dla Europy posunięciem szczególnej wagi. Jednak sytuacja jest wyjątkowa: na rynku LNG mnożą się problemy. Poza blackoutami w Egipcie stabilności dostaw skroplonego gazu zagraża groźba strajków pracowników należących do koncernu Chevron australijskich instalacji skraplania – w obecnej chwili ryzyko protestu zostało zażegnane jedynie w jednym z trzech takich obiektów.

Kłopoty z dostarczeniem LNG może mieć także... Rosja. Bo też – jak ujawniła to w ostatnich tygodniach organizacja Global Witness – Europa porzuciła rosyjski gaz ziemny, ale nie skroplony. Import tego ostatniego wzrósł w pierwszym półroczu 2023 r. o 40 proc. w porównaniu do poziomów z 2021 r. Europejczycy – przede wszystkim Hiszpanie i Belgowie, którzy są dziś największymi po Chinach odbiorcami LNG z Rosji – wydali na sprzedawany przez Kreml surowiec 5,29 mld euro. Handel rosyjskim LNG zwolnił już nieco w lecie – z uwagi na prace konserwatorskie w zakładach przerobu surowca Jamał i Sachalin-2. Jak pisaliśmy już wcześniej, na wywóz skroplonego gazu w sezonie zimowym może mieć też wpływ fakt, że połowa z sześciu lodołamaczy – torujących drogę gazowcom z Półwyspu Jamalskiego – jest w fatalnym stanie i w ciągu dwóch najbliższych lat może trafić na złom.

Rynek LNG jest dziś znacznie bardziej dojrzały niż był półtora roku temu – konkluduje branżowy serwis oilprice.com. Ale to oznacza jedynie niższe ryzyko, a nie jego brak. Margines ryzyka, jak oceniają eksperci portalu, sięga jakichś 10 proc. globalnych dostaw. Na szczęście, magazyny gazu w Europie są dziś zapełnione w znacznie większym stopniu niż rok temu u progu jesieni, a na całym świecie trwa mobilizacja branży energetycznej, by inwestować w tę intratną część rynku. Ale też niezmiennie trwa rywalizacja między Europą a Azją – o dostawców, wolumeny surowca czy gazowce zdolne przetransportować gaz do odbiorców. „Ten sezon będzie zapewne pierwszym wielkim testem dla nowego, bardziej dojrzałego, globalnego rynku LNG” – konkluduje portal.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: GAZ ZIEMNY - NATURAL GAS

Postautor: slayer74 » 18 wrz 2023 19:02

Obrazek

Napędzili kryzys gazowy. Chevron wznawia pełną produkcję pomimo strajków

Problemy w australijskich zakładach LNG odbiły się na światowych cenach gazu skroplonego. Trwające strajki oraz awaria pogłębiły niepokoje na rynkach. Australia to główny producent LNG. Chevron poinformował, że wznawia pełną produkcję

Napędzili kryzys gazowy. Chevron wznawia pełną produkcję pomimo strajków
Oczy świata na Australię. Może wstrząsnąć cenami gazu na świecie (GETTY, Bloomberg)

Chevron wznowił pełną produkcję LNG w zakładach, w których w zeszłym tygodniu wystąpiła awaria. Członkowie związku zawodowego kontynuują jednak strajki.

Chevron zapewnił, że awaria, która wystąpiła 14 września, nie miała wpływu na zaplanowane dostawy LNG z instalacji gazowej Wheatstone, nie miała również wpływu na dostawy krajowe - informuje Bloomberg.

"W tym czasie produkcja LNG była kontynuowana na poziomie około 80 proc. zwykłej wydajności i kontynuowano załadunek statków" – przekazał rzecznik Chevronu.

Jak pisze Bloomberg, ponowne uruchomienie oznacza, że ​​Chevron jest w stanie nadal eksportować LNG pomimo eskalacji akcji protestacyjnych obejmujących 24-godzinne strajki w kluczowych zakładach w Australii w weekend.

Krucha równowaga
Australia to główny producent tego surowca, dlatego przerwy w dostawach mogą zachwiać kruchą równowagą na rynkach.

Zakłady Chevron Corp. i Woodside Energy Group, odpowiadają za ponad 10 proc. światowych dostaw LNG.

https://www.money.pl/gielda/napedzili-k ... 7616a.html

EDIT Od rana tanieje gaz na europejskim rynku. To pochodna wiadomości z Australii, gdzie na razie nie grozi strajk w zakładach Chevron i produkcja LNG idzie pełną parą.
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: GAZ ZIEMNY - NATURAL GAS

Postautor: slayer74 » 15 paź 2023 19:11

Surowiec ten wyraźnie wybił się z konsolidacji
Dodane przez Jeff Clark, Jeff Clark Trader | paź 13, 2023

Widow maker znów to robi.

Gaz ziemny jest znany handlarzom towarami jako "widow maker pl. twórca wdów" ze względu na to, jak trudno jest nim handlować.

Cena jest często nieregularna. Wydaje się, że nie jest zgodny z żadną ze standardowych zasad analizy technicznej. Często handluje irracjonalnie – rajduje, gdy fundamenty przemawiają za spadkiem i odwrotnie.

W rezultacie większość ludzi traci pieniądze, próbując handlować gazem ziemnym. Stąd wdowa.

A jednak niektórzy z nas po prostu nie mogą się powstrzymać.

Wkraczamy do boksów handlowych, zdeterminowani, by rozwiązać zagadkę związaną z gazem ziemnym. Ponieważ, jeśli zrobisz to dobrze, wypłata może być dość duża.

Na przykład ostatni raz przyglądaliśmy się gazowi ziemnemu w lipcu. Wdowa była notowana na poziomie około 2,60 USD. Wydawało się, że cena wybija się z czteromiesięcznego przedziału handlowego. Argumentowałem, że gaz ziemny może osiągnąć 5 dolarów do końca roku.

Wkrótce potem, jakby chcąc udowodnić swoją reputację nieobliczalnego zachowania, cena gazu ziemnego spadła z powrotem do przedziału handlowego. Wybicie było fałszywe.

Gaz ziemny spędził ostatnie kilka tygodni na rąbaniu tam i z powrotem – frustrując zarówno byki, jak i niedźwiedzie.

Jednak w zeszłym tygodniu cena gazu ziemnego po cichu eksplodowała w górę. Piszę "po cichu", bo wydaje się, że nikt tego nie zauważył. Cena wzrosła o ponad 20%. Ale żadna z gadających głów telewizji finansowej jeszcze nic na ten temat nie powiedziała.

Oto zaktualizowany wykres...

Obrazek

Wdowa wyraźnie wybiła się z formacji konsolidacji (niżej nakrapiane niebieskie linie).

Gaz ziemny notowany jest po najwyższej cenie od połowy stycznia. Następny prawdziwy poziom oporu znajduje się na poziomie 5 USD. To prawda, że nie będzie to prosty strzał wyżej. To w końcu wdowa.

Ale po tym, jak utknąłem w przedziale handlowym przez siedem miesięcy, na tym wykresie zgromadzono dużo energii.

Na pewno wygląda na to, że ta energia zaowocuje dla mnie mocnym rajdem.

Trzymam się więc mojego celu na koniec roku, który wynosi 5 USD za gaz ziemny.

Pozdrawiam i życzę miłego handlu,

Jeff Clark

https://dailytradealert.com/2023/10/13/ ... rchives%2F
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!

slayer74
Kapitan
Posty: 44305
Rejestracja: 19 lip 2005 13:21
Lokalizacja: West Poland- FZ 1974

Re: GAZ ZIEMNY - NATURAL GAS

Postautor: slayer74 » 16 paź 2023 15:28

dzisiaj spadek -3,5%
Pieniądz robi pieniądz a bieda robi jeszcze wiekszą biedę !!!


Wróć do „Towary”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości